Jeden z największych i najbardziej zagrożonych gatunków żab Leptodactylus fallax, nazywany potocznie "kurczakiem górskim" zamieszkał w gdańskim ogrodzie zoologicznym. Ich "hodowla odbywać się będzie poza wzrokiem zwiedzających, w bezpiecznych warunkach" - zapowiedziała dyrektorka ZOO Emilia Salach.
Gdańskie ZOO ma troje nowych mieszkańców. To jedne z największych żab na świecie, przedstawiciele gatunku Leptodactylus fallax. Szerzej znane są jako żaby giganty lub „kurczaki górskie". Druga z nazw została nadana przez rdzennych mieszkańców wysp Montserrat i Dominikany, gdzie żaby te były lokalnym przysmakiem.
Niestety polowania w celach konsumpcyjnych, utrata siedlisk i ataki ze strony kotów sprawiły, że populacja tych płazów zaczęła spadać. Za sprawą choroby grzybiczej populacja w ciągu ostatnich 20 lat spadła o ponad 99 procent. Od 2002 roku gatunek boryka się z chytridiomikozą, chorobą grzybiczą skóry, która doprowadziła do wymarcia innych gatunków płazów na świecie.
Ogrody zoologiczne szansą na przetrwanie
Szansą na przetrwanie żaby gigant jest jej hodowla w ogrodach zoologicznych. W naturze pozostało niewiele zwierząt, a według najnowszych badań mniej niż 50 osobników. Gatunek sklasyfikowany jest jako krytycznie zagrożony wyginięciem.
"Najpierw przyjechały dwie samiczki z Niemiec, Düsseldorfu – Genowefa i Gertruda. Dziewczyny mają 5 lat, więc są już w wieku gotowym do rozrodu. Samiec Gustaw jest o rok młodszy i trafił do nas z Norden Ark w Szwecji. Zwierzęta nie będą widoczne dla zwiedzających, ich hodowla będzie miała miejsce na zapleczu pawilonu. Aktualnie samice mają swoje lokum, a samiec swoje, będziemy je łączyć w okresie lęgowym" - opowiedziała Daria Zwierzchowska, opiekunka gadów i płazów z gdańskiego ZOO.
"Nasze osobniki są wytypowane do hodowli. Przed nami duże wyzwanie. Hodowla odbywać się będzie poza wzrokiem zwiedzających, w bezpiecznych warunkach. Dla naszych gości przygotowaliśmy tablicę edukacyjną i makiety, które idealnie odwzorowują te żaby. Już niedługo pojawią się w pawilonie gadów - przekazała Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Kopią nory i polują na pająki
Żaby giganty mogą osiągnąć wagę nawet do 1 kilograma i mierzyć ponad 20 cm długości. Prowadzą nocny tryb życia. Żywią się świerszczami, ale mogą zapolować również na dużo większe ofiary, jak pająki. Nie rozmnażają się w wodzie jak większość innych płazów. Samica kopie norę i składa w niej jaja.
Źródło: GOZ
Źródło zdjęcia głównego: GOZ