Centrum Konserwacji Wraków Statków ma być oddane do użytku w kwietniu w 2016 r. w Tczewie. Nowoczesny obiekt, w którym znajdzie się niespotykany w placówkach muzealnych w Polsce magazyn studyjny, zbuduje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Centrum powstanie na południowych obrzeżach tczewskiego Starego Miasta. W poniedziałek popołudniu wmurowano kamień węgielny pod inwestycję.
- Obiekt będzie się składał z dwóch części: przede wszystkim z pomieszczeń, które będą służyć działalności pracowni konserwacji, zajmującej się ochroną zabytków wydobytych z wody jak i rekonstrukcją np. wczesnośredniowiecznych łodzi słowiańskich. Druga część budynku będzie przeznaczona na magazyn studyjny - powiedział zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Szymon Kulas.
Wzorują się na zachodzie
Jak podkreśla Kulas, magazyn studyjny jest nowym rozwiązaniem w polskim muzealnictwie. Pomysł zaczerpnięto z zachodniej Europy.
- Generalnie, muzea na całym świecie borykają się z trudnościami, gdzie przechowywać swoje zabytki. Magazyn studyjny jest odpowiedzią na ten problem. To, co go różni od zwykłego magazynu, do którego nie wpuszcza się osób postronnych, jest możliwość zwiedzania. W miejscu tym nie tylko będą regały z zabytkami, ale też stanowiska interaktywne, dzięki którym zwiedzający będą mogli się dowiedzieć o procesach konserwacji i prowadzonych badaniach podwodnych - wyjaśnił Kulas.
Pracownia konserwatorska w nowym budynku będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt, w tym m.in. skaner 3D oraz mobilny aparat rentgenowski.
To tam będą konserwować wraki
Centrum Konserwacji Wraków Statków powstanie obok Muzeum Wisły, które jest filią Narodowego Muzeum Morskiego Muzeum. Dotychczasowe prace konserwatorskie zabytków w Tczewie prowadzono na terenie hal magazynowych po byłej fabryce. Niespełniający już odpowiednich standardów technicznych obiekt został rozebrany i na tym samym miejscu powstanie nowe centrum. Narodowe Muzeum Morskie prowadzi też prace konserwatorskie w swojej głównej siedzibie w Gdańsku.
Budynek o powierzchni ok. 2 tysięcy metrów kwadratowych, będzie miał długość 49 metrów, szerokość niecałe 43 metry, a wysokość 12 metrów.
Koszt budowy Centrum Konserwacji Wraków Statków wyniesie ponad 27 mln zł, z czego 85 proc. to dotacja z funduszy norweskich i funduszy EOG (Europejski Obszar Gospodarczy), resztę sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tutaj jest Tczew:
Autor: aa / Źródło: PAP/ TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Muzeum Morskie