Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało o przyznaniu statkowi badawczemu Oceania dofinansowania w wysokości ośmiu milionów złotych rocznie. Ma obowiązywać w latach 2024-2026. Wcześniej Instytut Oceanologii PAN, który korzysta z tej jednostki w czasie swoich badań, alarmował o zagrożeniu wstrzymaniem finansowania.
"Minister Dariusz Wieczorek zdecydował o przyznaniu środków finansowych w kwocie ośmiu milionów złotych rocznie na statek naukowo-badawczy Oceania" - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem swojego konta na platformie X.
CZYTAJ TEŻ: Nurkowie posprzątali i przesunęli wrak XVII-wiecznego okrętu. Nagranie z dna Zatoki Gdańskiej
Kontrowersje po informacji o wstrzymaniu finansowania
18 października przedstawiciele IO PAN w mediach społecznościowych poinformowali o wstrzymaniu przez resort nauki finansowania statku badawczego s/y Oceania. Podkreślili, że brak możliwości korzystania ze statku badawczego to zerwanie bieżących projektów naukowych, jak również wieloletniej owocnej współpracy z instytutami naukowymi – w Polsce i na świecie.
19 października Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadeklarowało w serwisie X "pilne rozpatrzenie sprawy".
ZOBACZ TAKŻE: To ma być "drugie co do wielkości miejsce produkcji energii z farm wiatrowych" w Unii Europejskiej
- Wszystkie informacje, które się pojawiły w przestrzeni publicznej, że zaprzestajemy finansowania, były po prostu nieprawdziwe, bo ta procedura trwała - podkreślił we wtorek (22 października) na antenie TVP Info szef resortu nauki.
Jak podało wcześniej MNiSW, w konkursie, w którym o dofinansowanie ubiegał się IO PAN, złożono 256 wniosków na łączną kwotę prawie 619 mln zł, a resort miał do podziału 200 mln zł. Finansowanie „Oceanii” zostało - jak wyjaśnił Wieczorek - „generalnie zaakceptowane” przez zespół ekspertów, ale do przyznania środków „potrzeba było dodatkowych wyjaśnień i dodatkowych dokumentów”.
- Te środki oczywiście będą, bo nie wyobrażam sobie sytuacji takiej, żeby nie kontynuować projektu, który przez tyle lat był realizowany - powiedział minister nauki.
Oceania to żaglowiec należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, zbudowany w 1985 r. w Stoczni Gdańskiej. IO PAN jest obecnie największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii i ekologii morza. Rocznie "Oceania" spędza do ok. 250 dni na morzu, podejmując m.in. ekspedycję badawczą w Arktyce i liczne rejsy bałtyckie.
Źródło: PAP, tvn24.pl