Włochy

Włochy

Parmezan dla Pompeo. "Nie zabijajcie włoskiego jedzenia"

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo spotkał się w Rzymie z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Giuseppe Contem. "Globalne wyzwania podkreślają znaczenie większych i trwałych inwestycji w obronę"- oświadczył Departament Stanu USA w związku z wizytą.

Lodowiec na Mont Blanc może runąć. Ewakuacja mieszkańców

Po włoskiej stronie masywu Mont Blanc istnieje groźba zawalenia się fragmentu lodowca Planpincieux - poinformowały władze w regionie, które w konsekwencji zamknęły jedną z dróg i na razie nakazały ewakuację mieszkańców z kilku najbliżej położonych niego domów. Eksperci odnotowali przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów dziennie.

We Włoszech spadł śnieg

Na północy Włoch spadł śnieg. Zmiana aury z letniej na zimową wyglądała malowniczo, ale też spowodowała utrudnienia.

"Język rządu będzie łagodny". Gabinet Contego z wotum zaufania

- Chcemy pozostawić za sobą bojowe wypowiedzi - zapewnił w poniedziałek premier Giuseppe Conte. Jego gabinet powołany przez Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicową Partią Demokratyczną po upadku poprzedniej koalicji, otrzymał w poniedziałek wotum zaufania w Izbie Deputowanych.

Z Rzymu do Brukseli? Były premier kandydatem na komisarza

Były premier Włoch, były szef MSZ Paolo Gentiloni jest kandydatem na stanowisko unijnego komisarza - ogłosił w czwartek szef włoskiego rządu Giuseppe Conte. Dzień wcześniej premier przekazał tę informację szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. "Włochy wracają do unijnego centrum" - ocenia korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.

Powstał nowy rząd Giuseppe Contego. Tym razem bez wicepremierów

Niecały miesiąc po upadku poprzedniego gabinetu powstał kolejny włoski rząd, na którego czele stanie Giuseppe Conte. Utworzą go Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicowa Partia Demokratyczna. Największą nowością rządu nazywanego często "Conte bis" jest to, że nie ma w nim żadnego wicepremiera. Poprzedni gabinet Contego był polem nieustannych sporów i kontrowersji między dwoma wicepremierami i zarazem liderami ugrupowań koalicyjnych: Luigim Di Maio i Matteo Salvinim.

Los włoskiego rządu uzależniony od internetowego głosowania

Powstanie nowego rządu Włoch zależy od wyniku wtorkowego głosowania internetowego wśród członków Ruchu Pięciu Gwiazd, którzy muszą zaaprobować koalicję z Partią Demokratyczną. Takie stanowisko powtórzył w poniedziałek lider ugrupowania Luigi Di Maio.