Wojsko

Wojsko

Tworzymy fortecę Polska. Nowy plan Macierewicza na wojsko

Wojsko ma być większe, dostawać więcej pieniędzy i być w ogóle znacznie lepsze. Polska ma nie być buforem, ale fortecą - tak twierdzi MON przedstawiając swój nowy Strategiczny Przegląd Obronny. To wizja tego, jak ma wyglądać polskie wojsko w 2032 roku. Przy okazji wyszło na jaw kilka pomysłów, które mogą znacznie zmienić jego oblicze.

Pierwszy alert. Polskie F-16 przechwyciły Rosjan

Para polskich myśliwców została alarmowo poderwana w powietrze i skierowana na przechwycenie niezidentyfikowanego samolotu zbliżającego się do granicy państw bałtyckich. Była to pierwsza akcja F-16 w ramach misji Baltic Air Policing. Celem Polaków okazał się rosyjski samolot zwiadowczy.

"Rosjanie bali się tej dywizji. A teraz została jakby rozbrojona"

Minister Obrony Narodowej wzmacnia Wojska Obrony Terytorialnej i ogłasza zakup ciężarówek. Entuzjazm ministra studzą eksperci - ich zdaniem Antoni Macierewicz osłabia armię, bo potencjał obronny Polski stanowią wojska operacyjne, a nie oddziały WOT. Materiał magazynu "Polska i świat".

Najlepsi polscy czołgiści walczą w oku kamery. Mieli jednak pecha

Na niemieckim poligonie Grafenwoehr dobiega końca Strong Europe Tank Challenge - konkurs dla czołgistów z NATO i zaprzyjaźnionych państw. W zeszłym roku Polacy odnieśli spory sukces, zajmując trzecie miejsce. W tym może być gorzej, bo polska drużyna ma problem - tuż przed bardzo ważną konkurencją zepsuł się jeden z czołgów. - Sytuacja, w jakiej dzisiaj się znalazłem, zdarzała się tylko na wojnie - relacjonuje dowódca polskiego plutonu.

"Drastycznie ograniczone możliwości obronne". Generał bezskutecznie ostrzegał Macierewicza

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych alarmował ministra Antoniego Macierewicza, że przeniesienie czołgów z zachodu kraju pod Warszawę "drastycznie ogranicza możliwości obronne" Polski i może dać "efekty odwrotnie proporcjonalne do zakładanych". Do dokumentu dotarli dziennikarze tvn24.pl. Autor pisma, generał Mirosław Różański, kilka miesięcy później złożył dymisję.

MON oficjalnie potwierdza, co myśli o śmigłowcach i kiedy się ich spodziewać

Kiedyś mówiono o zakupie 70, potem 50, a jeszcze niedawno 12 śmigłowców dla polskiego wojska. Z najnowszej informacji MON wynika jednak, że w najbliższym czasie można się spodziewać ośmiu. Ogólnie rzec biorąc, "wśród zdefiniowanych priorytetów śmigłowce nie występują". Czyli choć to najgłośniejszy program zbrojeniowy polskiego wojska od lat, to teraz nie jest on dla MON ważny.

Macierewicz: wojsko jest tarczą i siłą narodu

Wojsko Polskie jest nie tylko dumą i chwałą narodu, ale jego tarczą i siłą. Naród jest mu winien szacunek, a władze winne dopełnić obowiązku dobrego rządzenia i sprawienia, by miało broń, dowódców, przewodnią ideę i myśl historyczno-polityczną - mówił szef MON Antoni Macierewicz.

Amerykanie grożą, ale przyznają: mamy poważne braki amunicji

Amerykanie posiadają w pobliżu Korei Północnej, oraz w całym regionie Dalekiej Azji, znaczne siły wojskowe. Pozwalają one Waszyngtonowi przyjmować twardą postawę wobec reżimu w Pjongjangu. Dowodzący nimi admirał przyznał jednak, że są problemy. - Brakuje nam pewnych typów amunicji - ujawnił Kongresowi admirał Harry Harris. Ma też dostawać znacznie mniej sił, niż potrzebuje.

Macierewicz zapowiadał "tysiące dronów". Na razie anulowano przetarg

Przez ponad rok Ministerstwo Obrony Narodowej wybierało dostawcę małych dronów, pozornie podobnych do tych, które dzieci dostają na komunię. Wybrano dostawcę, ale okazało się, że chce za dużo pieniędzy. W efekcie cała procedura trafiła do kosza. To był jedyny przetarg na zakup dronów, który był blisko ukończenia. Reszta jest daleko w tyle.

Plany budowy w Polsce magazynu uzbrojenia US Army. Przecieki o możliwej lokalizacji

Korpus Inżynieryjny US Army postawi na terenie bazy Powidz wielki magazyn uzbrojenia - twierdzi portal "Stars and Stripes". Inwestycja ma kosztować 200 milionów dolarów. W magazynie ma się zmieścić dość sprzętu do uzbrojenia brygady pancernej. - Możliwe będzie umieszczenie tam przez nas, albo przez inne państwa NATO, najróżniejszego wyposażenia - zapewnił cytowany przez portal pułkownik John Baker, szef wojsk inżynieryjnych US Army w Europie.

Tankowanie nad chmurami. Tak "piją" tajfuny i tornada

Zdolność do tankowania w powietrzu to jedno z najważniejszych rozwiązań w nowoczesnych samolotach bojowych. Możliwość pobrania paliwa podczas lotu znacząco zwiększa ich możliwości bojowe. Takie operacje ćwiczyli niedawno piloci państw NATO. Pokazujemy zdjęcia z powietrza.

Rosja wraca na podium, Polska wydaje najwięcej w regionie. Nikt nie pobije Amerykanów

Opublikowano najnowsze informacje na temat światowych wydatków na wojsko. W 2016 roku ludzkość przeznaczyła na ten cel 1,6 biliona dolarów, czyli o 0,4 procent więcej niż rok wcześniej. Z danych wynika, że Europa nie przestaje zwiększać wydatków na zbrojenia. Nawet Rosja, która ze względu na kryzys gospodarczy miała istotnie je obciąć, ostatecznie je podniosła.