Adamowicz, Przybylska, Walentynowicz, Huelle... Znane osoby pochowane na trójmiejskich cmentarzach

Źródło:
tvn24.pl, Wikipedia, gdansk.pl
Groby znanych gdańszczan na cmentarzu Srebrzysko
Groby znanych gdańszczan na cmentarzu Srebrzysko
tvn24.pl
Groby znanych gdańszczan na cmentarzu Srebrzyskotvn24.pl

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych wszyscy odwiedzamy groby naszych bliskich. Warto odwiedzić przy okazji miejsca pochówku wybitnych postaci polityki, sztuki i kultury. Zobacz, gdzie leżą znani gdańszczanie i mieszkańcy Trójmiasta i jak trafić na ich groby. Tu spoczywają Anna Walentynowicz, Paweł Huelle, Piotr Świąc, Yach Paszkiewicz, Maciej Kosycarz, Anna Kurska, Lucyna Legut czy Sat-Okh. W Gdyni pochowana jest Anna Przybylska, a w Bazylice Mariackiej Paweł Adamowicz.

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Ta śmierć wstrząsnęła całą Polską. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł kilkanaście godzin później w szpitalu.

- To nie przypadek, że ostatnie słowa Pawła Adamowicza, wypowiedziane tuż przed śmiercią, odwoływały się do dobra i radości dzielenia się tym dobrem z innymi. Mówił: "to jest cudowny czas dzielenia się dobrem". Przywoływał cechy Gdańska i gdańszczan: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem". Może to przypadek, ale przecież wiemy, że Bóg przemawia czasem także w takie zwyczajne sytuacje, które z pozoru są kawałkiem rzeczywistości, a z perspektywy nadają naszej refleksji zupełnie inny wymiar - mówił podczas mszy z okazji piątej rocznicy śmierci Adamowicza ks. Kazimierz Sowa.

Grób Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska przez 21 lat, znajduje się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Znane osoby pochowane na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku 

Paweł Huelle (1957-2023). Pisarz - prozaik, poeta i dramaturg- który swoją twórczość poświęcił głównie Gdańskowi jako rodzinnemu miastu. Ogromną popularność przyniosła mu debiutancka powieść Weiser Dawidek (wydana w 1987). Dzieło zostało zekranizowane przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 roku pod tytułem Weiser.  

Pisarz został pochowany na cmentarzu Srebrzysko - rejon IV, kwatera TAR I, rząd 2a, numer grobu 8. 

Grób Pawła Huelletvn24.pl

Lucyna Legut (1926-2011). Aktorka teatralna, malarka, pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych oraz widowisk telewizyjnych i teatralnych. 

W 1950 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. W latach 1956–1983 była aktorką Państwowego Teatru „Wybrzeże” w Gdańsku. Debiutowała jako pisarka w roku 1960.  

Od roku 1950 związana była z reżyserem Wojciechem Jerzym Hasem. Ich związek trwał 10 lat i obfitował w listy, które się zachowały i zostały wydane w książce pt. „Ptak srebrnopióry”. 

Pochowana na cmentarzu Srebrzysko w kolumbarium na prawo od głównego wejścia. 

Grób Lucyny Leguttvn24.pl

Anna Kurska (1929-2016). Polska prawniczka i polityk, adwokat, sędzia, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL, senator V i VI kadencji. Była matką Jarosława oraz Jacka Kurskich.

Została pochowana na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku - leży w Alei Zasłużonych (przy głównej alei na prawo) - rejon IV, taras I, rząd 1a, grób 45. 

Grób Anny Kurskiejtvn24.pl

Stanisław Michalski (1932-2011). Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1988–1993). Wystąpił w ponad 90 filmach i produkcjach telewizyjnych m.in. w Człowieku z żelaza, Blaszanym bębenku, Westerplatte, Na kłopoty... Bednarski. W 1973 roku został wybrany "Gdańszczaninem Roku".  

Szerszemu gronu z pewnością znany z roli dziadka Kuby w serialu "Rodzina zastępcza".  

Pochowany na cmentarzu Srebrzysko w kolumbarium na prawo od głównego wejścia. 

Miejsce pochówku Stanisława Michalskiegotvn24.pl

Arkadiusz Aram Rybicki (1953-2010). Polityk, działacz samorządowy, poseł. Związany ze środowiskiem opozycyjnym na Wybrzeżu już od lat 70.  Wspólnie z Maciejem Grzywaczewskim spisał na tablicy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 2003 tablica z postulatami została przez UNESCO wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego „Pamięć Świata”. W czasie stanu wojennego był internowany w Strzebielinku. W latach 1983–1988 blisko współpracował z Lechem Wałęsą.  

Na początku lat 90. pracował w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Odszedł po konflikcie z Mieczysławem Wachowskim. Następnie prowadził własną działalność gospodarczą, a potem był dyrektorem kreatywnym w Agencji Filmowej Profilm. W tym okresie był m.in. producentem programu Lalamido. 

Zginął w katastrofie smoleńskiej

Pochowany został na cmentarzu Srebrzysko w Alei Zasłużonych (przy głównej alei na prawo) w rejonie IV, kwaterze TAR I, rząd 1a, nr grobu 42. 

Grób Arama Rybickiego w Gdańskutvn24.pl

Piotr Świąc (1967-2021). Znany dziennikarz, prezenter telewizyjny, wydawca i autor programów. Był prowadzącym Wiadomości w TVP1 i gospodarzem porannego pasma ogólnopolskiego w TVP Info. W latach 1994–2001 był prezenterem studia oprawy TVP1. Był dziennikarzem i prowadzącym w TVP3 Gdańsk programy takie jak Panorama, Forum Panoramy i Forum Gospodarcze. 

5 marca 2021 zginął w wypadku drogowym w miejscowości Borcz na Kaszubach. Wracał z planu wieczornego wydania Panoramy w TVP3 Gdańsk. 

Został pochowany na cmentarzu Srebrzysko w rejonie IX, nr kwatery: TAR V WOJ, skarpa – na prawo za centralnym kolumbarium. 

Grób Piotra Świąca, dziennikarza telewizyjnegotvn24.pl

Sat-Okh, właśc. Stanisław Supłatowicz (1925-2003). Twierdził, że jest synem Polki – uciekinierki z Syberii - i wodza północnoamerykańskiego plemienia Szaunisów Wysokiego Orła. W latach 30. XX wieku mieli przeprowadzić się do Polski.  

Wielu nie dawało wiary niezwykłemu życiorysowi Supłatowicza, mimo to Sat-Okh odniósł sukces literacki. Pisał książki o folklorze amerykańskich Pierwszych Narodów, które przetłumaczono na wiele języków. W latach 70. Uważany był za jednego z pionierów ruchu indianistów w Polsce. 

Spoczywa na cmentarzu Srebrzysko w rejonie X, w kwaterze II, rzędzie 4, nr grobu 172. Po wejściu na cmentarz główna bramą musimy skręcić w prawo i iść wzdłuż płotu. Jego grób jest tuż przy drugiej alejce skręcającej w lewo i pod górę. 

Grób Sat-Okha Supłatowiczatvn24.pl

Anna Walentynowicz (1929-2010). Robotniczka i działaczka społeczna pochodzenia ukraińskiego, opozycjonistka w PRL, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, działaczka NSZZ „Solidarność”. Dama Orderu Orła Białego. 

8 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w Stoczni Gdańskiej. Decyzja dyrekcji przesądziła o wybuchu strajku w dniu 14 sierpnia, w wyniku którego powstał NSZZ „Solidarność”. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy. Władza uległa ich żądaniom i wkrótce przywróciła ją do pracy. 

W stanie wojennym w PRL internowana, po rozbiciu siłą strajku w Stoczni Gdańskiej. Stanęła przed sądem oskarżona o udział w organizacji strajku w grudniu 1981. Na rozprawę przyjechał Lech Wałęsa. Walentynowicz skazano na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. 

Instytut Pamięci Narodowej ujawnił, że Annę Walentynowicz inwigilowało ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa, w 1981 planując jej zabicie przez zniszczenie organizmu mieszanką leków. 

Zginęła w katastrofie smoleńskiej. 

Pochowana na cmentarzu Srebrzysko w rejonie VII, nr kwatery I, rząd 1b, nr grobu 9. Po wejściu na cmentarz należy skręcić w prawo do góry. 

Grób Anny Walentynowicz w Gdańskutvn24.pl

Znane osoby pochowane na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku 

Antoni Browarczyk (1961-1981). To jedna z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce. Był kibicem Lechii Gdańsk, uczestnikiem duszpasterstwa dominikańskiego, angażował się w działalność „Solidarności”.  

Po wprowadzenia stanu wojennego uczestniczył w walkach ulicznych w Gdańsku. 17 grudnia został śmiertelnie postrzelony w głowę przez funkcjonariusza MO.  

13 grudnia 2008 Antoni Browarczyk został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. 

Został pochowany na gdańskim cmentarzu Łostowickim w kwaterze 7-29-5. Po wejściu główną bramą od ulicy Łostowickiej musimy kierowac się prosto, za kaplicą skręcamy w lewo. Kwatera 7 jest za trzecią aleją po prawej stronie. 

Yach Paszkiewicz (1958-2017). Paszkiewicz najbardziej jest znany z teledysków - nakręcił je dla wielu artystów, głównie w latach 90 XX wieku. Współpracował z De Mono, Kultem, Kazikiem Staszewskim, Apteką, Maciejem Maleńczukiem, Wojciechem Waglewskim, Golden Life, Hey, Budką Suflera, Big Day, Bielizną, Big Cyc. Był współtwórcą Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.  

Został pochowany na cmentarzu Łostowickim w kwatrerze 19-11-30. Gdy wejdziemy na cmentarz bramą od ulicy Łostowickiej, skręćmy w drugą alejkę w lewo.  

Jan Pluta (1953-2013). Polski muzyk, perkusista, jeden z założycieli Kombi. W 1974 roku razem z Grzegorzem Skawińskim i Waldemarem Tkaczykiem założył trio pod nazwą Horoskop. Lider zespołu Akcenty – Sławomir Łosowski – zaproponował mu współpracę, do zespołu Łosowskiego dołączyli Tkaczyk i Skawiński, a w roku 1976 Akcenty oficjalnie zmieniły nazwę na Kombi.

 W 1981 roku opuścił Kombi i zamieszkał w Niemczech. W latach 2003-2009 grał ponownie w grupie Kombii.   

Prochy Jana Pluty spoczęły w grobie rodzinnym na gdańskim cmentarzu Łostowickim w kwaterze 11-17-2. Gdy wejdziemy na cmentarz bramą od ulicy Łostowickiej, musimy skręcić w czwartą alejkę w lewo. 

Znane osoby pochowane na cmentarzu Oliwskim w Gdańsku 

Zbigniew Kosycarz (1925-1995) i jego syn Maciej Kosycarz (1964-2020). Zbigniew Kosycarz pochodził z Małopolski. Jako komendant krakowskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego został oddelegowany do zakładania w Gdańsku drużyn harcerskich. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, ale tych studiów nie ukończył. Był fotografem na transatlantyku MS Batory. 

Po przeprowadzce w czerwcu 1945 do Gdańska przez kilkadziesiąt lat dokumentował życie i rozwój Gdańska. Był fotoreporterem lokalnych gazet, ale jego zdjęcia ukazywały się także w czasopismach ogólnopolskich. 

Jego syn Maciej został także fotografem. W 1996 założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP). Najbardziej znany jest z serii albumów dokumentujących życie Gdańska pod tytułem „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. 

Grób Kosycarzy znajdziemy w kwaterze 6-9-4. Po wejściu od ulicy Opackiej musimy się kierować na lewo. Kwatera jest za kolumbarium. 

Kacper Tekieli (1984-2023). Był wspinaczem i instruktorem, mężem biegaczki narciarskiej Justyny Kowalczyk. W Tatrach przeszedł około 300 dróg. Wziął udział w akcji Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 - brał udział w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle. Za wejście nową drogą na Snovasskjerdingan w 2010 roku został nominowany do nagrody Piolet d’Or - najbardziej prestiżowego wyróżnienia alpinistycznego. W tym samym roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr (14 szczytów, najwyższy z nich Gerlach - 2655 metrów npm) w czasie 37 godzin i 28 minut, poprawiając poprzedni rekord o ponad 11 godzin. 

W maju 2023 podjął atak na szczyt Jungfrau w Szwajcarii. Podczas zejścia z tej góry spadł wraz z lawiną w Stechelbergu w gminie Lauterbrunnen.  

Został pochowany na cmentarzu Oliwskim. Jego grób bardzo latwo znaleźć. Zaraz po wejściu bramą od ulicy Opackiej skręcamy w prawo. Z daleka można wypatrzyć charakterystyczne symbole – czekan, liny wspinaczkowe. Na jego nagrobku jets także fragment skały oraz inne symbole alpinistyczne. 

Brunon Zwarra (1919-2018). Brunon Zwarra był publicystą i pisarzem, autorem książek o historii Gdańska, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Jest autorem publikacji Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan, w której umieścił relacje z początu II wojny światowej. Napisał też autobiograficzną pięciotomową książkę Wspomnienia gdańskiego bówki.

 Został pochowany w kwaterze 15-10-19 na cmentarzu Oliwskim (na prawo od wejścia od ulicy Opackiej). 

Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni

Anna Przybylska (1978-2014). W tym roku mija dziesięć lat od śmierci popularnej aktorki, pamiętanej przede wszystkim z roli policjantki Maryli w serialu "Złotopolscy". Anna Przybylska zmarła w 2014 roku na raka trzustki. Została pochowana na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni, w tym samym grobie, w którym w 1995 roku spoczął jej ojciec Bogdan.

Jak znaleźć grób na gdańskim cmentarzu?

Skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki miejsca pochówku w Gdańsku.

Autorka/Autor:tok/PKoz

Źródło: tvn24.pl, Wikipedia, gdansk.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Zawnioskuję dziś do prezydium Sejmu o ukaranie posła PiS Edwarda Siarki i posła Konfederacji Ryszarda Wilka o najwyższą karę 20 tysięcy złotych - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. To reakcja na dwa incydenty, do których doszło w czwartek w Sejmie.

Incydenty w Sejmie. Hołownia chce ukarać posłów

Incydenty w Sejmie. Hołownia chce ukarać posłów

Źródło:
tvn24.pl

Proponowana przez Stany Zjednoczone "umowa" dla Kijowa, dotycząca metali ziem rzadkich, wygląda raczej jak forma wymuszenia - ocenił portal amerykańskiej stacji CNN. Jak zauważono, presja wywierana na Ukrainę to próba wykorzystania narodu, który jest ofiarą konfliktu. "Prezydent zaciemnia podstawowe fakty na temat tego, co spowodowało wojnę" - napisano w analizie.

"Trump próbował już tego wcześniej na Wołodymyrze Zełenskim"

"Trump próbował już tego wcześniej na Wołodymyrze Zełenskim"

Źródło:
PAP, CNN

Amerykańscy senatorowie, w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną, komentowali ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa. - Został skompromitowany, oszukany albo zastraszony przez Putina - powiedział senator Partii Demokratycznej Ruben Gallego. Senatorka Partii Republikańskiej Susan Collins przypomniała, że "to prezydent Putin jest odpowiedzialny za wojnę w Ukrainie".

"Trump został oszukany albo zastraszony przez Putina"

"Trump został oszukany albo zastraszony przez Putina"

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego rozmowy ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa Keithem Kelloggiem "przywracają nadzieję" na osiągnięcie porozumienia z Waszyngtonem. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Wołodymyr Zełenski: rozmowy z wysłannikiem prezydenta Trumpa przywracają nadzieję

Wołodymyr Zełenski: rozmowy z wysłannikiem prezydenta Trumpa przywracają nadzieję

Źródło:
PAP

Prezydent Francji zastrzegł, że nie wyśle na Ukrainę francuskich żołnierzy do walki z Rosją. Jak wskazał, ewentualna obecność wojskowa miałaby nastąpić jedynie w przypadku zakończenia trwającej rosyjskiej inwazji. Zapowiedział też, że w czasie wizyty w USA, powie Trumpowi, że "nie może być słaby wobec Putina, a jego interes strategiczny jest taki sam jak Europejczyków".

"Wkraczamy w nową erę". Macron o francuskich wojskach w Ukrainie

"Wkraczamy w nową erę". Macron o francuskich wojskach w Ukrainie

Źródło:
PAP

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Zbigniew Ziobro z mównicy sejmowej krytykował Donalda Tuska i zarzucał mu łamanie prawa. Z sali, z ust posła PiS Edwarda Siarki, padł okrzyk: "kula w łeb". Zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie złożyli minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar i europoseł Krzysztof Brejza. Szef Ministerstwa Sprawiedliwości zapowiedział "decyzje procesowe".

Skandaliczne słowa w Sejmie. Jest decyzja prokuratora generalnego

Skandaliczne słowa w Sejmie. Jest decyzja prokuratora generalnego

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnia, że posła Edwarda Siarkę spotkają konsekwencje, a wicemarszałek Dorota Niedziela zapowiada, że sprawa trafi na prezydium. To reakcje na skandaliczne słowa posła PiS w Sejmie. W czasie, kiedy z sejmowej mównicy Zbigniew Ziobro mówił, że "Donald Tusk pójdzie siedzieć", Edward Siarka z ław poselskich rzucił "kula w łeb".

"Haniebne", "groźby karalne", "nie przejdzie bez echa". Komentarze po słowach posła PiS

"Haniebne", "groźby karalne", "nie przejdzie bez echa". Komentarze po słowach posła PiS

Źródło:
TVN24, PAP

Jarosław Kaczyński nie weźmie udziału w posiedzeniu komisji w sprawie uchylenia jego immunitetu. Jak przekazał rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek, powodem nieobecności są przeprowadzane w szpitalu badania. Wcześniej Kaczyński skierował pismo do komisji, w którym uzasadnił, że jego słowa - za które miałby zostać pociągnięty do odpowiedzialności - padły w "zupełnie specyficznej sytuacji". Do treści pisma dotarł TVN24.

Komisja zdecyduje o immunitecie Kaczyńskiego. Prezesa PiS nie będzie

Komisja zdecyduje o immunitecie Kaczyńskiego. Prezesa PiS nie będzie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Na sejmowym korytarzu doszło do dyskusji pomiędzy posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Wójcikiem a marszałkiem Sejmu liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią. Wójcik stwierdził w pewnym momencie, że Hołownia "nie ma kręgosłupa". - To stwierdzi mój ortopeda - odparł marszałek.

"Niech pan mnie nie straszy". Nagranie dyskusji Hołowni z Wójcikiem

"Niech pan mnie nie straszy". Nagranie dyskusji Hołowni z Wójcikiem

Źródło:
TVN24

Znając moją trudną dotychczas relację z posłem Sawickim, można byłoby oczekiwać, że poseł zagłosuje za (moim) odwołaniem, więc ja raczej traktuję to jako przełom w naszych relacjach - powiedziała Katarzyna Kotula ministra do spraw równości w rozmowie "Jeden na Jeden" w TVN24, komentując fakt, że poseł Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego nie zagłosował w czwartek w sprawie jej wotum nieufności. Sejm ostatecznie odrzucił wniosek.

Koalicja obroniła w Sejmie Kotulę. Sawicki nie głosował. Ministra: przełom

Koalicja obroniła w Sejmie Kotulę. Sawicki nie głosował. Ministra: przełom

Źródło:
TVN24

W miejscowości Kępa Oborska (Mazowieckie) doszło w nocy do pożaru stajni, w której przebywało 35 koni. Część zwierząt nie przeżyła. Strażacy prowadzą na miejscu ostatnie działania.

Pożar stajni. Część koni nie przeżyła

Pożar stajni. Część koni nie przeżyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz powiedział w czasie briefingu w Białym Domu, że Donald Trump "jest bardzo sfrustrowany" zachowaniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jak wyjaśniał Waltz, chodzi między innymi o umowę z Waszyngtonem dotyczącą ukraińskich zasobów naturalnych.

Donald Trump "bardzo sfrustrowany" odmową Zełenskiego

Donald Trump "bardzo sfrustrowany" odmową Zełenskiego

Źródło:
PAP, TVN24

Chorwaci bojkotują supermarkety i konkretne produkty w proteście przeciwko drożyźnie. Jak wskazuje w rozmowie z portalem tvn24.pl analityczka do spraw Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich Paulina Wankiewicz, akcje konsumenckie odniosły pewien skutek - rząd wprowadził punktowo ceny regulowane, a niektórzy handlowcy zdecydowali się na obniżki. Ekspertka zwraca także uwagę na "psychologiczny efekt" związany ze zmianą waluty, a także na istotne wyzwanie, jakie kwestia cen niesie dla turystyki, odpowiadającej aż za 20 procent PKB tego kraju.

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Źródło:
tvn24.pl

Największym dostawcą dużego sprzętu AGD w Unii Europejskiej nie jest już Polska. Jej miejsce zajęły Chiny. Grozi nam utrata konkurencyjności i wielu rynków – ostrzegają przedstawiciele branży, cytowani w czołówkowym tekście piątkowego wydania "Rzeczpospolitej".

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Źródło:
PAP

Kierowca ciężarówki najprawdopodobniej nie zatrzymał się przed znakiem stop. W efekcie zderzył się w Nowej Wsi Ełckiej (Warmińsko-Mazurskie) z pociągiem relacji Szczecin - Białystok. Pociąg "przeciągnął" tira na kilkadziesiąt metrów, siła uderzenia wyrzuciła kierowcę ciężarówki z szoferki. Mężczyzna trafił do szpitala. Pociągiem podróżowało około 160 osób. Nikomu nic się nie stało. 

Tir zderzył się z pociągiem. "Siła uderzenia wyrzuciła kierowcę ciężarówki z szoferki” 

Tir zderzył się z pociągiem. "Siła uderzenia wyrzuciła kierowcę ciężarówki z szoferki” 

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Łamanie przepisów to skracanie drogi do śmierci" - przekazała spółka PKP PLK i opublikowała ku przestrodze nagranie z przejazdu kolejowego w Świebodzinie, gdzie we wtorek białe renault wbiło się w przejeżdżający pociąg. Na wideo widać, jak kierowca łamie przepisy ruchu drogowego. Policja wskazuje, że do wypadku przyczyniła się jeszcze jedna istotna rzecz.

Zignorował światła i ominął rogatki, potem wbił się w pociąg. Nagranie

Zignorował światła i ominął rogatki, potem wbił się w pociąg. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poprosił w czwartek wieczorem posła Konfederacji Ryszarda Wilka o opuszczenie sali plenarnej. - Pan poseł Płaczek pana wyprowadzi, bo zdaje się, że nie jest pan w stanie uczestniczyć w obradach - powiedział.

Hołownia do posła Konfederacji: Proszę opuścić salę. Zdaje się, że nie jest pan w stanie uczestniczyć w obradach

Hołownia do posła Konfederacji: Proszę opuścić salę. Zdaje się, że nie jest pan w stanie uczestniczyć w obradach

Źródło:
TVN24

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przebywa w szpitalu. - Nie znam dokładnie danych dotyczących stanu zdrowia pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Informacje są ogólne, że przebywa na badaniach kontrolnych - mówiła posłanka PiS Józefa Szczurek-Żelazko. Komisja regulaminowa Sejmu ma dziś rozpatrzyć wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie Kaczyńskiego do odpowiedzialności karnej. Rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że w związku z badaniami prezes PiS nie pojawi się na posiedzeniu.

Jarosław Kaczyński w szpitalu. "Informacje są ogólne, że przebywa na badaniach"

Jarosław Kaczyński w szpitalu. "Informacje są ogólne, że przebywa na badaniach"

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, PAP

Przekonał 96-letnią kobietę, że jej bliski potrzebuje bardzo drogiego leku. Oddała "lekarzowi" swoją biżuterię o wartości 100 tysięcy złotych. Nie zdołał się nacieszyć łupem, bo na jego rękach od razu zacisnęły się kajdanki.

"Lekarz" wpadł w zasadzkę

"Lekarz" wpadł w zasadzkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Balon meteorologiczny znaleziono pod Płockiem. Miał przymocowany nieznane urządzenie. Policja nie stwierdziła, by stanowił zagrożenie. Urządzenie należy prawdopodobnie do niemieckiej firmy meteorologicznej.

Balon meteorologiczny spadł pod Płockiem

Balon meteorologiczny spadł pod Płockiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wideorejestrator piaseczyńskiej drogówki zarejestrował "wyścig słoni" na ekspresowej "siódemce". 39-latek siedzący za kierownicą ciężarowego renault złamał zakaz wyprzedzania. Został ukarany mandatem karnym w wysokości tysiąca złotych, a na jego konto trafiło osiem punktów.

"Wyścig słoni" na S7. Kierowca ciężarówki ukarany

"Wyścig słoni" na S7. Kierowca ciężarówki ukarany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jack Ma powrócił do łask chińskich władz? Tak zdaje się sugerować nagranie ze spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z liderami biznesu w kraju, na którym pojawił się założyciel Alibaby. Jack Ma zniknął z życia publicznego w 2020 roku, po tym jak skrytykował chiński sektor finansowy.

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Źródło:
BBC

Wśród ciał zwróconych w czwartek Izraelowi nie było ciała zakładniczki Shiri Bibas - twierdzi izraelska armia. Jak pisze CNN, to kolejny tragiczny zwrot w sprawie rodziny, która stała się w kraju jednym z symboli ofiar ataków Hamasu.

Izrael: wśród ciał zwróconych przez Hamas nie ma Shiri Bibas. Są jej dzieci

Izrael: wśród ciał zwróconych przez Hamas nie ma Shiri Bibas. Są jej dzieci

Źródło:
CNN, BBC, tvn24.pl

Najpierw zgarnął Złotą Palmę w Cannes, potem aż pięć Złotych Globów. Odkąd nagrody przyznały mu Gildie Reżyserów i Producentów - najcelniejsze prognostyki Oscarów - rywale zdają się być bez szans. Seana Bakera i jego "Anorę" dzieli krok od najważniejszych statuetek. Czy jednak starsi akademicy wskażą na film sankcjonujący prostytucję jako "zwykłą pracę"? Amerykańscy krytycy nie są pewni.

Samowystarczalny reżyser, rekordowo niski budżet. Oto oscarowy faworyt

Samowystarczalny reżyser, rekordowo niski budżet. Oto oscarowy faworyt

Źródło:
"Variety", "The Los Angeles Timea", " The Guardian", CNN, tvn24.pl
Odra ma być "osobą" - żeby nie doszło do kolejnej katastrofy. Będzie mogła bronić się sama?

Odra ma być "osobą" - żeby nie doszło do kolejnej katastrofy. Będzie mogła bronić się sama?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Być może prezes Jarosław Kaczyński zbyt krótko rozmawiał z Karolem Nawrockim, zanim wysunął jego kandydaturę, żeby zgłębić jego poglądy - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 politolog i historyk profesor Antoni Dudek. Komentował słowa kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego o Ukrainie.

"Karol Nawrocki ma bardziej radykalne poglądy niż partia, która go wystawiła"

"Karol Nawrocki ma bardziej radykalne poglądy niż partia, która go wystawiła"

Źródło:
TVN24

W czwartek premier Donald Tusk przyjął rezygnację Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak ze stanowiska szefowej CBA. Wcześniej szef rządu domagał się wyjaśnień w związku z jej przesłuchaniem przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Kim jest osoba, która stała na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 2023 roku?

Premier przyjął rezygnację szefowej CBA. Kim jest Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak

Premier przyjął rezygnację szefowej CBA. Kim jest Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Superwizjer TVN, PAP, Onet, Gazeta Wyborcza

Politycy PiS, w tym europoseł Mariusz Kamiński, twierdzą, że nastąpił największy spadek pozycji Polski w rankingu postrzegania korupcji. Sprawdziliśmy więc, które miejsca zajmowała Polska w ostatnich latach i za których rządów spadek był największy.

Spadek Polski w rankingu korupcji "rekordowy"? Rekord padł wcześniej

Spadek Polski w rankingu korupcji "rekordowy"? Rekord padł wcześniej

Źródło:
Konkret24

Sejm zgodził się na zastosowanie aresztu na okres 30 dni wobec byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek w tej sprawie skierowała komisja śledcza do spraw Pegasusa.

Sejm zdecydował w sprawie aresztu dla Ziobry

Sejm zdecydował w sprawie aresztu dla Ziobry

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, któremu bardzo zależy na zakończeniu wojny w Ukrainie, na konferencji prasowej publicznie wygłaszał nieprawdziwe tezy na jej temat oraz na temat samej Ukrainy - w dodatku zbieżne z tym, co rozpowszechnia rosyjska propaganda.

Trump mówi o Ukrainie. To samo głosi propaganda Kremla

Trump mówi o Ukrainie. To samo głosi propaganda Kremla

Źródło:
Konkret24
Były miliony, teraz brakuje pieniędzy. Fundacja Profeto zawiesza działalność radia i portalu

Były miliony, teraz brakuje pieniędzy. Fundacja Profeto zawiesza działalność radia i portalu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Witalij Kliczko odebrał nagrodę imienia prezydenta Pawła Adamowicza podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Burmistrza Kijowa wyróżniono "za przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny".

Witalij Kliczko z nagrodą imienia Pawła Adamowicza. "Za obronę demokracji w obliczu wojny"

Witalij Kliczko z nagrodą imienia Pawła Adamowicza. "Za obronę demokracji w obliczu wojny"

Źródło:
gdansk.pl/TVN24

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen został odznaczony Medalem Kuriera z Warszawy. - Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma - podkreślił, odbierając wyróżnienie w środę wieczorem w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma". Anders Rasmussen z Medalem Kuriera z Warszawy

"Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma". Anders Rasmussen z Medalem Kuriera z Warszawy

Źródło:
PAP