Biedroń "ucieka do polityki ogólnopolskiej", Konwiński "tylko obiecuje". Kandydaci w słupskiej debacie

Biedroń

- Nie potrafi pan odpowiedzieć na najprostsze pytania dotyczące Słupska. Ucieka pan do polityki ogólnopolskiej – powiedział Zbigniew Konwiński Robertowi Biedroniowi. – Pan nadaje się na naczelnika wydziału infrastruktury, a nie na prezydenta – odpowiedział Biedroń. Kandydaci na prezydenta Słupska zmierzyli się w debacie przed drugą turą wyborów.

Podczas godzinnej debaty, zorganizowanej przez regionalne Radio Gdańsk i Głos Pomorza w słupskiej filharmonii kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące między innymi: wizji rozwoju miasta, zatrzymania młodych ludzi w mieście, pomocy dla rodzin oraz seniorów oraz budowy nowej hali widowiskowo sportowej. Nie zabrakło drobnych złośliwości, przytyków i wzajemnych oskarżeń.

Sondaże nic nie znaczą?

Jedno z pytań dotyczyło wyników sondażu, który przeprowadzono na zlecenie Radia Gdańsk. Ankieterzy przepytali telefonicznie tysiąc mieszkańców Słupska o to, kogo poprą w drugiej turze wyborów. Według tego badania Konwiński może liczyć na ponad 48 proc. głosów, 35 proc. ankietowanych deklarowało poparcie dla Biedronia, aż 16,4 proc. stwierdziło, że nie wie na kogo zagłosuje.

Robert Biedroń podkreślił, że jego kontrkandydat jest „wiecznym kandydatem”, który wciąż przegrywa. Poseł Twojego Ruchu zaznaczył, że z kolejnych sondaży wynika, że zyskuje w Słupsku coraz silniejsze poparcie, które w niedzielę przełoży się na pozytywny dla niego wynik.

Jednocześnie przestrzegł przed oddawaniem głosów na konkurenta, startującego z poparciem Platformy Obywatelskiej. - Źle by się stało, gdyby Słupsk stał się zakładnikiem partii politycznej – powiedział Biedroń.

Zbigniew Konwiński zapewnił, że nie przejmuje się wynikami sondażu, bo w tych wynik Biedronia był zazwyczaj mocno niedoszacowany. - Cały czas pracuję tak, jakbym miał stratę do konkurenta – podkreślił.

Konwiński zaapelował też do swoich wyborców o pełną mobilizację w niedzielnym głosowaniu.

Co zrobią?

Drugie z pytań dotyczyło tego, co każdy z kandydatów zamierza zrobić w ciągu najbliższych czterech lat i tego jak miasto będzie wyglądało po zakończeniu kadencji.

Zbigniew Konwiński zaczął od wyjaśnienia, że realizację jego pomysłów zaplanował na najbliższe osiem lat. Poseł Platformy Obywatelskiej wymienił punktowo kilkanaście konkretnych celów, jakie chciałby osiągnąć.

Wśród nich były m.in.: stworzenie na słupskich uczelniach kierunków studiów, które dawałyby większe szanse na znalezienie pracy; realizacja kolejnych etapów inwestycji infrastrukturalnych (przede wszystkim budowa tzw. ringu, czyli wewnętrznej obwodnicy Słupska, która ma wyprowadzić ruch samochodowy z centrum miasta) oraz dokończenie aquaparku.

- Chcemy pozyskać pół miliarda złotych na inwestycje w mieście – zapowiedział Konwiński.

Robert Biedroń nie przedstawił tak konkretnych postulatów, czy planów. - Słupsk to miasto dumne, miasto do którego ludzie przyjeżdżali pełni marzeń, ale niestety ostatnie lata to dla Słupska spore bezrobocie i wyludnianie. Tutaj potrzebna jest wizja – mówił.

„Pan wie jak układać kostkę brukową”

Wypowiedź Biedronia ostro skrytykował Konwiński, mówiąc, że takich słów można użyć odnośnie każdego innego miasta w Polsce. – To samo można powiedzieć o Toruniu czy Płocku – ironizował poseł PO.

- Pan wie jak układać kostkę brukową, byłby pan świetnym naczelnikiem wydziału infrastruktury, ale nie prezydentem. Prezydent musi zarażać wizją, a nie rozprawiać o układaniu kostki brukowej – ripostował Biedroń.

Zatrzymać młodych

Kolejne pytanie dotyczyło powstrzymanie procesu wyludniania się miasta, przez zatrzymanie młodych ludzi. Kandydaci mieli przedstawić swoje pomysły na naprawę tego problemu.

Robert Biedroń stwierdził, że podstawowym sposobem powinno być oswajanie młodzieży z firmami działającymi na terenie miasta. Uznał, że jeśli młodzi ludzie już na etapie szkoły średniej będą odbywali praktyki w miejscowych przedsiębiorstwach, to w naturalny sposób staną się przyszłą kadrą tych firm.

- Nie ma nic złego w tym, ze młodzi wyjeżdżają z miasta, ale oni w większości nie wracają – stwierdził Biedroń.

Konwiński jest przekonany, że młodzi ludzie opuszczają Słupsk, bo szukają uczelni po których szybciej znajdą pracę, po studiach jednak nie wracają do miasta. Jego zdaniem rozwiązaniem będą m.in. inwestycje infrastrukturalne, które będą stymulowały powstawanie nowych miejsc pracy.

- Potrzebny jest rozwój specjalnej strefy ekonomicznej, rozwój infrastruktury – stwierdził kandydat PO i zapewnił, że zadba o to jako prezydent.

Jeden obiecuje cuda, drugi nie zna miasta

Podczas całej debaty Zbigniew Konwiński zarzucał Biedroniowi, że ten nie zna Słupska, nie wie z jakimi problemami boryka się to miasto i ciągle ucieka do tematów ogólnopolskich. Poseł Platformy Obywatelskiej wytykał parlamentarzyście Twojego Ruchu niewiedzę i fakt, że Biedroń nie jest związany ze Słupskiem.

– Pan poseł najwyraźniej lepiej czuje się w Warszawie. Postarajmy się, żeby tam pozostał – podsumował Konwiński

Robert Biedroń wielokrotnie powtarzał, że poseł PO od kilku lat składa jedynie obietnice, ale ich nie realizuje. Na oskarżenia o brak wiedzy o mieście powiedział, że miastu „potrzebna jest osoba z wizją, która będzie wiedziała do jakiego portu ten statek zmierza”.

- Pan poseł, jak Mikołaj obiecuje, że przyniesie prezenty, ale nikt jeszcze tych prezentów nie widział – mówił poseł Twojego Ruchu.

Druga tura w niedzielę

Zbigniew Konwiński w pierwszej turze otrzymał 8541 głosów, co daje mu 29,08 proc., a jego konkurent Robert Biedroń - 5972 głosów, które daje mu 20,33 proc.

Na trzecim miejscu, bez szans w dalszej walce o fotel prezydenta został Robert Kujawski z PiS, który otrzymał 5474 głosy, dające mu 18,64 proc. poparcia.

Druga tura wyborów już w niedzielę, 30 listopada.

Zbigniew Konwiński o pierwszej turze i planach na drugą turę:

Konwiński o drugiej turze w Słupsku
Konwiński o drugiej turze w Słupskutvn24

Robert Biedroń po pierwszej turze wyborów:

Robert Biedroń o wyborach samorządowych 2014
Robert Biedroń o wyborach samorządowych 2014TVN 24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: md / Źródło: Radio Gdańsk

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dwóch Polaków zmarło w sobotę na Malcie. Do tragicznego wypadku z ich udziałem doszło podczas eksploracji wraku statku u wybrzeży plaży Żonqor na wschodzie kraju. Obaj mężczyźni zmarli w szpitalu. O śmiertelnym wypadku Polaków donosi "Times of Malta".

Pod wodą pojawiły się "problemy". Media: dwóch Polaków zmarło po nurkowaniu na Malcie

Pod wodą pojawiły się "problemy". Media: dwóch Polaków zmarło po nurkowaniu na Malcie

Źródło:
"Times of Malta"

W sobotę nad Polską przechodziły silne burze. Wiele pracy mieli strażacy z zachodnich województw, gdzie grzmiało najmocniej. W Międzychodzie drzewo przewróciło się na samochód, a w pobliskiej Radogoszczy wichura poderwała dwa dmuchane zamki. Niebezpiecznie było także na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

865 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Grupa wrogich dronów Shahed zaatakowała w nocy obwody: charkowski, sumski, połtawski i kirowohradzki. Ukraińcy apelują o ochronę przestrzeni powietrznej przez polskie systemy powietrzne nad przygranicznymi regionami kraju. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda

Rosyjscy najemnicy przejmą kontrolę nad bazą lotniczą 101 w stolicy Nigru, Niamey. Amerykańskie wojsko zakończy wycofywać się z tego miejsca w niedzielę. Jednostki stacjonujące w bazie dronów opuszczą Niger w sierpniu, przed uzgodnionym wcześniej terminem - przekazał generał dywizji sił powietrznych USA Kenneth Ekman.

Z bazy 101 odlecą ostatni Amerykanie. Zostaną rosyjscy najemnicy

Z bazy 101 odlecą ostatni Amerykanie. Zostaną rosyjscy najemnicy

Źródło:
PAP, BBC

Rok temu wzięła ślub, a kilka miesięcy temu została uznana za funkcjonariuszkę miesiąca w dzielnicy Queens. Emilia Rennhack z domu Kowalczyk - policjantka z Nowego Jorku - została pochowana. Kilka dni wcześniej zginęła w salonie kosmetycznym, jako jedna z czterech osób, w które wjechał kompletnie pijany kierowca.

Emilia pożegnana przez rodzinę, burmistrza Nowego Jorku i wielu policjantów

Emilia pożegnana przez rodzinę, burmistrza Nowego Jorku i wielu policjantów

Źródło:
PAP
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W nowej kadencji brytyjskiej Izby Gmin Partia Pracy będzie mieć 411 posłów, Partia Konserwatywna – 121, a Liberalni Demokraci – 72. Dopiero w sobotę późnym południem zakończyło się ponowne przeliczanie głosów oddanych w czwartkowych wyborach parlamentarnych w ostatnim z okręgów.

Wybory w Wielkiej Brytanii. Wszystkie głosy przeliczone, exit poll nie dla wszystkich się sprawdził

Wybory w Wielkiej Brytanii. Wszystkie głosy przeliczone, exit poll nie dla wszystkich się sprawdził

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 7.07 przyniesie gwałtowne zjawiska w części kraju: burze z ulewami i silnym wiatrem. Szykuje się duża różnica temperatury między najchłodniejszym a najcieplejszym regionem kraju.

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

W trzeciej rundzie Wimbledonu Iga Świątek przegrała z Julią Putincewą i odpadła z turnieju. Dwa śmiertelne wypadki na polskich jeziorach - utonęli 12-latek i 17-latka. We Francji rozpoczyna się II tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 7 lipca.

Przegrana Igi Świątek, II tura wyborów we Francji. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć w niedzielę

Przegrana Igi Świątek, II tura wyborów we Francji. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, eurosport

W sobotę w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy ciężarówka transportująca ropę zderzyła się z minibusem. Nie żyje 14 osób, w tym sześcioletnie dziecko. Przeżyła tylko jedna osoba - donosi Reuters, powołując się na miejscowe służby ratunkowe.

Cysterna zderzyła się z minibusem. Przeżyła tylko jedna kobieta

Cysterna zderzyła się z minibusem. Przeżyła tylko jedna kobieta

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

17-latka w Skorzęcinie (Wielkopolskie) utonęła w sobotę po tym, jak wyskoczyła z rowera wodnego do jeziora bez kapoku.

17-latka zeskoczyła z roweru wodnego. Nie żyje 

17-latka zeskoczyła z roweru wodnego. Nie żyje 

Źródło:
PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, komentując problemy z wyborem przez PiS marszałka w Małopolsce, gdzie ma większość w sejmiku. - To nie jest tak, że to się wydarzyło nagle. To jest taki długotrwały proces, którego w tej chwili widzimy spektakularny koniec - stwierdziła Joanna Kluzik-Rostkowska (KO).

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24

Najpierw pojechał do Ukrainy, gdzie jeszcze świeża jest krew ofiar rosyjskiego imperializmu. Później jedzie ściskać prawicę komuś, kto za tę krew ofiar odpowiada - mówił w sobotę marszałek Sejm Szymon Hołownia. Ocenił, że "jest w tym coś okrutnego". Premier Donald Tusk spytał, "czy ktoś czuje się bezpieczniej po rozmowie Orbana z Putinem".

"Jest w tym coś okrutnego", "czy ktoś czuje się bezpieczniej?"

"Jest w tym coś okrutnego", "czy ktoś czuje się bezpieczniej?"

Źródło:
PAP

Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie to był gest, który miał niewątpliwie poprawić jego wizerunek wewnątrz Unii Europejskiej. Ale przekaz, jaki wysłał z Ukrainy, był dokładnie przekazem putinowskim - stwierdził w "Faktach po Faktach" Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, były ambasador na Łotwie i w Armenii. Marek Ostrowski, dziennikarz tygodnika "Polityka" powiedział, że Orban ewidentnie szkodzi sprawie Europy.

Dla Kijowa pieredyszka, dla Putina raport

Dla Kijowa pieredyszka, dla Putina raport

Źródło:
TVN24

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu, a jej dotarcie do amerykańskiego lądu prognozowane jest na poniedziałek. Przedtem może ona przybrać na sile i ponownie stać się huraganem, choć już nie tak silnym, co można było zaobserwować w ostatnich dniach na Karaibach. Tam wciąż trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych opadów.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NHC
Pan miał swój Excel, a chłop - zespół stresu pourazowego

Pan miał swój Excel, a chłop - zespół stresu pourazowego

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl