Adamowicz, Przybylska, Walentynowicz, Huelle... Znane osoby pochowane na trójmiejskich cmentarzach

Źródło:
tvn24.pl, Wikipedia, gdansk.pl
Groby znanych gdańszczan na cmentarzu Srebrzysko
Groby znanych gdańszczan na cmentarzu Srebrzysko
tvn24.pl
Groby znanych gdańszczan na cmentarzu Srebrzyskotvn24.pl

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych wszyscy odwiedzamy groby naszych bliskich. Warto odwiedzić przy okazji miejsca pochówku wybitnych postaci polityki, sztuki i kultury. Zobacz, gdzie leżą znani gdańszczanie i mieszkańcy Trójmiasta i jak trafić na ich groby. Tu spoczywają Anna Walentynowicz, Paweł Huelle, Piotr Świąc, Yach Paszkiewicz, Maciej Kosycarz, Anna Kurska, Lucyna Legut czy Sat-Okh. W Gdyni pochowana jest Anna Przybylska, a w Bazylice Mariackiej Paweł Adamowicz.

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Ta śmierć wstrząsnęła całą Polską. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł kilkanaście godzin później w szpitalu.

- To nie przypadek, że ostatnie słowa Pawła Adamowicza, wypowiedziane tuż przed śmiercią, odwoływały się do dobra i radości dzielenia się tym dobrem z innymi. Mówił: "to jest cudowny czas dzielenia się dobrem". Przywoływał cechy Gdańska i gdańszczan: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem". Może to przypadek, ale przecież wiemy, że Bóg przemawia czasem także w takie zwyczajne sytuacje, które z pozoru są kawałkiem rzeczywistości, a z perspektywy nadają naszej refleksji zupełnie inny wymiar - mówił podczas mszy z okazji piątej rocznicy śmierci Adamowicza ks. Kazimierz Sowa.

Grób Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska przez 21 lat, znajduje się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Znane osoby pochowane na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku 

Paweł Huelle (1957-2023). Pisarz - prozaik, poeta i dramaturg- który swoją twórczość poświęcił głównie Gdańskowi jako rodzinnemu miastu. Ogromną popularność przyniosła mu debiutancka powieść Weiser Dawidek (wydana w 1987). Dzieło zostało zekranizowane przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 roku pod tytułem Weiser.  

Pisarz został pochowany na cmentarzu Srebrzysko - rejon IV, kwatera TAR I, rząd 2a, numer grobu 8. 

Grób Pawła Huelletvn24.pl

Lucyna Legut (1926-2011). Aktorka teatralna, malarka, pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych oraz widowisk telewizyjnych i teatralnych. 

W 1950 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. W latach 1956–1983 była aktorką Państwowego Teatru „Wybrzeże” w Gdańsku. Debiutowała jako pisarka w roku 1960.  

Od roku 1950 związana była z reżyserem Wojciechem Jerzym Hasem. Ich związek trwał 10 lat i obfitował w listy, które się zachowały i zostały wydane w książce pt. „Ptak srebrnopióry”. 

Pochowana na cmentarzu Srebrzysko w kolumbarium na prawo od głównego wejścia. 

Grób Lucyny Leguttvn24.pl

Anna Kurska (1929-2016). Polska prawniczka i polityk, adwokat, sędzia, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL, senator V i VI kadencji. Była matką Jarosława oraz Jacka Kurskich.

Została pochowana na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku - leży w Alei Zasłużonych (przy głównej alei na prawo) - rejon IV, taras I, rząd 1a, grób 45. 

Grób Anny Kurskiejtvn24.pl

Stanisław Michalski (1932-2011). Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1988–1993). Wystąpił w ponad 90 filmach i produkcjach telewizyjnych m.in. w Człowieku z żelaza, Blaszanym bębenku, Westerplatte, Na kłopoty... Bednarski. W 1973 roku został wybrany "Gdańszczaninem Roku".  

Szerszemu gronu z pewnością znany z roli dziadka Kuby w serialu "Rodzina zastępcza".  

Pochowany na cmentarzu Srebrzysko w kolumbarium na prawo od głównego wejścia. 

Miejsce pochówku Stanisława Michalskiegotvn24.pl

Arkadiusz Aram Rybicki (1953-2010). Polityk, działacz samorządowy, poseł. Związany ze środowiskiem opozycyjnym na Wybrzeżu już od lat 70.  Wspólnie z Maciejem Grzywaczewskim spisał na tablicy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 2003 tablica z postulatami została przez UNESCO wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego „Pamięć Świata”. W czasie stanu wojennego był internowany w Strzebielinku. W latach 1983–1988 blisko współpracował z Lechem Wałęsą.  

Na początku lat 90. pracował w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Odszedł po konflikcie z Mieczysławem Wachowskim. Następnie prowadził własną działalność gospodarczą, a potem był dyrektorem kreatywnym w Agencji Filmowej Profilm. W tym okresie był m.in. producentem programu Lalamido. 

Zginął w katastrofie smoleńskiej

Pochowany został na cmentarzu Srebrzysko w Alei Zasłużonych (przy głównej alei na prawo) w rejonie IV, kwaterze TAR I, rząd 1a, nr grobu 42. 

Grób Arama Rybickiego w Gdańskutvn24.pl

Piotr Świąc (1967-2021). Znany dziennikarz, prezenter telewizyjny, wydawca i autor programów. Był prowadzącym Wiadomości w TVP1 i gospodarzem porannego pasma ogólnopolskiego w TVP Info. W latach 1994–2001 był prezenterem studia oprawy TVP1. Był dziennikarzem i prowadzącym w TVP3 Gdańsk programy takie jak Panorama, Forum Panoramy i Forum Gospodarcze. 

5 marca 2021 zginął w wypadku drogowym w miejscowości Borcz na Kaszubach. Wracał z planu wieczornego wydania Panoramy w TVP3 Gdańsk. 

Został pochowany na cmentarzu Srebrzysko w rejonie IX, nr kwatery: TAR V WOJ, skarpa – na prawo za centralnym kolumbarium. 

Grób Piotra Świąca, dziennikarza telewizyjnegotvn24.pl

Sat-Okh, właśc. Stanisław Supłatowicz (1925-2003). Twierdził, że jest synem Polki – uciekinierki z Syberii - i wodza północnoamerykańskiego plemienia Szaunisów Wysokiego Orła. W latach 30. XX wieku mieli przeprowadzić się do Polski.  

Wielu nie dawało wiary niezwykłemu życiorysowi Supłatowicza, mimo to Sat-Okh odniósł sukces literacki. Pisał książki o folklorze amerykańskich Pierwszych Narodów, które przetłumaczono na wiele języków. W latach 70. Uważany był za jednego z pionierów ruchu indianistów w Polsce. 

Spoczywa na cmentarzu Srebrzysko w rejonie X, w kwaterze II, rzędzie 4, nr grobu 172. Po wejściu na cmentarz główna bramą musimy skręcić w prawo i iść wzdłuż płotu. Jego grób jest tuż przy drugiej alejce skręcającej w lewo i pod górę. 

Grób Sat-Okha Supłatowiczatvn24.pl

Anna Walentynowicz (1929-2010). Robotniczka i działaczka społeczna pochodzenia ukraińskiego, opozycjonistka w PRL, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, działaczka NSZZ „Solidarność”. Dama Orderu Orła Białego. 

8 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w Stoczni Gdańskiej. Decyzja dyrekcji przesądziła o wybuchu strajku w dniu 14 sierpnia, w wyniku którego powstał NSZZ „Solidarność”. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy. Władza uległa ich żądaniom i wkrótce przywróciła ją do pracy. 

W stanie wojennym w PRL internowana, po rozbiciu siłą strajku w Stoczni Gdańskiej. Stanęła przed sądem oskarżona o udział w organizacji strajku w grudniu 1981. Na rozprawę przyjechał Lech Wałęsa. Walentynowicz skazano na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. 

Instytut Pamięci Narodowej ujawnił, że Annę Walentynowicz inwigilowało ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa, w 1981 planując jej zabicie przez zniszczenie organizmu mieszanką leków. 

Zginęła w katastrofie smoleńskiej. 

Pochowana na cmentarzu Srebrzysko w rejonie VII, nr kwatery I, rząd 1b, nr grobu 9. Po wejściu na cmentarz należy skręcić w prawo do góry. 

Grób Anny Walentynowicz w Gdańskutvn24.pl

Znane osoby pochowane na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku 

Antoni Browarczyk (1961-1981). To jedna z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce. Był kibicem Lechii Gdańsk, uczestnikiem duszpasterstwa dominikańskiego, angażował się w działalność „Solidarności”.  

Po wprowadzenia stanu wojennego uczestniczył w walkach ulicznych w Gdańsku. 17 grudnia został śmiertelnie postrzelony w głowę przez funkcjonariusza MO.  

13 grudnia 2008 Antoni Browarczyk został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. 

Został pochowany na gdańskim cmentarzu Łostowickim w kwaterze 7-29-5. Po wejściu główną bramą od ulicy Łostowickiej musimy kierowac się prosto, za kaplicą skręcamy w lewo. Kwatera 7 jest za trzecią aleją po prawej stronie. 

Yach Paszkiewicz (1958-2017). Paszkiewicz najbardziej jest znany z teledysków - nakręcił je dla wielu artystów, głównie w latach 90 XX wieku. Współpracował z De Mono, Kultem, Kazikiem Staszewskim, Apteką, Maciejem Maleńczukiem, Wojciechem Waglewskim, Golden Life, Hey, Budką Suflera, Big Day, Bielizną, Big Cyc. Był współtwórcą Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.  

Został pochowany na cmentarzu Łostowickim w kwatrerze 19-11-30. Gdy wejdziemy na cmentarz bramą od ulicy Łostowickiej, skręćmy w drugą alejkę w lewo.  

Jan Pluta (1953-2013). Polski muzyk, perkusista, jeden z założycieli Kombi. W 1974 roku razem z Grzegorzem Skawińskim i Waldemarem Tkaczykiem założył trio pod nazwą Horoskop. Lider zespołu Akcenty – Sławomir Łosowski – zaproponował mu współpracę, do zespołu Łosowskiego dołączyli Tkaczyk i Skawiński, a w roku 1976 Akcenty oficjalnie zmieniły nazwę na Kombi.

 W 1981 roku opuścił Kombi i zamieszkał w Niemczech. W latach 2003-2009 grał ponownie w grupie Kombii.   

Prochy Jana Pluty spoczęły w grobie rodzinnym na gdańskim cmentarzu Łostowickim w kwaterze 11-17-2. Gdy wejdziemy na cmentarz bramą od ulicy Łostowickiej, musimy skręcić w czwartą alejkę w lewo. 

Znane osoby pochowane na cmentarzu Oliwskim w Gdańsku 

Zbigniew Kosycarz (1925-1995) i jego syn Maciej Kosycarz (1964-2020). Zbigniew Kosycarz pochodził z Małopolski. Jako komendant krakowskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego został oddelegowany do zakładania w Gdańsku drużyn harcerskich. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, ale tych studiów nie ukończył. Był fotografem na transatlantyku MS Batory. 

Po przeprowadzce w czerwcu 1945 do Gdańska przez kilkadziesiąt lat dokumentował życie i rozwój Gdańska. Był fotoreporterem lokalnych gazet, ale jego zdjęcia ukazywały się także w czasopismach ogólnopolskich. 

Jego syn Maciej został także fotografem. W 1996 założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP). Najbardziej znany jest z serii albumów dokumentujących życie Gdańska pod tytułem „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. 

Grób Kosycarzy znajdziemy w kwaterze 6-9-4. Po wejściu od ulicy Opackiej musimy się kierować na lewo. Kwatera jest za kolumbarium. 

Kacper Tekieli (1984-2023). Był wspinaczem i instruktorem, mężem biegaczki narciarskiej Justyny Kowalczyk. W Tatrach przeszedł około 300 dróg. Wziął udział w akcji Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 - brał udział w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle. Za wejście nową drogą na Snovasskjerdingan w 2010 roku został nominowany do nagrody Piolet d’Or - najbardziej prestiżowego wyróżnienia alpinistycznego. W tym samym roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr (14 szczytów, najwyższy z nich Gerlach - 2655 metrów npm) w czasie 37 godzin i 28 minut, poprawiając poprzedni rekord o ponad 11 godzin. 

W maju 2023 podjął atak na szczyt Jungfrau w Szwajcarii. Podczas zejścia z tej góry spadł wraz z lawiną w Stechelbergu w gminie Lauterbrunnen.  

Został pochowany na cmentarzu Oliwskim. Jego grób bardzo latwo znaleźć. Zaraz po wejściu bramą od ulicy Opackiej skręcamy w prawo. Z daleka można wypatrzyć charakterystyczne symbole – czekan, liny wspinaczkowe. Na jego nagrobku jets także fragment skały oraz inne symbole alpinistyczne. 

Brunon Zwarra (1919-2018). Brunon Zwarra był publicystą i pisarzem, autorem książek o historii Gdańska, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Jest autorem publikacji Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan, w której umieścił relacje z początu II wojny światowej. Napisał też autobiograficzną pięciotomową książkę Wspomnienia gdańskiego bówki.

 Został pochowany w kwaterze 15-10-19 na cmentarzu Oliwskim (na prawo od wejścia od ulicy Opackiej). 

Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni

Anna Przybylska (1978-2014). W tym roku mija dziesięć lat od śmierci popularnej aktorki, pamiętanej przede wszystkim z roli policjantki Maryli w serialu "Złotopolscy". Anna Przybylska zmarła w 2014 roku na raka trzustki. Została pochowana na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni, w tym samym grobie, w którym w 1995 roku spoczął jej ojciec Bogdan.

Jak znaleźć grób na gdańskim cmentarzu?

Skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki miejsca pochówku w Gdańsku.

Autorka/Autor:tok/PKoz

Źródło: tvn24.pl, Wikipedia, gdansk.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

USA nałożyły sankcje na założyciela partii rządzącej w Gruzji Bidzinę Iwaniszwilego za "podważanie euroatlantyckiej przyszłości" kraju na korzyść Rosji. Iwaniszwili uważany jest za osobę sprawującą faktyczną władzę w Gruzji.

Bidzina Iwaniszwili objęty sankcjami. Za działania "na korzyść Federacji Rosyjskiej"

Bidzina Iwaniszwili objęty sankcjami. Za działania "na korzyść Federacji Rosyjskiej"

Źródło:
PAP

Samolot Azerbaijan Airlines rozbił się w Kazachstanie z powodu "zewnętrznego oddziaływania fizycznego i technicznego" - wynika ze wstępnych ustaleń śledczych. Biały Dom zaproponował pomoc w dochodzeniu. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby przyznał, że są oznaki, które wskazują na strącenie samochodu przez rosyjskie system obrony powietrznej. Pasażerowie samolotu mówią, że słyszeli kilka huków.

"Widzieliśmy pewne wczesne oznaki". Biały Dom zabrał głos w sprawie przyczyn katastrofy samolotu w Kazachstanie

"Widzieliśmy pewne wczesne oznaki". Biały Dom zabrał głos w sprawie przyczyn katastrofy samolotu w Kazachstanie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP,tvn24.pl

Kierowca, który 11 listopada wjechał swoim samochodem w tłum ludzi w Zhuhai w Chinach, został skazany na karę śmierci. W ataku zginęło 35 osób, a ponad 40 zostało rannych. Kierowca "wjechał celowo w tłum, aby dać upust swojej złości", wynika z ustaleń śledczych.

Kara śmierci dla kierowcy, który SUV-em taranował ludzi

Kara śmierci dla kierowcy, który SUV-em taranował ludzi

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Awantura wokół Lasów Państwowych. Wiceminister kontra leśnicy i branża drzewna

Awantura wokół Lasów Państwowych. Wiceminister kontra leśnicy i branża drzewna

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod okiem dorosłego opiekuna dziecko bawiło się na obserwatorium na Śnieżce, tuż nad tzw. "rynną śmierci". "O mało nie spadł z dachu" - zrelacjonował pan Włodzimierz, który w mediach społecznościowych opublikował zdjęcia bezmyślnej zabawy. Ratownicy oceniają zachowanie opiekuna jednoznacznie: "skrajnie nieodpowiedzialne".

Dziecko na dachu obserwatorium tuż nad "rynną śmierci"

Dziecko na dachu obserwatorium tuż nad "rynną śmierci"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Biała tęcza pojawiła się w małopolskiej Przysietnicy. Zdjęcie nietypowego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24. - Czegoś takiego jeszcze nie widziałem - powiedział pan Adam, autor zdjęcia.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zlikwidowaniu siatki agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. "Planowali oni dywersję na ukraińskiej kolei, co miało utrudnić między innymi dostarczanie uzbrojenia ukraińskiej armii na froncie" - podano.

Pracowali dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, planowali sabotaż ukraińskiej kolei

Pracowali dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, planowali sabotaż ukraińskiej kolei

Źródło:
PAP

Tłumy poznaniaków przywitały na dworcu pociąg wiozący Ignacego Jana Paderewskiego, a właściwie aktora Andrzeja Lajborka, który ponownie wcielił się w rolę premiera i kompozytora. Inscenizacja otworzyła główne obchody 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ich głównej części wzięli udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

"Zwycięstwo nie przyszło samo". Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

"Zwycięstwo nie przyszło samo". Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Źródło:
PAP, TVN24

W Janowie niedaleko Sochaczewa na stacji paliw doszło do pożaru ciężarówki. Kierowcy udało się opuścić samochód przed przyjazdem strażaków.

Wielki dźwig płonął na stacji paliw

Wielki dźwig płonął na stacji paliw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnej Wigilii. Skieruje jednak tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnej Wigilii

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnej Wigilii

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło od początku roku 21 milionów pasażerów - podano w komunikacie. Oszacowano, że w całym 2024 roku stołeczny port lotniczy obsłuży 21,3 miliona osób.

"To pierwszy raz w 90-letniej historii"

"To pierwszy raz w 90-letniej historii"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl ekonomista z Akademii WSB Marek Zuber. Jego zdaniem, w momencie gdy spełnimy wszystkie kryteria i zbliżymy się do krajów najbogatszych, przyjęcie euro w Polsce będzie opłacalne.

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Właśnie podpisałam 4. i 5. wniosek z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To kolejne około 30 miliardów złotych dla Polski - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Podpisałam 4. i 5. wniosek z KPO. To kolejne około 30 miliardów złotych"

"Podpisałam 4. i 5. wniosek z KPO. To kolejne około 30 miliardów złotych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Rejonowy w Nidzicy aresztował na trzy miesiące 18-letniego Gabriela A., który w nocy z 24 na 25 grudnia zabił idącego samotnie na pasterkę Andrzeja B. Mężczyzna przyznał się do winy. - Przyznał, że zrobił to pod wpływem chwilowego wzburzenia, impulsu - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.

Bił, kopał i wrzucił do stawu. 18-latek przyznał się do zabójstwa. Został aresztowany

Bił, kopał i wrzucił do stawu. 18-latek przyznał się do zabójstwa. Został aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/RMF FM/PAP

W nocy z pierwszego na drugi dzień świąt ratownicy TOPR szukali w Tatrach turysty, który bez odpowiedniego sprzętu i znajomości terenu wybrał się na szczyt Ciemniaka w masywie Czerwonych Wierchów. Mężczyzna zabłądził podczas zejścia.

Świąteczna wędrówka w Tatrach bez sprzętu i doświadczenia. TOPR szukał turysty całą noc

Świąteczna wędrówka w Tatrach bez sprzętu i doświadczenia. TOPR szukał turysty całą noc

Źródło:
PAP

"Świetlik w ciemności" to opowieść o wspaniałej przyjaźni, zdolnej pokonać największe przeciwności losu. To także - a może przede wszystkim - zrealizowane z potrzeby serca słuchowisko z doborową obsadą, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla młodych powodzian. Dzieci, które przeżyły te dramatyczne chwile, zmagały się nie tylko ze skutkami natury, ale także z traumą, która wciąż pozostaje w ich sercach.

Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która sfinansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian

Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która sfinansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przepisy tak zwanej "ustawy Kamilka" będą bardziej precyzyjne i znikną niepotrzebne komplikacje - poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich został właśnie wpisany do wykazu prac rządu.

Przepisy będą bardziej precyzyjne i bez "niepotrzebnych komplikacji"

Przepisy będą bardziej precyzyjne i bez "niepotrzebnych komplikacji"

Źródło:
PAP

Koncert kolęd zespołu Mała Armia Janosika, który stał się wiralem w internecie - nie tylko polskim - został wykorzystany w walce politycznej. A to za sprawą "wujka Rafała Trzaskowskiego", który rzekomo "napisał muzykę, którą te dzieci śpiewają".

Mała Armia Janosika. "Wujek Trzaskowskiego" napisał muzykę tej kolędy?

Mała Armia Janosika. "Wujek Trzaskowskiego" napisał muzykę tej kolędy?

Źródło:
Konkret24

Dwie kobiety zginęły, a dwóch młodych mężczyzn zostało rannych w Boże Narodzenie w Milton Keynes w południowej Anglii. Wszyscy mieli obrażenia zadane prawdopodobnie nożem. Brytyjska policja zatrzymała w związku ze sprawą 49-latka, który usłyszał już zarzuty.

Tragedia w Boże Narodzenie. Dwie kobiety nie żyją, dwóch młodych mężczyzn w szpitalu

Tragedia w Boże Narodzenie. Dwie kobiety nie żyją, dwóch młodych mężczyzn w szpitalu

Źródło:
BBC

Nie żyje Nick Starmer, młodszy brat premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera. Szef brytyjskiego rządu odwołał z tego powodu swój zaplanowany urlop. Jak dodano, Nick Starmer walczył z nowotworem.

Nie żyje brat premiera Wielkiej Brytanii. Keir Starmer odwołał urlop

Nie żyje brat premiera Wielkiej Brytanii. Keir Starmer odwołał urlop

Źródło:
PAP, Guardian

Przewodniczący niższej izby austriackiego parlamentu i polityk skrajnie prawicowej partii FPOe Walter Rosenkranz jest krytykowany za zaproszenie premiera Węgier Viktora Orbana. W czasie wrześniowego spotkania w skład austriackiej delegacji weszli wyłącznie deputowani z jego partii. Po poselskiej interpelacji okazało się, że kłamał on w sprawie organizacji wizyty węgierskiego premiera.

Przyznał, że skłamał w sprawie wizyty Orbana

Przyznał, że skłamał w sprawie wizyty Orbana

Źródło:
PAP

Alert RCB. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed opadami marznącymi i gołoledzią. SMS-owy alert otrzymali mieszkańcy kilku powiatów województwa podkarpackiego.

"Możliwe utrudnienia komunikacyjne". Alert RCB

"Możliwe utrudnienia komunikacyjne". Alert RCB

Źródło:
RCB

Pogoda na sylwestra, noc sylwestrową i Nowy Rok. Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę i opady. Powieje silniejszy wiatr, miejscami jego porywy mogą osiągać prędkość nawet 80 kilometrów na godzinę. Zimy w prognozach w najbliższym czasie nie widać.

Powieje silniejszy wiatr. Najnowsza prognoza na sylwestra i Nowy Rok

Powieje silniejszy wiatr. Najnowsza prognoza na sylwestra i Nowy Rok

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zgodnie z prawem mamy 14 dni na zwrot towaru zakupionego przez internet "z paroma jednak wyjątkami" - wyjaśnił na antenie TVN24 BiS Bartosz Klimczuk z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wskazał, że zwrotu nietrafionego prezentu nie dokonamy między innymi w przypadku żywności czy odzieży szytej na miarę.

Nietrafiony prezent? Można zwrócić, ale "z paroma wyjątkami"

Nietrafiony prezent? Można zwrócić, ale "z paroma wyjątkami"

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Rudnik niedaleko Osiecka (Mazowieckie) mężczyznę zaatakował byk. Poszkodowany był reanimowany, ale jego życia nie udało się uratować.

Zmarł mężczyzna zaatakowany przez byka

Zmarł mężczyzna zaatakowany przez byka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Inwestorzy liczą, że dobra passa wzrostów na rynkach przedłuży się na 2025 rok. Eksperci dodają, że amerykańska "giełda odczuwa zbiorową ulgę po przejściu przez wyboisty cykl wyborczy", a "dzień inauguracji (Donalda) Trumpa to będzie potencjalny punkt zwrotny".

"To będzie potencjalny punkt zwrotny"

"To będzie potencjalny punkt zwrotny"

Źródło:
PAP

Za mieszkańcem Radomia poszukiwanym za kradzieże i włamania wydano dwa listy gończe. Przed organami ścigania ukrywał się głównie za granicą, ale policjanci wykorzystali fakt, że wrócił do kraju na święta.

Był poszukiwany listami gończymi. Wpadł, bo przyjechał do kraju na święta

Był poszukiwany listami gończymi. Wpadł, bo przyjechał do kraju na święta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła 35-latkowi zarzut zabójstwa matki. Śledczy ustalili, że 64-letnia kobieta zmarła w wyniku obrażeń głowy zadanych tępym narzędziem. Mężczyzna odpowie też za pobicie ojca, który wciąż przebywa w szpitalu.

Tragedia w Boże Narodzenie. Kobieta nie żyje, mężczyzna pobity. Zarzuty dla syna pary

Tragedia w Boże Narodzenie. Kobieta nie żyje, mężczyzna pobity. Zarzuty dla syna pary

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał sędziego Andrzeja Krasnodębskiego na rzecznika dyscyplinarnego "ad hoc". Zajmie się on sprawą prowadzeniem zajęć dydaktycznych przez olsztyńskiego sędziego i członka Krajowej Rady Sądownictwa Macieja Nawackiego, który robił to pomimo sprzeciwu prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Rzecznik dyscyplinarny "ad hoc" zajmie się sprawą Macieja Nawackiego

Rzecznik dyscyplinarny "ad hoc" zajmie się sprawą Macieja Nawackiego

Źródło:
PAP
"Do tej pory był Izrael kontra terroryści. Teraz się okazuje, że są jeszcze Palestyńczycy"

"Do tej pory był Izrael kontra terroryści. Teraz się okazuje, że są jeszcze Palestyńczycy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W losowaniu Eurojackpot w Wigilię nie padła główna wygrana, a kumulacja wzrosła do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano jednak dwie wygrane drugiego stopnia - po niemal 1,5 miliona złotych. Totalizator Sportowy podał w piątek, gdzie zostały wysłane kupony.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz zaapelował do prezydenta, by ten nie podpisywał ustawy budżetowej i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie poseł przedstawił, jak wtedy "doprowadzić do zerwania Sejmu" i przyspieszonych wyborów. Tylko że polskie prawo takiego scenariusza nie przewiduje.

Berkowicz: "to doprowadzi do zerwania Sejmu". Eksperci studzą emocje

Berkowicz: "to doprowadzi do zerwania Sejmu". Eksperci studzą emocje

Źródło:
Konkret24
"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeszcze kilka lat temu ofiaromaty stanowiły nowość w polskich kościołach i wywoływały mieszane reakcje. Dziś znajdziemy parafie, w których proboszczowie zdecydowali się na całkowitą rezygnację z gotówkowej tacy. Jak urządzenia do wpłat zmieniają Kościół?

Koniec ze zbieraniem na tacę? Zmiany w kilkuset kościołach 

Koniec ze zbieraniem na tacę? Zmiany w kilkuset kościołach 

Źródło:
PAP

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy opublikowały zdjęcie notesu, który - zgodnie z podaną przez nich informacją - należał do północnokoreańskiego żołnierza walczącego w obwodzie kurskim w Rosji. Notes zawiera instrukcje dotyczące tego, jak przeżyć na polu walki - w tym "likwidowania" ukraińskich dronów i "omijania stref ostrzału artyleryjskiego".  

Co mówi notes zabitego żołnierza Kima znaleziony przez Ukraińców

Co mówi notes zabitego żołnierza Kima znaleziony przez Ukraińców

Źródło:
NV, tvn24.pl

Premier Kanady Justin Trudeau po raz pierwszy zareagował na komentarze amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa na temat Kanady. Przypomniał materiał amerykańskiej NBC, tłumaczący Amerykanom, czym jest Kanada.

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Źródło:
PAP

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach mieszkańcy Teksasu mierzyli się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przez południowy stan USA przeszedł front niosący burze oraz wichury. Towarzyszyła mu również trąba wodna, która pojawiła się nad jeziorem Houston.

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Źródło:
FOX Weather, CNN, NWS
Telefon do bliskiej osoby? Nie mają takiej. "Nie chce mi się nawet ubrać"

Telefon do bliskiej osoby? Nie mają takiej. "Nie chce mi się nawet ubrać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł PiS Piotr Uściński przekonuje, że inny poseł PiS - Łukasz Mejza - miał się zrzec immunitetu tylko dlatego, że "pomylił liczbę metrów kwadratowych swojego domu czy mieszkania" w oświadczeniu majątkowym. A prawda jest taka, że zarzutów wobec Mejzy prokuratura ma aż 11. Przypominamy.

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Źródło:
Konkret24, "Gazeta Wyborcza"
Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już za niespełna miesiąc na ulice w całej Polsce, lecz nie tylko, wyruszą wolontariusze z kolorowymi puszkami, opatrzonymi czerwonymi serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będą kwestować po raz 33. Wszystko po to, by zaopatrzyć oddziały hematologiczne i onkologiczne w nowocześniejszy sprzęt. "Jeżeli zebralibyśmy tyle, ile w zeszłym roku, to byłyby one zaopatrzone we wszystko, co sobie wymarzyliśmy" - powiedział Jurek Owsiak w rozmowie w piątkowym programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Ostatni raz graliśmy dla hematologii i onkologii dekadę temu"

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Ostatni raz graliśmy dla hematologii i onkologii dekadę temu"

Źródło:
TVN24