Trójmiasto

Trójmiasto

Przywracają ruch przy budowie przystanku PKM. Na Wszystkich Świętych

Już od środy kierowcy będą mogli jeździć wszystkimi czterema pasami ruchu na ul. Rakoczego w Gdańsku. Dwa pasy zamknięto w połowie października w związku z budową przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Prace zawieszono ze względu na zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych i związane z nim większe natężenie ruchu.

Skarby we wraku amerykańskiego bombowca

Wrak amerykańskiego bombowca Douglas A-20 to istna kopalnia skarbów. Przekonali się o tym gdańscy archeolodzy, którzy podczas prac przy wraku wydobyli z niego ok. 50 różnych "zabytków". Są wśród nich magazynki do karabinów, a nawet czarny pasek od zegarka. Samolot wciąż leży na dnie Bałtyku.

Prom z Polakami osiadł na mieliźnie. Wiatr zerwał kotwicę

Kursujący między Karlskroną w południowej Szwecji a Gdynią prom towarowo-pasażerski Stena Alegra osiadł na mieliźnie nieopodal Karlskrony z powodu zerwania kotwicy - poinformowała szwedzka straż przybrzeżna. Jednostka czeka obecnie na odholowanie do stoczni. Nikomu z przebywających na pokładzie nic się nie stało.

Okręty NATO w Gdyni. Przed ćwiczeniami zapraszają na pokład

Do Gdyni wpłynęły okręty NATO, które wezmą udział w największych od siedmiu lat ćwiczeniach morskich Steadfast Jazz. Wśród nich są jednostki Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych, które dziś świętują 40. lecie powstania i są otwarte dla zwiedzających. Nam udało się wejść na pokład jednostki dowodzącej, polskiego okrętu ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki".

Wałęsa wspomina Mazowieckiego: idealnie do siebie pasowaliśmy

- Ja miałem mój prosty punkt widzenia, on dokładał do tego teorie i negocjacje - wspominał współpracę ze zmarłym Tadeuszem Mazowieckim Lech Wałęsa. - To naprawdę pięknie się składało. Gdybyśmy pojechali dalej w takim układzie, to Polska byłaby w innym miejscu - powiedział były prezydent w "Faktach po Faktach".

Gdańsk kupił stoczniowy dźwig. Zbiera pieniądze na kolejne

Miasto Gdańsk kupiło jeden z nieczynnych dźwigów stojących na terenie należącym niegdyś do gdańskiej stoczni. Samorząd chce zadbać o dźwig, podobnie jak o kilkanaście innych, by przypominały o stoczniowej przeszłości obszaru przeznaczonego pod inwestycje.

"Imieniny będzie świętował w niebie". Gdańsk żegna Mazowieckiego

Zaangażowany w sprawy kościoła, narodu, głęboki patriota, a zarazem realista – tak wspomina zmarłego w poniedziałek Tadeusza Mazowieckiego arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Były premier III Rzeczpospolitej był honorowym obywatelem Gdańska. W południe w budynku rady miasta wystawiono księgę kondolencyjną.

Katastrofa ekologiczna na Bałtyku? "Będzie groźniejsza niż Czarnobyl"

Zatopiona po II wojnie światowej w Bałtyku broń chemiczna do dziś stanowi śmiertelne zagrożenie. Głównie chodzi o bojowy środek trujący o nazwie iperyt. Eksperci ostrzegają, że to substancja parząca i trująca, która, jeśli dostanie się do organizmu, może powodować zmiany genetyczne. Ostatnie badania w ramach programu "Chemsea" wskazują, że trujące środki znajdują się niebezpiecznie blisko wybrzeża.

Tusk na zjeździe pomorskiej PO: "dla każdego starczy pracy w partii"

- Niezależnie od tego, kto w ostatnich dniach wygrał w wyborach wewnątrz PO, dla każdego starczy pracy w partii - mówił w niedzielę w Gdańsku Donald Tusk. Premier nieoczekiwanie pojawił się na wyborach pomorskich władz regionalnych PO. Liderem został jedyny kandydat na stanowisko, Sławomir Nowak.

Jasiek Mela: Wszystko jest po coś. Nawet największe nieszczęścia

- Jestem dziś człowiekiem szczęśliwym, do tego w pełni sprawnym - psychicznie, bo nie mam żadnej zadry po tym, co przeszedłem i również fizycznie. I wiem, że to od nas samych zależy to, jak chcemy postrzegać pewne sprawy. Jeżeli chcesz się czuć kaleką, ofiarą, wolno ci, ale możesz też zawalczyć o siebie. "Kalectwo nie tkwi w nodze czy ręce, ale w głowie". To słowa mojego taty, które stały się dla mnie motorem do działania – mówi tvn24.pl Jasiek Mela, bohater filmu "Mój biegun", od wczoraj obecnego na ekranach kin.

Platforma wybrała kolejnych "baronów". Protasiewicz triumfuje

PO wybrała kolejnych regionalnych "baronów". Do najciekawszego starcia tego dnia doszło na Dolnym Śląsku. Zwyciężył europoseł Jacek Protasiewicz, który pokonał Grzegorza Schetynę. Wcześniej swoje przywództwo w Łódzkiem potwierdził Andrzej Biernat, który został ponownie szefem tamtejszych struktur.

Ku czci Lecha Kaczyńskiego, profesora. Tablica w Sopocie

Tablicę upamiętniającą prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego odsłonięto w sobotę na fasadzie budynku w Sopocie, gdzie przez 15 lat, specjalizując się w prawie pracy, pracował jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Gdańskiego.

Ślady iperytu w Bałtyku. "Jest groźny i trujący"

- Iperyt to głównie substancja parząca, ale i trująca. Jeśli dostanie się do organizmu, może powodować zmiany genetyczne - ostrzega w rozmowie z TVN24 kmdr por. Jacek Fabisiak z Akademii Marynarki Wojennej. Trującą substancję znaleziono na dnie Bałtyku, kilkaset metrów od plaży.

Trujący iperyt blisko polskich plaż

Kilkaset metrów od polskich plaż, na dnie Bałtyku znaleziono ślady trującego iperytu. - Stwierdziliśmy skażenia w Zatokach Gdańskiej i Puckiej - przyznaje dr inż. Stanisław Popiel z Wojskowej Akademii Technicznej, który uczestniczył w badaniach bałtyckiego dna.

Niewinny po dziewięciu latach

Pokażemy historię policjanta, który w czasie rozpracowywania przestępców sam został wzięty przez kolegów za gangstera. Prokurator postawił mu zarzuty, wnioskował o areszt, w którym policjant spędził 561 dni. Po ponad 50 rozprawach, które ciągnęły się przez 9 lat okazało się, że jest niewinny. I poza kilkoma, przez przypadek podsłuchanymi zdaniami z rozmowy telefonicznej, nie ma żadnych dowodów jego winy.

Być jak Wałęsa. Gra w "Solidarność" pod koniec roku?

O PRL można uczyć się z podręczników do historii, ale nie tylko. Z takiego założenia wyszli twórcy strategicznej, edukacyjnej gry "Solidarność-Menadżer Konspiracji", która ma pozwolić graczom wczuć się w role opozycjonistów z lat 80. XX wieku. Gra powinna być gotowa do końca roku.