Trzy osoby, które za pomocą szyfrowanych komunikatorów sprzedawały narkotyki, zostały zatrzymane w Trójmieście. Wszystkie trafiły do tymczasowego aresztu. Grozi im nawet do 10 lat więzienia.
Sprawa miała swój początek w sierpniu ub. roku. Cyberpolicjanci rozbili wówczas gang oszustów internetowych, zatrzymując osiem osób oraz dużą ilość sprzętu elektronicznego. Pięć osób zostało tymczasowo aresztowanych. Sprawcy przestępstw usłyszeli łącznie 420 zarzutów karnych.
Jak poinformował podkom. Marcin Zagórski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, specjaliści z zakresu informatyki śledczej z kieleckiego wydziału cyberbiura poddali zabezpieczony sprzęt szczegółowej analizie. Pozwoliło to na ujawnienie procederu zamawiania środków odurzających za pomocą popularnych szyfrowanych komunikatorów internetowych. - Osoby rozprowadzające narkotyki korzystały z zaawansowanych metod szyfrowania urządzeń i komunikatorów, a także anonimizowały swoje działania w internecie, co znacząco utrudniało ich wykrycie - przekazał policjant.
Zabezpieczono 1,2 kg narkotyków
W efekcie tych działań cyberpolicjanci zatrzymali w Trójmieście kolejne 3 osoby. Śledczy zabezpieczyli też 1,2 kilograma narkotyków, m.in. marihuany, mefedronu, ortomefedronu, klefedronu, ecstasy i innych.
Z zabezpieczonych narkotyków można byłoby wytworzyć ponad 3,5 tys. porcji handlowych, tzw. działek.
Policjantom z Kielc wsparcia udzielili funkcjonariusze CBZC z Gdańska oraz funkcjonariusz z psem służbowym wyszkolonym do wykrywania środków odurzających z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Podkom. Marcin Zagórski przekazał, że podejrzani usłyszeli zarzuty karne dotyczące m.in. posiadania znacznych ilości narkotyków, przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu oraz handlu narkotykami.
Za zarzucane czyny grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Według śledczych może dojść do kolejnych zatrzymań.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CBZC