Biało-czerwone parady, przejazdy zabytkowymi pojazdami i zawody sportowe. Polacy, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, znowu wyszli na ulice miast, by świętować 104. rocznicę odzyskania niepodległości.
Trwa Narodowe Święto Niepodległości. Dokładnie 104 lata temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość.
Przez dwa lata Polacy nie mogli spotykać się licznie na paradach ze względu na pandemię COVID-19. Teraz znowu mogą świętować razem.
Parada i przejazd zabytkowych samochodów w Trójmieście
O godzinie 9.30, tradycyjnie już w Gdańsku, podniesiono flagę państwową na znajdującym się na Górze Gradowej najwyższym maszcie w mieście.
Parada ruszyła o godzinie 10.30 z Podwala Staromiejskiego. Tysiące osób z biało-czerwonymi flagami w rękach przeszło do Długiego Targu. Nie zabrakło również przejazdu zabytkowych pojazdów.
Finał odbył się o godzinie 12 na Długim Targu, gdzie odśpiewany został hymn i uczestnicy mogli stanąć do wspólnego zdjęcia.
Nie zabrakło również między innymi wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, gier miejskich i spacerów z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla polskiej tożsamości narodowej.
Uroczystości w Gdyni rozpoczęły się o godzinie 9 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu. Przed godziną 10 złożone zostały znicze na kwaterach poległych żołnierzy na cmentarzu parafialnym.
O godzinie 10 rozpoczęła się główna uroczystość przed pomnikiem Pamięci Rozstrzelanej Młodzieży w Gdyni-Obłużu przy ul. Frezerów. Parada w Gdyni ruszyła o godzinie 12. Uczestnicy spotkali się koło urzędu na al. Marszałka Józefa Piłsudskiego i przeszli do Pomnika Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.
Również w Sopocie mieszkańcy świętują odzyskanie przez Polskę niepodległości. O godzinie 11 rowerzyści i zabytkowe wozy strażackie przejechały z ul. Armii Krajowej przez popularny "Monciak" do Skweru Kuracyjnego. Około 11.30 przy kościele św. Jerzego można było dołączyć do Poloneza Niepodległości przygotowanego przez harcerzy.
Rekonstrukcje historyczne w Łodzi i Radosna Parada we Wrocławiu
W Łodzi obchody rozpoczęły się o godzinie 10. Na rynku Manufaktury trwa piknik niepodległościowy. Wśród atrakcji są rekonstrukcje historyczne oraz Wirtualny Teatr Historii, gdzie można oglądać ekspozycje, wystawy i stoiska promocyjne jednostek wojskowych, policji, straży miejskiej, straży pożarnej oraz militarnych grup rekonstrukcyjnych.
Z kolei we Wrocławiu o godzinie 10 ruszyła Radosna Parada Niepodległości. Pojawiły się również zabytkowe pojazdy - Ogórek, Freduś i kabriolet z marszałkiem Piłsudskim. Marsz zakończył się pokazem grup mażoretek i chorągwiarzy.
O godzinie 12 uczestnicy wzięli udział w akcji "Do Hymnu' i wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". W planach jest również koncert pieśni patriotycznych i pokaz zabytkowych samochodów.
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w piątek wieczorem we wrocławskiej Hali Stulecia odbędzie się też koncert wROCK for Freedom, na którym wystąpią m.in. Lady Pank i Kombii.
Z kolei wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w tym roku w Lubaniu. Po uroczystym apelu, na tamtejszym rynku będzie można obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego.
Szczecin na sportowo, w Krakowie wojskowe samoloty
W Krakowie obchody rozpoczęły się o godzinie 10 mszą na Wawelu. Później odbyło się złożenie kwiatów przed krzyżem katyńskim. Stamtąd kawalerzyści poprowadzili pochód traktem królewskim na plac Jana Matejki, gdzie o godzinie 12 uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Defiladę służb mundurowych na pl. Matejki rozpoczął przelot samolotów wojskowych.
Czytaj także: Akcja "Szkoła do hymnu", uczniowie z całej Polski śpiewali o 11:11 Mazurka Dąbrowskiego
Z kolei Szczecin świętuje na sportowo. W ramach 4. Szczecińskiego Biegu Niepodległości odbywa się również marsz nordic walking oraz bieg dla dzieci.
O godzinie 11.30 odbył się także XII Szczeciński Marsz Niepodległości "Na straży polskiej tożsamości". Zaczęło się na pl. Orła Białego od wspólnego odśpiewania hymnu Polski, po czym uczestnicy ruszyli w kierunku placu Szarych Szeregów.
Odznaczenia w Koszalinie i marcelinki w Płocku
Głównym punktem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Koszalinie był uroczysty apel na pl. Zwycięstwa. Dowódca Garnizonu Koszalin płk Sławomir Malik odczytał skierowany do uczestników obchodów list wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
"Wspólnie uczcijmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niech nasze serca przepełnia duma i wdzięczność dla naszych przodków za to, że pomimo zaborów, krwawo tłumionych powstań narodowych, zsyłek, rusyfikacji i germanizacji nigdy nie wyrzekli się polskości i wiary w niepodległość" – napisał wicepremier.
Podczas apelu wręczone zostały też między innymi akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, odznaki honorowe. Pamiątkową odznaką Kolumbowie rocznik 20, nadawaną byłym żołnierzom AK i członkom Szarych Szeregów, uhonorowani zostali pośmiertnie kpt. Senior Zofia Piec ps. Kwiatek i por. senior Dionizy Kromer ps. Maluch. Przez pomnikiem liczne delegacje złożyły kwiaty.
Apel poprzedziła msza św. w katedrze i nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-metodystycznym odprawione w intencji ojczyzny. Następnie sprzed katedry uczestnicy obchodów przemaszerowali na pl. Zwycięstwa.
W Płocku (Mazowieckie) w Narodowe Święto Niepodległości rozdawane były ciasteczka marcelinki, które od lat pieką nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24. Odbyła się również kwesta na budowę w tym mieście pomnika pedagoga i działaczki społecznej Marceliny Rościszewskiej.
Marcelinki, zdobione lukrem w biało-czerwone barwy, to ciasteczka w kształcie kapelusza Marceliny Rościszewskiej (1875-1949), która została odznaczona przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za udział w obronie Płocka przed armią bolszewicką w sierpniu 1920 r. W lutym tego roku powstał społeczny komitet budowy w tym mieście jej pomnika.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24