Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 1°C 0°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • "Było lato, zrobiła się zima. Super". Turyści zadowoleni, ratownicy ostrzegają

  24-09-2018 18:21 Trudne warunki pogodowe w Tatrach
  W Tatrach już zima TVN24

  Minus trzy stopnie i śnieg pada cały czas - donosił w poniedziałek po południu z Tatr reporter TVN24. Napotkanych na Kasprowym Wierchu turystów cieszyła zima na początku jesieni. Ratownicy TOPR jednak ostrzegają: aura niesie wiele zagrożeń.

  Stopniał ten śnieg, który spadł w Tatrach dwa dni temu. Potem nadeszło ochłodzenie, a wraz z nim silny wiatr. Na szlakach pojawiło się oblodzenie. To plus mgła i ponowne opady śniegu sprawiają, że warunki są bardzo trudne. Jest ślisko, widzialność jest ograniczona, a orientacja w terenie - utrudniona.

  Szczęśliwi turyści...

  Zima na początku jesieni nie zniechęciła turystów, których spotkał na Kasprowym Wierchu reporter TVN24.

  Deklarowali, że jest "super". - Przyjechaliśmy, było lato. Minęły trzy dni i zrobiła się zima. Ale jesteśmy zadowoleni - zadeklarowała turystka. - I szczęśliwi - dorzucił jej partner.

  ... i ostrożni ratownicy

  Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przestrzegają jednak przed lekceważeniem tego, co przynosi obecnie tatrzańska aura. - Szlaki są zasypane. Jest ślisko, jest lód. Odradzamy wycieczki powyżej górskich schronisk - apelował w rozmowie z reporterem TVN24 Rafał Mikler, dyżurny ratownik TOPR. Podkreślił, że podobne warunki zapowiadane są na wtorek. - Są naprawdę niebezpieczne - dodał.

  Jak przypominają TOPR-owcy, gdyby w tych okolicznościach pogodowych doszło do wypadku, niemożliwe byłoby zaangażowanie helikoptera w akcję ratowniczą. Na pomoc trzeba byłoby ruszyć pieszo, co oczywiście opóźniłoby dotarcie do poszkodowanych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...