Włochy

Włochy

Premier Włoch Matteo Renzi na konferencji prasowej w piątek z okazji tysiąca dni pracy jego rządu mówił, że powstał on po to, by zmienić życie polityczne i przeprowadzić reformy. Takie zmiany może przynieść w grudniu referendum konstytucyjne - argumentował.

4,9 tys. migrantów zginęło od stycznia do października tego roku podczas próby przedostania się do Europy. Spośród nich ponad 3,6 tys. osób zmarło na łodziach lub utonęło na Morzu Śródziemnym - takie dane zawiera raport przedstawiony w środę we Włoszech.

Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala ogłosił, że zwróci się o przysłanie oddziałów wojska do miasta, by czuwało ono nad bezpieczeństwem na ulicach, głównie na peryferiach. Media zauważają, że wielkim zagrożeniem w Mediolanie stały się gangi imigrantów z Ameryki Łacińskiej.

Na trzy tygodnie przed kluczowym dla politycznej przyszłości Włoch referendum konstytucyjnym premier Matteo Renzi znów zasugerował, że w razie odrzucenia rządowej reformy być może ustąpi ze stanowiska. Mówi, że po porażce nie chce "unosić się na wodzie".

Podczas prezydenckiej kampanii wyborczej Robert De Niro niejednokrotnie krytykował Donalda Trumpa. Zapowiadał również, że jeśli kandydat Partii Republikańskiej wygra wybory prezydenckie, rozważy wyprowadzenie się z USA. Teraz pewne włoskie miasteczko zaprosiło gwiazdora do siebie.

Francuska prasa analizuje, jak wygrana Donalda Trumpa może wywołać przetasowanie na scenie politycznej nad Sekwaną. Królują poważne obawy, że pomoże to w dojściu do władzy populistycznego, skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) oraz jego szefowej Marine Le Pen. Sprawę komentują też Włosi, koncentrując się jednak na podejściu Trumpa do Rosji.

Potężna burza, której towarzyszyło ogromne tornado, w niedzielę zaatakowała centralny region Włoch - Lacjum, czyniąc przy tym rozległe szkody. Sparaliżowany jest Rzym, ucierpiały także tereny wcześniej dotknięte przez niszczycielskie trzęsienia ziemi.

Dwie osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych w rezultacie gwałtownej burzy z trąbami powietrznymi w Rzymie i okolicach. Fala niepogody opanowała dużą część Włoch, powodując też szkody na terenach zniszczonych przez trzęsienie ziemi.

Myśliwi, którzy w tę niedzielę wyruszyli na polowanie w środkowej części Włoch mieli zamiar nagrać swoje polowanie. Tymczasem byli świadkami silnego trzęsienia ziemi.

We Włoszech doszło w ostatnim czasie do serii silnych trzęsień ziemi. To, które wystąpiło w niedzielę, było najsilniejszym trzęsieniem w tym kraju od 1980 roku. Sejsmolog Stanisław Lasocki tłumaczy, jak lokalizacja niedzielnego zjawiska może wpłynąć na szkody i z czym związane są tak częste wstrząsy na obszarze Włoch.

Premier Matteo Renzi zarzucił w piątek szefowi rządu Węgier Viktorowi Orbanowi, że przedstawia błędną sytuację Włoch, mówiąc o ich kłopotach. Renzi ponownie zagroził zawetowaniem budżetu UE wobec krajów odmawiających przyjmowania uchodźców.

Wstrząsy, które wystąpiły w środę we Włoszech, spowodowały liczne zniszczenia. Najwięcej szkód zanotowano w regionie Marche, w którym znajdowało się epicentrum. W miejscowości Ussita około 80 procent domów nie nadaje się do zamieszkania.

Niech Węgry nie pouczają Włoch w sprawie migrantów - tak szef włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloni odpowiedział w czwartek na słowa szefa MSZ w Budapeszcie Petera Szijjarto. Zarzucił on Włochom, że łamią unijne zasady dotyczące migracji.