"Razem o łupkach" - to tytuł kampanii dialogowo-informacyjnej dotyczącej gazu z łupków, która będzie przez dwa lata prowadzona na terenie województw: pomorskiego, pomorsko-kujawskiego i warmińsko-mazurskiego. Kampania ma ruszyć na początku przyszłego roku. Koszt projektu przekracza 1,5 mln zł.
- Mieszkańcy zgłaszają różne problemy dotyczące poszukiwań i eksploatacji gazu, np. mają obawy związane z ew. ubytkiem wody pitnej wskutek eksploatacji gazu, odpadów, ciężkiego transportu oraz kwestii własnościowych – wyjaśnia marszałek województwa Mieczysław Struk. Jak dodaje, kampania ma umożliwić prowadzenie dialogu z lokalną społecznością.
Na Pomorzu nie ma przeciwników gazu
Dialog z lokalnymi wspólnotami ma dotyczyć całego procesu związanego z poszukiwaniem i eksploatacją gazu z łupków. - Na Pomorzu nie ma zdeklarowanych przeciwników samego gazu z łupków. Problemy dotyczą raczej braku informacji o korzyściach czy stratach i zagrożeniach związanych z wodą czy odpadami – tłumaczy współautor koncepcji kampanii społecznej, Damian Mucha z Fundacji Rozwiązań Eko-Energetycznych Free z Gdańska.
Ludzie boją się często o utratę walorów krajobrazowych na Pomorzu. Obawy mieszkańców budzi też metoda szczelinowania oraz brak informacji nt. prowadzonych na ich terenie prac, dodaje.
Informacja dla mieszkańców
- Opracowany został model współpracy w zakresie komunikacji społecznej wszystkich stron zainteresowanych sprawą gazu z łupków, m.in. koncesjonariuszy, samorządów, organizacji pozarządowych oraz lokalnych liderów i mieszkańców. Chcemy, żeby ludzie dowiadywali się jak najwięcej i mogli prezentować swoje poglądy na zewnątrz np. instytucjom decyzyjnym – tłumaczy Mucha. - Do niczego nie będziemy przekonywać stron, nie będziemy wychodzić z żadną tezą, będziemy się starali poznać stanowisko, interesy i zaprezentować rzetelną wiedzę – dodaje.
Specjalna strona internetowa
Na Pomorzu jest wyznaczonych kilkanaście miejsc, gdzie będzie prowadzony dialog z lokalną społecznością. Mają być m.in. organizowane debaty poświęcone konkretnemu problemowi zgłoszonemu przez lokalną społeczność. Komunikację ma ułatwić też strona internetowa i poradnik dla samorządów.
- Do tej pory w województwie pomorskim wykonano 20 odwiertów poszukiwawczych gazu z łupków. W przyszłym roku planowane jest wykonanie ok. 15 odwiertów – tłumaczy Struk.
Kampanię ma sfinansować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jak informuje Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW, całkowity koszt projektu określono na 1,65 mln zł, ale wciąż trwają negocjacje dotyczące warunków ostatecznego finansowania.
Autor: aja/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24