Muzeum w Kołobrzegu przygotowuje nową wystawę i na zachętę pokazuje kilka najciekawszych kartek, które udało się pozyskać. Widać na nich między innymi Dom pod Merkurym. Mieszkańcy zapewne wypatrzą też Plac Cesarski, Ogród Różany czy dawne kąpielisko Morskie Oko. Jeśli masz pocztówki z przedwojennego Kołobrzegu, możesz podzielić się nimi z Muzeum Oręża Polskiego i dołożyć swoją cegiełkę do nowej wystawy.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu powstało w maju 1963 r. Placówka głównie zajmuje się zbieraniem eksponatów związanych historią wojskowości i wojen, historią sprzętu wojskowego, uzbrojenia oraz funkcjonowanie sił zbrojnych.
W zbiorach placówki nie brakuje też pocztówek, na których widać, jak na przestrzeni lat zmieniał się Kołobrzeg. Łatwo zauważyć, co nadal można zobaczyć w mieście, a co odeszło w niepamięć. Wiele fotografii i pocztówek przekazują sami zwiedzający. Wszystkie zbiory trafiają na wystawę "Dawny Kołobrzeg".
- Jest ona ikonograficznym zapisem dziejów miasta od VII do połowy XX wieku. Na wystawie wyeksponowane zostały przede wszystkim karty pocztowe i zdjęcia, albumy i leporella z widokami miasta, znajdujące się w zbiorach muzeum, pozyskane właśnie dzięki przekazom od osób prywatnych - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego.
Podziel się wspomnieniami
Muzealnicy planują odświeżyć wystawę poświęconą miastu i stąd apel do mieszkańców. - Zwracamy się z apelem do wszystkich tych, którzy posiadają przedwojenne pocztówki z widokami Kołobrzegu i zechcieliby je przekazać do naszych zbiorów, o kontakt z Działem Dokumentacji i Inwentaryzacji Zbiorów - mówi Ostasz.
Na zachętę muzeum pokazuje kilka najciekawszych kartek, które udało się zyskać do tej pory. Widać na nich m.in. Dom pod Merkurym, uważany za klejnot architektury kołobrzeskiej. Kamienicę wzniesiono w XVII w. Mieszkańcy zapewne wypatrzą też w zbiorach Plac Cesarski, zaprojektowany przez ogrodnika Henryka Martensa. Skwer miejski miał pełnić funkcje reprezentacyjne.
Na kartkach można też wypatrzeć Ogród Różany oraz dawne kąpielisko Morskie Oko. Jest też widokówka przedstawiająca wejście do portu i latarni morskiej, która powstała w 1909 r. Niestety w 1945 r. została ona zniszczona przez Niemców.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu