Czternaście skalnych płyt symbolizujących czternaście ośmiotysięczników, które zdobyli Polacy - to pomnik "Korona Himalajów", który w sobotę wieczorem odsłonięto we Władysławowie.
Korona Himalajów to kamienna rzeźba czternastu himalajskich szczytów sięgających powyżej ośmiu tysięcy metrów: Mount Everest, K2, Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna, Lhotse, Makalu, Sziszapangma, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. W Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie postawiono ją po to, żeby przypomnieć o polskich zdobywcach tych szczytów i podkreślić ich sportowy trud. - Himalaizm to bardzo szczególny sport z bardzo silnym elementem rywalizacji. Góra jest przeciwnikiem, a nie wrogiem – powiedział Janusz Onyszkiewicz, prezes Polskiego Związku Alpinizmu.
Płyty z piaskowca
Pomnik jest zbudowany z bloków piaskowca, który sprowadzono ze Szwecji. Poszczególne skały mierzą od 2,5 do 4 m wysokości. Na każdej płycie będą umieszczane tablice z nazwą i wysokością szczytu, który symbolizuje oraz te eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów. Pierwsza z nich, na płycie wyobrażającej Mount Everest pojawi się jeszcze w tym roku - ze zdobycia szczytu w 1989 roku przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka. W przyszłym roku, przy okazji kolejnej gali w Alei Gwiazd Sportu, odsłonięte zostaną tablice na płycie K2 (drugi szczyt świata), w kolejnym roku na Kanczendzondze (trzeci szczyt świata), który w 1986 roku zdobyli Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki itd. W następnych latach na poszczególnych skałach będą pojawiać się tablice z pierwszych zimowych wejść m.in. na: szczyt Lhotse zdobyty 31 grudnia 1988 przez Krzysztofa Wielickiego, Czo Oju zdobyty 12 lutego 1985 przez Macieja Berbekę i Macieja Pawlikowskiego, Dhaulagiri zdobyty przez Andrzeja Czoka i Jerzego Kukuczkę, Manaslu zdobyty przez Macieja Berbekę i Ryszarda Gajewskiego, Annapurna I zdobyty przez Artura Hajzera i Jerzyego Kukuczkę, Gaszerbrum I zdobyty 9 marca 2012 przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba, Broad Peak zdobyty 5 marca 2013 przez Macieja Berbekę, Adam Bieleckiego, Tomasz Kowalskiego i Artura Małka, Sziszapangma zdobyty 14 stycznia 2005 przez Piotra Morawskiego.
Pierwszy zdobywca
Mimo że pomnik ma przypominać o polskich sukcesach w zdobywaniu szczytów, to jego odsłonięcia dokonała legenda himalaizmu z zagranicy - Włoch Reinhold Messner.
To pierwszy człowiek w historii, który stanął na wszystkich czternastu ośmiotysięcznikach. Wejście na nie zajęło mu szesnaście lat. Pierwszy szczyt Nanga Parbat pokonał 27 czerwca 1970 roku, na ostatni Lhotse wszedł w 1986.
Nowe gwiazdy w Alei
Podczas sobotniej uroczystości Reinhold Messner odsłonił także swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu. Oprócz niego, tym symbolem, uhonorowano także wybitnych polskich wspinaczy Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika, Kingę Baranowską oraz pośmiertnie Jerzego Kukuczkę, Wandę Rutkiewicz i Andrzeja Zawadę.
Pomnik stoi we Władysławowie:
Autor: mcz/r / Źródło: TVN24 Pomorze/ PAP