Wrocław

Opole będzie większe, okoliczne gminy mniejsze. Głodówka w Dobrzeniu Wielkim

Wrocław

Trzeci dzień głodówki przedstawicieli gminy Dobrzeń Wielki
M. Walczak | TVN24 WrocławTrzeci dzień głodówki przedstawicieli gminy Dobrzeń Wielki

Protest głodowy mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki (woj. opolskie). Od 1 stycznia część opolskich miejscowości, między innymi ta, w której trwa głodówka, zostanie przyłączonych do Opola. - To wyraz naszego sprzeciwu i tego, że nie uszanowano naszego głosu - mówią protestujący.

- To trzeci dzień protestu głodowego, którego podjęli się mieszkańcy. Na początku było sześć osób, teraz jest ich dziesięć. Protest zaczął się 26 grudnia i będzie trwał do zmiany decyzji - deklaruje Rafał Kampa z komitetu "Tak dla Samorządności".

Od 1 styczni 2017 roku do Opola przyłączone będą sołectwa gminy Dobrzeń Wielki, Prószków, Dąbrowa i Komprachcice. - Nasi mieszkańcy zostaną podzieleni na tych, którzy po części będą mieszkańcami peryferyjnej dzielnicy miasta Opole, a po części biednej gminy Dobrzeń Wielki, jednej z najmniejszych gmin w okolicy - wyjaśnia Kampa.

"Walczymy o przyszłość"

Protestujący przyznają, że kolejny dzień głodówki nie jest dla nich łatwy. - W tej chwili jest coraz gorzej, ale walczymy o przyszłość dla naszych dzieci, wnuków, gminy Dobrzeń Wielki i więzi międzyludzkich - mówi Gerard Kasprzak, uczestniczący w proteście dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Konsekwencje wejścia w życie rozporządzenia to dla gmin wielkie zmiany, m.in. zwolnienia w wielu instytucjach i ich likwidacja.

Tylko dla domu kultury, w którym odbywa się protest powiększenie Opola oznacza szereg zwolnień. Co więcej, według wyliczeń władz gminy przyłączenie części Dobrzenia Wielkiego do stolicy województwa niesie ze sobą spadek wpływów z podatków o około 40 mln złotych.

To i brak wysłuchania przez urzędników nie podoba się mieszkańcom. - Bardzo prosimy i apelujemy do polskiego rządu i pani premier o wstrzymanie z wejściem w życie rozporządzenia niszczącego nasze małe ojczyzny, nasze gminy które od 1 stycznia staną na skraju bankructwa - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 Kampa.

Już wcześniej niezadowoleni z decyzji rządzących mieszkańcy organizowali manifestacje i blokady dróg. Czytaj więcej na ten temat

Protest głodowy trwa w sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości