Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 1°C 0°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Prognoza pogody na 16 dni: czy to już wstęp do zimy? Niedługo będzie lekki mróz

  16-11-2014 21:00 AUTORSKA PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA TOMASZA WASILEWSKIEGO

  Prognoza pogody na 16 dni

  Zdj.: TVN Meteo/Shutterstock, film: TVN Meteo

  Od kilku dni prawie wszyscy odczuwamy chłodniejsze, "ostrzejsze" powietrze, które napływa do Polski. To początek większych zmian, które wkrótce doprowadzą może jeszcze nie do zimy, ale na pewno do wstępu do niej.

  Przyczyną tych zmian będzie z pewnością wyż na północy Europy i nad Rosją (patrz mapa). On skieruje do nas zimne powietrze ze wschodu i jednocześnie będzie blokować napływ ciepłego powietrza z zachodu. To spowoduje, że z każdym dniem będzie robić się coraz chłodniej, bo zostajemy właśnie teraz odcięci od dostaw ciepła z nad Oceanu Atlantyckiego. To tak jakby ktoś wyłączył nam ogrzewanie w domu - z dnia na dzień w mieszkaniu robiłoby się coraz zimniej.

  Zanim to ciepło, które dotychczas mieliśmy zupełnie zniknie, to na początku tygodnia w południowej Polsce, w poniedziałek i we wtorek może być jeszcze ok. 10 stopni. W tym samym czasie na wschodzie już tylko lekko ponad 0. Z każdym następnym dniem temperatura będzie coraz niższa i nie wykluczam, że za tydzień na wschodzie kraju lekki mróz będzie w ciągu dnia. Nocami, w czasie rozpogodzeń, temperatura może spadać do -6, -8 stopni. Końcówka listopada zapowiada się więc zdecydowanie zimniej niż było na początku tego miesiąca - na termometrach będzie przeważnie od -3 stopni na wschodzie, do +3 na zachodzie. Przy takiej temperaturze jeśli wystąpią opady to należy spodziewać się deszczu ze śniegiem lub śniegu.

  Skoro mowa już o śniegu, to może warto wspomnieć o prognozie z amerykańskiego serwisu accuweather.com.  Wynika z niej, że w nadchodzącym sezonie zimowym w Warszawie będzie 65 dni z pokrywą śnieżną (średnia wynosi 52). Może to oznaczać śnieżną zimę w naszej części Europy. Poniżej wykres z przewidywaną liczbą dni ze śniegiem w różnych europejskich miastach.

 • Ten rok nie jest ciepły?
  Chyba ktoś tu postradał zmysły. Gdyby rok kończył się dzisiaj (20 listopada) byłby najcieplejszym w całej historii polskich pomiarów meteo. Do końca roku pozostało 40 dni, ale już teraz można śmiało mówić, że w "3" najcieplszych będzie na pewno.
  ~etam /2014-11-22 20:49
 • do ~ksmamona
  A lato nie zabija? Pijani nad wodą, udary podczas upałów?
  ~Kaa /2014-11-19 08:01
 • RE
  A ja czekam Na Te Burze W Krakowie!
  ~wer123 /2014-11-17 21:09
 • Do ~spaliny
  Zwolennicy zimy to pewnie osoby, na które ktoś pracuje więc o budżecie nie masz co mówić. Śliskie drogi i związane z tym wypadki drogowe też pewnie lepiej się w TV ogląda, ja współczuje tym, co będą musieli prowadzić w tych warunkach. Piesi w walce z oblodzonymi chodnikami też lekko mieć nie będą. Dla mieszkańców miast pogoda która charakteryzuje się opadami wespół z temperaturami raz powyżej raz poniżej zera to koszmar.
  ~macias /2014-11-17 20:40
 • RE
  Nie Mogę Się Doczekać Tej Zimy
  ~aa2 /2014-11-17 18:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...