Od 1 stycznia 2023 roku do Koszalina (woj. zachodniopomorskie) włączone zostaną sołectwo Kretomino z gminy Manowo oraz część sołectwa Stare Bielice w obrębie dróg S6 i S11 z gminy Biesiekierz. Nowych mieszkańców czekają między innymi zmiany adresów, dowodów rejestracyjnych oraz w opłatach za wodę i ścieki. Koszalin zyska 723 hektary i około 1700 nowych mieszkańców.
Zmiany granic administracyjnych Koszalina zostaną wprowadzone 1 stycznia 2023 roku zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta przyjętym 26 lipca 2022 roku.
Koszalin dzięki powiększeniu się o sołectwo Kretomino i część sołectwa Stare Bielice zyska 723 hektary oraz ok. 1700 mieszkańców.
Nowych mieszkańców Koszalina czekają zmiany
W czwartek podczas konferencji prasowej sekretarz miasta Koszalina Tomasz Czuczak przedstawił kwestie, o których powinni wiedzieć nowi mieszkańcy. Przypomniał, że w listopadzie koszalińscy radni zmienili nazwy 19 ulic w Kretominie i 17 ulic w Starych Bielicach.
- Każdy mieszkaniec zostanie poinformowany pod jakim adresem mieszka - zaznaczył sekretarz miasta Koszalina. Powiedział, że operacja powinna zostać przeprowadzona w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dodał, że ten termin jest wiążący, ponieważ w tym czasie nowi mieszkańcy Koszalina, mając już aktualny adres zamieszkania, powinni złożyć deklarację na podatek od nieruchomości.
Trwa także zbieranie deklaracji dotyczących gospodarowania odpadami. Czuczak poinformował, że złożyła je już ponad połowa nowych mieszkańców miasta, kolejni powinni to zrobić niezwłocznie przez internet za pośrednictwem e-PUAP lub osobiście w magistracie.
Czuczak przypomniał, że dowody osobiste i prawo jazdy nie podlegają wymianie ze względu na zmianę adresu zamieszkania. Natomiast trzeba wymienić dowód rejestracyjny pojazdu. Zaznaczył, że zgodnie z uchwałą rady miejskiej, za tę czynność nie będzie pobierana opłata.
Poinformował również, że wszelkie wydane decyzje administracyjne np. dotyczące pozwolenia na budowę, warunków zabudowy czy koncesji na alkohol pozostają w mocy. Podobnie jak zapisy miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania ustanowione przez gminę Manowo przez okres kolejnych trzech lat.
Zmiany stawek za wodę i odbiór ścieków
Dla mieszkańców przejmowanych przez Koszalin terenów, od 1 stycznia 2023 roku nie zmienią się podmioty zaopatrujące ich w wodę i odbierające od nich ścieki. Natomiast za te usługi płacić będą według koszalińskich, korzystniejszych, stawek. Rekompensata tej różnicy kosztować ma rocznie miasto Koszalin ok. 700 tys. złotych rocznie. Jak poinformował Czuczak, na styczniowej sesji miejscy radni będą podejmować stosowną uchwałę, która zakładać będzie dopłatę do gospodarstw domowych.
Uczniowie będą mogli kontynuować naukę w szkołach, do których obecnie uczęszczają. - W pierwszym kwartale 2023 roku planujemy podjąć uchwałę o tym, by wyznaczyć obwody dla tych (nowych) mieszkańców. I w Kretominie będzie to obwód w Szkole Podstawowej numer 6 przy ulicy Gnieźnieńskiej(…). Dla dzieci z części Starych Bielic tym obwodem będzie Szkoła Podstawowa numer 9 przy ulicy Powstańców Wielkopolskich - przekazał Czuczak.
Dodał, że w styczniu miasto planuje ogłoszenie konsultacji w sprawie utworzenia Rady Osiedla Kretomino oraz zmiany granic Osiedla Nowobramskie i rozszerzyć je o włączany do Koszalina obszar Starych Bielic. Docelowo wybory do Rady Osiedla Kretomino odbyć miałyby się w okolicach maja i czerwca 2023 roku.
Rada Miejska w Koszalinie zostanie powiększona o dwóch radnych. - To będzie jeden radny z Kretomina, jedna osoba, która obecnie jest radnym powiatowym. Z obszaru Starych Bielic nie będzie żadnego przedstawiciela, dlatego że radna gminna z tego obszaru złożyła rezygnację. To była zastępca dyrektora Centrum Kultury 105 Monika Modła, która w Koszalinie, pełniąc tę funkcję, nie może być radną. W tym zakresie nie zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające do rady Miejskiej w Koszalinie - powiedział Czuczak.
Porozumienia w sprawie pomocy finansowej
29 marca br. prezydent Koszalina Piotr Jedliński i wójtowie obu gmin zawarli odrębne porozumienia w sprawie zmiany granic. Z ich treści wynikało, że jeśli proponowane rozszerzenie granic miasta Koszalina będzie wprowadzane, to gmina Biesiekierz na wydatki na zadania własne otrzyma z budżetu Koszalina w 2023 roku 2 mln zł, a gmina Manowo 1,5 mln zł.
Na pomoc finansową w tych kwotach, waloryzowanych o wskaźnik budżetowy, gminy będą mogły liczyć jeszcze przez kolejne trzy lata budżetowe. Przy czym za każdym razem radni będą podejmować stosowne uchwały. Stosowaną uchwałę w tej sprawie Rada Miejska podjęta 4 października br.
Koszalina poszerza swoje granice
Miasto Koszalin - za zgodą rady miejskiej - procedurę dotyczącą poszerzenia swoich granic administracyjnych o sołectwa Kretomino i Mścice oraz część Starych Bielic rozpoczęło z końcem 2021 roku. W konsultacjach społecznych przeprowadzonych w Koszalinie większość głosujących opowiedziała się za powiększeniem miasta.
Natomiast większość osób biorących w nich udział w gminach, których sołectwa miały być włączone do Koszalina, była przeciwna zmianie granic. Przeciwne były także rady gmin: Manowo, Będzino, Biesiekierz oraz Rada Powiatu w Koszalinie, przy pozytywnej opinii wojewody zachodniopomorskiego.
Włączenia do Koszalina sołectwa Mścice nie zarekomendował resort administracji i spraw wewnętrznych. W konsekwencji Rada Ministrów w kwestii rozszerzenia granic Koszalina o Mścice była na nie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock