Żołnierz, który podczas majowych ćwiczeń w Tczewie (Pomorze) zgubił karabin wyborowy BOR, usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązku w zakresie nadzoru nad bronią. Przyznał się do winy, grozi mu do pięciu lat więzienia. Dodatkowo dwóch 15-latków, którzy znaleźli zgubę i ją sobie przywłaszczyli, będzie odpowiadało przed sądem rodzinnym.
O zarzutach dla żołnierza pierwsze poinformowało RMF FM. Jak powiedział kpt. Tomasz Tekliński z oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu, do utraty karabinu wyborowego BOR doszło w wyniku niedopełnienia obowiązku w zakresie nadzoru nad bronią przez żołnierza terytorialnej służby wojskowej z 71. Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku, który pozostawił ją bez należytego nadzoru.
- Podejrzany żołnierz przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył stosowne wyjaśnienia. Utracona broń została odzyskana - przekazał Tekliński.
Grozi mu do pięciu lat więzienia. Broń przyniosła do Komendy Powiatowej Policji w Tczewie jedna z mieszkanek miasta.
Żołnierze Oddziału Żandarmerii Wojskowej Elbląg ustalili, że dwóch 15-latków przywłaszczyło sobie zaginiony karabin, wykorzystując fakt pozostawienia go bez należytego nadzoru, bezprawnie weszli w jego posiadanie. Za nielegalne posiadanie broni grozi im odpowiedzialność prawna przed sądem rodzinnym i nieletnich.
Zaginął karabin
Do zdarzenia doszło 12 maja w Tczewie na Pomorzu. Po intensywnych ćwiczeniach dzienno-nocnych stwierdzono zagubienie broni - karabinu wyborowego BOR.
- Żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli czynny udział w poszukiwaniach zagubionej broni w obszarze swoich działań z ostatnich godzin - przekazywał w komunikacie ppłk Robert Pękala, oficer prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Broń odnalazła się kilka dni później. Informacja o odnalezieniu karabinu pojawiła się również w mediach społecznościowych terytorialsów.
***
Polskie karabiny wyborowe powtarzalne BOR kalibru 7,62 × 51 mm NATO produkowane są w Tarnowie. Są przeznaczone do prowadzenia precyzyjnego ognia. Wyróżnia je m.in. wysoka celność oraz niezawodność w różnych warunkach klimatycznych. 7 września 2008 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło pierwsze 51 karabinów. Potem były kolejne zamówienia. Ostatnie pod koniec marca 2023 roku. Agencja Uzbrojenia podpisała wtedy z Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A. umowę na dostawę kolejnych 50 egzemplarzy.
Źródło: tvn24.pl, RMF FM