Spacerujący nad brzegiem morza mogli zauważyć w czwartek ogromne słupy wody. - Nad południową częścią Zatoki Gdańskiej przechodziła niewielka chmura Cumulonimbus, która wygenerowała co najmniej dwie trąby wodne - tłumaczą Polscy Łowcy Burz.
Niezwykłe zjawisko można było zauważyć na Mierzei Wiślanej po godzinie 16. Taka trąba wodna powstaje, gdy lej dotknie wody i zaczyna wzburzać jej powierzchnię. W czwartek pojawiły się minimum dwa takie zjawiska.
"Dzisiaj po południu nad południową częścią Zatoki Gdańskiej przechodziła niewielka chmura Cumulonimbus, która wygenerowała co najmniej dwie trąby wodne. Pierwsza z trąb powstała ok. godz. 16:20, kilkanaście kilometrów na północ od Kątów Rybackich (gmina Sztutowo, woj. pomorskie) i miała styk z powierzchnią wody przez około 5 minut. Kilka minut po jej rozproszeniu doszło do rozwoju kolejnej trąby wodnej, tym razem znacznie bliżej lądu (prawdopodobnie w okolicy budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej). Ta z kolei trwała ok. 7 minut" - opisali w czwartek na jednym z portali społecznościowych Polscy Łowcy Burz.
Rzadko spotykane trąby wodne wiele osób zaczęło fotografować i filmować.
Dzisiaj po południu nad południową częścią Zatoki Gdańskiej przechodziła niewielka chmura Cumulonimbus, która...
Posted by Polscy Łowcy Burz on Thursday, August 27, 2020
Wodna jest słabsza od trąby powietrznej
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne, które polega na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłebiastą. Jest znacznie słabsza od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie należą do rzadkości, ale większość rozpada się przy dotarciu do lądu.
W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami między innymi właśnie dla województwa pomorskiego. IMGW prognozowało wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 do 20 mm oraz wiatrem wiejącym w porywach do 80 km/h.
Autorka/Autor: MAK/gp
Źródło: TVN24/tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Zięba