Generał Breedlove o postępach ukraińskiej armii: to mogłoby również dotyczyć Krymu

Źródło:
TVN24
Generał Breedlove był gościem TVN24
Generał Breedlove był gościem TVN24TVN24
wideo 2/5
Generał Breedlove był gościem TVN24TVN24

Generał Philip M. Breedlove, były dowódca sił NATO w Europie, był gościem Jana Niedziałka z TVN24 BiS podczas Warsaw Security Forum. - Jego siły konwencjonalne radzą sobie beznadziejnie. To jedyny instrument jego repertuaru - ocenił groźby użycia broni jądrowej przez Władimira Putina.

- Obserwujemy obecnie zmianę charakteru wojny. (...) Ukraina przeszła do ofensywy i odbiera terytoria na wschód od Dniepru oraz odpycha siły rosyjskie - ocenił obecną sytuację na froncie generał. - Ten proces będzie trwał, o ile Zachód nadal będzie wspierał Ukrainę i przekazywał Ukrainie kluczowe elementy uzbrojenia. Wówczas będzie mogła wypchnąć siły rosyjskie z terenu Ukrainy. (...) To również mogłoby dotyczyć Krymu, jeśli Zachód będzie nadal wspierał wysiłki ukraińskie - ocenił ekspert zapytany o potencjalne dalsze scenariusze wojny w Ukrainie.

Philip M. Breedlove zapytany został także o przyczyny porażek rosyjskiej armii w wojnie z Ukrainą. Wskazał na błędne założenia, z jakimi do starcia podeszło rosyjskie dowództwo. - Rosja oczekiwała bardzo krótkiej wojny, krótkiej walki. Rosjanie oczekiwali, że zostaną powitani przez "braci Słowian" w Ukrainie. Natomiast w rzeczywistości Ukraina była bardzo zdeterminowana, dobrze zaplanowała obronę - ocenił.

- To, co najważniejsze, to okazało się, że Ukraińcy są dumni z tego, że są Ukraińcami, że to nie są Rosjanie i cały naród walczy z agresją rosyjską - dodał.

Powinniśmy "nie dać się zniechęcić" do pomocy Ukrainie

Breedlove zapytany został także o stosowany przez Putina szantaż energetyczny oraz groźby użycia broni jądrowej. - Chce nas przestraszyć, grozi wojną jądrową, jego siły konwencjonalne radzą sobie beznadziejnie. To jest jedyny instrument jego repertuaru - opisał. - Usiłuje wepchnąć klina między Sojusz. Myślę, że powinniśmy być zdecydowani, nie dać się zniechęcić - dodał.

- (Putin - red.) chce odebrać nam źródła energii, podnosić ceny, dokonuje sabotażu gazociągów. Putin chce, żeby to była zimna, ponura zima dla Europy i ma nadzieję, że oddzieli społeczeństwa od ich przywódców, bo obecnie NATO wykazuję dobre, silne i spójne wsparcie dla Ukrainy. Jeśli społeczeństwa zaczną pytać przywódców, czemu jest im zimno, wówczas sytuacja może się odwrócić - opisał rosyjski szantaż energetyczny generał.

Breedlove wskazał także na istotną rolę wsparcia technicznego i wywiadowczego NATO dla działań ukraińskiego lotnictwa. Zapytany zaś o ocenę, w skali szkolnej, działań ukraińskich sił powietrznych, wskazał na "A lub A+", a więc dwie najwyższe oceny.

- To walka Dawida z Goliatem. Mały zdeterminowany ktoś, kto powstrzymuje potęgę światową - opisał ekspert.

Cała rozmowa z generałem Breedlovem
Cała rozmowa z generałem BreedlovemGenerał Philip M. Breedlove, były dowódca sił NATO w Europie, był gościem Jana Niedziałka z TVN24 BiS podczas Warsaw Security Forum. - Jego siły konwencjonalne radzą sobie beznadziejnie. To jedyny instrument jego repertuaru - ocenił groźby użycia broni jądrowej Władimira Putina.

Autorka/Autor:KS\mtom

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty: