Dwie starsze kobiety z Wejherowa (Pomorskie) zostały oszukane i straciły w sumie 900 tysięcy złotych. Oszuści podczas rozmów z nimi podszywali się pod listonosza, policjanta oraz prokuratora.
- W trakcie rozmów oszuści przekonywali seniorki, że pracują nad tym, aby rozpracować szajkę hakerów lub osób okradających ludzi z pieniędzy i w ten sposób nakłonili pokrzywdzone do przekazania kart do bankomatu i kodu pin, a w jednym z przypadków dodatkowo gotówki - przekazał w poniedziałek oficer prasowy wejherowskiej policji aspirant sztabowy Anetta Potrykus.
Dodała, że funkcjonariusze otrzymali dwa zgłoszenia, z których wynikało, że seniorki zostały oszukane przez osoby, które podczas rozmów telefonicznych podszywały się pod listonosza, policjanta oraz prokuratora. Łącznie oszuści spowodowali straty na ponad 900 tys. zł.
Jedna przekazała kody, straciła pół miliona
- W pierwszym przypadku sprawcy dzięki uzyskanej karcie do bankomatu oraz temu, że wmówili pokrzywdzonej, że zabezpieczają jej pieniądze, aby były bezpieczne, nakłonili ją do tego, że przekazywała im kody potrzebne do wypłaty środków z konta - powiedziała policjantka.
Podała, że ten sposób oszuści działali wielokrotnie. Ponadto "zmanipulowali kobietę" i doprowadzili do wzięcia przez nią kredytu gotówkowego.
Druga pieniądze zostawiała we wskazanych miejscach
W przypadku drugiej pokrzywdzonej kobiety oszuści przez telefon poinformowali ją, że została oszukana, a oni - podszywając się pod policjantów - rozpracowują szajkę złodziei. - W trakcie kontaktu z oszustami kobieta została nakłoniona do kilkukrotnych wypłat po 20 tysięcy złotych, które zostawiała w różnych miejscach, między innymi w betonowym koszu na śmieci - dodała Potrykus.
Nie daj się oszukać
Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom, nie proszą o dane kont bankowych. Aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych. Nie informuj, czy posiadasz gotówkę w miejscu zamieszkania, a także w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności. Nie ufaj nieznanym rozmówcom. Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom. Przestępcy cały czas modyfikują swoje metody, aby zdobyć nasze pieniądze. Ofiarami oszustów padają nie tylko seniorzy, ale też osoby w średnim wieku. Pamiętajmy, aby nigdy nie przekazywać haseł, kodów i innych informacji dostępowych do naszych kont bankowych! Zachowajmy czujność i rozwagę. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może podać się za policjanta, pracownika banku lub krewnego! We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy przerwać rozmowę i niezwłocznie skontaktować się z Policją telefonując po numer alarmowy 112.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock