Wybory samorządowe 2018

Wybory samorządowe 2018

Radom słynął kiedyś z przemysłu zbrojeniowego. Teraz rozgłos przynosi mu lotnisko na którym latają jedynie jesienne liście. Jedno z większych miast regionu, które uważane było za matecznik PiS, po raz drugi z rzędu mówi tej partii "nie". Drugą turę wygrał dotychczasowy prezydent Radosław Witkowski. Materiał magazynu "Polska i świat".

W wyborach samorządowych wybrano prezydentów 107 polskich miast. Aż 77 zwycięzców startowało z własnych komitetów wyborczych. 22 prezydentów rywalizowało z ramienia Koalicji Obywatelskiej, czterech - z Prawa i Sprawiedliwości, dwóch ma SLD Lewica Razem, a po jednym Polskie Stronnictwo Ludowe i ruch Kukiz'15.

Liczyliśmy na dobre wyniki też w wielkich miastach, przegraliśmy w zdecydowanej większości z nich - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. - W wielkich miastach, gdzie mieszka 15 procent Polaków, mamy problem. Będziemy ten problem analizować, będziemy starali się również mieszkańcom wielkich miast pokazać, że dobra polityka obecnego rządu, dobra zmiana jest także dla nich - mówił.

Mieszkańcy gminy Daszyna w województwie łódzkim wybrali w niedzielę, w drugiej turze wyborów samorządowych, na kolejną kadencję wójta Zbigniewa Wojtera, który od ponad pięciu miesięcy przebywa w tymczasowym areszcie. Wojtera podejrzany jest o popełnienie 92 przestępstw dotyczących wyłudzeń dotacji.

To postawienie "kropki na i" nad rezultatem I tury wyborów sprzed dwóch tygodni - w ten sposób lider PO Grzegorz Schetyna skomentował sondażowe wyniki niedzielnej II tury wyborów w Gdańsku, Krakowie i Kielcach, gdzie zwyciężyli kandydaci wspierani przez Koalicję Obywatelską.

W niedzielę odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Polacy wybierali wójtów, burmistrzów i prezydentów w 649 gminach i miastach. Publikujemy wyniki z wybranych miejsc.

Na taki wynik wpłynęła także kampania kłamstwa i oszczerstw ze strony opozycji - komentował w wyborczej "Kawie na ławę" sondażowe wyniki II tury wyborów samorządowych szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - To wasza kampania jest oparta na kłamstwie i Polacy tę kampanię tak ocenili - odpowiedział szef klubu PO Sławomir Neumann i dodał, że kolejne miasta pokazują "nie" dla PiS. - Obawiam się, że z punktu widzenia interesu obywatelskiego wynik wyborów samorządowych będzie dosyć marny - ocenił Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.

Były reprezentant Polski w piłce ręcznej i europoseł Bogdan Wenta wygrał drugą turę wyborów na prezydenta Kielc uzyskując 61,25 procent głosów. Urzędujący od 16 lat prezydent Wojciech Lubawski uzyskał otrzymał 38,75 procent głosów.

Jacek Majchrowski wygrał w Krakowie, w Kielcach zwyciężył Bogdan Wenta, a w Gdańsku - Paweł Adamowicz. W niedzielnej, drugiej turze wyborów samorządowych Polacy wybierali wójtów, burmistrzów i prezydentów w 649 gminach i miastach.

Lista ponadpartyjnego komitetu wyborczego ponadpartyjnego, który nie jest tworzony wokół partii, mogłaby się sprawdzić w wyborach do europarlamentu - przekonywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Petru z koła Liberalno-Społeczni. Według niego, dzięki takiej "szerokiej formule", można byłoby "znokautować Prawo i Sprawiedliwość w całej Polsce".

W piątek w Sejmie liderzy sześciu partii - Grzegorz Schetyna (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Elżbieta Bińczycka (Unia Europejskich Demokratów) zapowiedzieli, że będą tworzyć koalicje w dziesięciu sejmikach wojewódzkich, w których mają na to szanse. - Tam, gdzie jest to możliwe, będziemy bronić samorządu - zapewniał Schetyna.