Koleżeński wypad zakończony tragedią. Wodniacy: to najgorsza z możliwych śmierci

Źródło:
tvn24.pl
Kto najczęściej tonie? "Utonięciom często towarzyszy alkohol, brawura, zgubne poczucie siły i umiejętności"
Kto najczęściej tonie? "Utonięciom często towarzyszy alkohol, brawura, zgubne poczucie siły i umiejętności"TVN24
wideo 2/21
Kto najczęściej tonie? "Utonięciom często towarzyszy alkohol, brawura, zgubne poczucie siły i umiejętności"TVN24

Nad Jezioro Skarlińskie (woj. warmińsko-mazurskie) przyjechali w majówkę we trzech. Chcieli odpocząć. Wypłynęli łodzią wiosłową na jezioro. Żaden z nich nie spodziewał się jednak tego, że koleżeński wypad zakończy się taką tragedią. Łódź się wywróciła. Jeden z mężczyzn przeżył, drugi zmarł w szpitalu, ciało trzeciego wyłowiono po kilku tygodniach. Każdego roku w Polsce wskutek utonięć giną setki osób. Wodniacy zgodnie przyznają, że śmierć przez utonięcie to najgorsza z możliwych śmierci. Czy można jej uniknąć? Najważniejsze - jak powtarzają - to zadbać o rozsądek i bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą.

Była niedziela (30 kwietnia). Trzech mężczyzn w wieku około 30 lat z powiatu rypińskiego (woj. kujawsko-pomorskie) przyjechało nad Jezioro Skarlińskie w celach rekreacyjnych. Wypłynęli łodzią wiosłową na jezioro, która w pewnym momencie wywróciła się. Jeden z nich o własnych siłach dopłynął do brzegu, drugiego wyciągnęli z wody przypadkowi świadkowie, którzy udzielili mu pierwszej pomocy. Mężczyzna trafił do szpitala, gdzie zmarł. Przez wiele tygodni trwały poszukiwania trzeciego z mężczyzn. W poniedziałek (19 czerwca) nurkowie natrafili na ciało 27-latka.

- Czynności prowadziliśmy od kilku tygodni na specjalną prośbę Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Mieliśmy pomóc w ujawnieniu ciała jednego z dwóch mężczyzn, który utonął na jeziorze Skarlińskim. Nieprzerwanie analizowaliśmy zebrany materiał i na podstawie wniosków, analiz i wymiany doświadczeń udało nam się odnaleźć nad ranem ciało mężczyzny - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

Akcja służb na Jeziorze SkarlińskimKPP Nowe Miasto Lubawskie
Akcja służb na Jeziorze SkarlińskimKPP Nowe Miasto Lubawskie

Śmierć przez utonięcie

WOPR-owcy zgodnie przyznają, że śmierć przez utonięcie to najgorszy rodzaj śmierci, jaki można sobie tylko wyobrazić. Dlaczego?

- Człowiek jest świadomy tego, co się dzieje, że tonie, że jest pod wodą. W pierwszych chwilach tonięcia nie wygląda to tak jak na filmach, że człowiek krzyczy. Tak naprawdę nie jest w stanie wydać z siebie żadnego dźwięku. Bardziej wykonuje nieskoordynowane ruchy, tak jakby szedł po niewidocznej drabinie. Głowa może być pod wodą, co z kolei może doprowadzić do skurczu krtani, który zamyka drogi oddechowe. Woda dostaje się do żołądka i człowiek opija się nią - wyjaśnia Jarosław Wiśniewski z Kujawsko-Pomorskiego WOPR-u.

Jak poznać, że ktoś potrzebuje pomocytvn24.pl

By uniknąć takich sytuacji warto zadbać o rozsądny i bezpieczny wypoczynek nad wodą. Wodniacy apelują, by przede wszystkim nie wypływać za daleko od brzegu.

Czytaj też: Tylko ryba nie utonie. Nie wyłączaj mózgu

- Jeżeli już skorzystamy z miejsca lub obszaru plaży niestrzeżonej pamiętajmy, aby nie wypływać za daleko od brzegu. Korzystajmy z miejsc, gdzie jest łagodne zejście, a dno nie posiada żadnych uskoków. Zawsze starajmy się być z kimś nad wodą, aby nas obserwował. Nie wypływajmy za daleko - tłumaczy Maciej Banachowski, prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Utonięcia w Polsce. Jak być bezpiecznym nad wodą
Utonięcia w Polsce. Jak być bezpiecznym nad wodąTVN24

Alkohol i brawura

Banachowski mówi, że wypadki nad wodą występują głównie w miejscach niestrzeżonych. - Mamy do czynienia z różnymi urazami kończyn, skaleczeniami, epizodami kardiologicznymi, a w najgorszym przypadku podtopieniami - wylicza i dodaje, że największym winowajcą wypadków jest alkohol i brawura.

Raport tvn24.pl: Toniemy. Jak być bezpiecznym nad wodą

- Po alkoholu ludzie tracą percepcję, czują się lepsi. Drugą częstą przyczyną jest brawura. Niektórzy sadzą, że jeśli pływają po danym akwenie naście lat, to już nic złego im się nie przydarzy i właśnie z tego powodu czują się nieśmiertelni. Kolejną kwestią jest brak umiejętności pływackich - podkreśla prezes WOPR-u.

- Osoby, które wypiją już jedno piwo dostają nadprzyrodzonej siły. To kwestia brawury. Ludzie wypływają na głęboką wodę, przeceniając swoje umiejętności. Skoki na główkę to również częsta przyczyna kalectwa i śmierci. Ludzie skaczą na płytką wodę, czego jesteśmy świadkami podczas patrolowania akwenów - wtóruje mu Jarosław Wiśniewski.

I zaznacza: - Bardzo dużo osób po prostu nie potrafi pływać, umiejętności pływackie nie są na najwyższym poziomie. Spotykamy się choćby z tym podczas prowadzenia naborów na ratownika wodnego.

Ponad 400 utonięć w 2022 roku

Według danych WHO w 2020 roku wskaźnik utonięć w Polsce na 100 tys. osób wyniósł 1,39 i ulokował nas na 15. miejscu. Największą liczbę utonięć na 100 tys. mieszkańców odnotowano w Łotwie (5,64) oraz Białorusi (4,91), a najmniejszą w Luksemburgu (0,26). Jak informuje policja, w 2022 roku na terenie Polski odnotowano 444 wypadki tonięć. W wyniku tych wypadków utonęło 419 osób. Najwięcej utonięć było w jeziorach (105) i w rzekach (102).

Zestawienie utonięć osób w województwie kujawsko-pomorskim w latach 2018 - 2022:

2018 - 33 2019 - 27 2020 - 26 2021 - 31 2022 - 26 Zestawienie utonięć osób w województwie kujawsko-pomorskim w latach 2018-2022 w okresie wakacji:

2018 - 14 2019 - 12 2020 - 15 2021 - 14 2022 - 11

- Porównując statystyki od 2018 roku mamy tendencję spadkową. Przede wszystkim utonięcia najczęściej występują nad jeziorami, później rzekami i następnie stawami lub innymi zbiornikami. Najwięcej wypadków związanych z utonięciami występuje w weekendy. Najwięcej tonie osób w przedziale wiekowym pomiędzy 31-50 lat i są to przede wszystkim mężczyźni - podsumowuje Maciej Banachowski.

Apel policji

- Pamiętajmy, aby w przypadku korzystania ze sprzętu pływającego wszyscy mieli kamizelki ratunkowe, najlepiej założone, a przynajmniej dostępne pod ręką na łódce czy w kajaku. Ponadto, zalecamy aby zabawy w wodzie czy kąpiele odbywały się w miejscach strzeżonych, albo przynajmniej znanych i sprawdzonych. I oczywiście, jeśli korzystamy z kąpieli czy innych atrakcji na wodzie to zawsze trzeźwo! Alkohol w takich sytuacjach jest zabroniony - przypomina mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Czytaj też: "A może przepłynę sobie całe jezioro?". Policja ostrzega przed beztroską nad wodą

Z obserwacji policjantów pracujących w ogniwach wodnych wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków nad wodą są alkohol, brawura, a także przecenianie własnych umiejętności. - Oprócz tego nieostrożne korzystanie ze sprzętu pływającego w taki sposób, że kończy się to na przykład wypadnięciem z łódki czy roweru wodnego - kończy Chlebicz.

Zobacz materiał "Faktów po Południu": Problem licznych utonięć w Polsce nie znika mimo apeli ratowników

Problem licznych utonięć w Polsce nie znika mimo apeli ratowników
Problem licznych utonięć w Polsce nie znika mimo apeli ratownikówDo końca tygodnia termometry w cieniu mogą pokazać nawet do 38 stopni Celsjusza. Szukając ochłody, nie można zgubić trzeźwego myślenia nad wodą, bo to może skończyć się tragedią - apelują służby. Tylko w poniedziałek utonęły trzy osoby, a od początku czerwca 68 osób.Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24

Status zaginionego w polskim prawie

Radca prawny Monika Rajkowska-Wnuk wyjaśnia, że w przypadku osób zaginionych określenie dokładnej daty śmierci jest często niemożliwe.

- W prawie polskim przewidziano unormowanie takich sytuacji, wprowadzając instytucję uznania za zmarłego. Co do zasady uznanie za zmarłego następuje po upływie 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości zaginiony jeszcze żył. Gdyby jednak w chwili uznania za zmarłego zaginiony ukończył 70 lat, wystarcza upływ 5 lat. Ponadto uznanie za zmarłego nie może nastąpić przed końcem roku kalendarzowego, w którym zaginiony ukończyłby 23 lata.

Podkreśla, że w przypadku wszczęcia procedury uznania za zmarłego domniemana data śmierci musi być dokładnie określona w orzeczeniu sądu o uznaniu za zmarłego. - W przypadku osób zaginionych data śmierci wskazana w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego będzie datą, w której nastąpiło otwarcie spadku. Dopiero wówczas tj. po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia o uznaniu za zmarłego rodzina będzie mogła przeprowadzić postępowanie spadkowe - tłumaczy Rajkowska-Wnuk.

Autorka/Autor:Michał Malinowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KW PSP Olsztyn

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24