W województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęła się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Polega na zrzutach z samolotów przynęt w postaci zielonobrunatnych batoników, które zawierają szczepionkę. Wojewódzki lekarz weterynarii apeluje do mieszkańców, by unikali kontaktu z przynętami.
Akcja szczepienia lisów wolno żyjących rozpoczęła się 12 września i potrwa dziesięć dni. Obejmuje wschodnią część województwa kujawsko-pomorskiego.
"Polega na zrzutach z samolotów przynęt w postaci zielonobrunatnych batoników w kształcie ściętego stożka, sporządzonych z masy mięsno-rybnej o średnicy ok. 4,5 cm i wysokości ok. 2 cm, zawierających zatopione w środku plastykowe pojemniczki (saszetki) ze szczepionką" - przekazał Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Zrzuty nad lasami i polami
Przynęty ze szczepionką będą wykładane na terenach niezabudowanych (lasy, pola, łąki, nieużytki), gdzie bytują i żerują lisy. W akcję jest zaangażowana toruńska Fundacja Cztery Łapy, której przedstawiciele rozpoczęli pracę we wtorek (13 września) od wczesnych godzin porannych.
"Już od 5 nad ranem możecie nas wypatrywać u góry i to dosłownie. Właśnie jesteśmy w powietrzu. Jak co roku między innymi jeden z samolotów zrzucający szczepionki to właśnie my - członkowie naszej fundacji. Kosteczki, które widzicie na zdjęciach to nie ciasteczka. Jeśli je zauważycie, nie należy ich podnosić. Tak wygląda szczepionka, którą zrzuca się, aby zaszczepić dziką zwierzynę" - poinformowała w mediach społecznościowych Fundacja Cztery Łapy Toruń.
Kujawsko-pomorski lekarz weterynarii apeluje do mieszkańców, by przestrzegali zaleceń i wskazówek, które przyczynią się do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji szczepień.
"Nie podnoś i nie dotykaj"
"Nie należy podnosić, dotykać i niszczyć napotkanych przynęt, ponieważ nie są podejmowane przez lisy. Ponadto nie należy wypuszczać swobodnie psów i kotów, a szczególnie nie należy ich wprowadzać do lasów i na pola oraz organizować polowań z psami przez okres trzech tygodni od daty zrzucenia przynęt. To samo dotyczy organizacji wycieczek do lasu" - wytłumaczył Wojciech Młynarek.
Jak podkreślił w komunikacie prasowym "wszystkie ewentualne przypadki kontaktu ludzi ze szczepionką, a w przypadkach kontaktu bezpośredniego na otwarte rany, oczy, jamę ustną lub nos, należy natychmiast przemyć miejsca eksponowane wodą z mydłem".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Cztery Łapy Toruń