Zaangażowany w sprawy kościoła, narodu, głęboki patriota, a zarazem realista – tak wspomina zmarłego w poniedziałek Tadeusza Mazowieckiego arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Były premier III Rzeczpospolitej był honorowym obywatelem Gdańska. W południe w budynku rady miasta wystawiono księgę kondolencyjną.
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski wspomina, że zwłaszcza pod koniec lat 80. często spotykał się z byłym premierem. – Byliśmy dość blisko. Dzwonił nawet do mnie w czasie, gdy zaproponowano mu, żeby został premierem – wspominał Gocłowski.
- Byłem wówczas na Warmii, przyjechałem do Gdańska, długo rozmawialiśmy. Nie dlatego, żeby biskup się wtrącał w sprawy polityczne, ale to była rozmowa dwóch ludzi wierzących, którzy szukają dobra Polski - dodał arcybiskup.
- Dzisiaj powinien tak jak ja świętować imieniny, będzie je obchodził w niebie – powiedział tvn24.pl arcybiskup Tadeusz Gocłowski. – Był częstym gościem w Gdańsku z racji historii, która tutaj się działa. Mocno przeżywał każdą chwilę, bo był prawdziwym patriotą i ludzki los leżał mu na sercu – dodał.
W południe w budynku rady miasta wystawiono księgę kondolencyjną. - Podzielmy się naszymi wspomnieniami i refleksjami na temat Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Trudno przecenić jego zasługi - napisał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska na jednym z portali społecznościowych.
Doradca „Solidarności”
Kiedy w sierpniu 1980 r. wybuchły strajki na Wybrzeżu stanął na czele Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, której zadaniem było wsparcie strajkujących w Gdańsku robotników w rokowaniach z władzą.
W 1981 r. Tadeusz Mazowiecki został redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany w sopockim hotelu, po czym internowano go w Strzebielinku, potem w Jaworzu, a na koniec w Darłówku. Wyszedł na wolność jako jeden z ostatnich w dniu 23 grudnia 1982 r., przedstawiając raport Solidarności: "Polska w pięć lat po sierpniu".
Stworzył podziemne pismo "21". W maju i sierpniu 1988 r. uczestniczył w strajkach w Stoczni Gdańskiej. W 1989 r. uczestniczył w przygotowaniach Okrągłego Stołu i jako doradca Lecha Wałęsy stał się jednym z współautorów tego porozumienia.
Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek kilka minut po 6. rano w Warszawie. Miał 86 lat.
Księgę kondolencyjną wystawiono w południe w budynku rady miasta:
Autor: md/aja / Źródło: TVN24 Pomorze