Włochy

Włochy

- Ignoranci bez kultury politycznej, wywrotowcy podżegający do nienawiści - tak włoscy politolodzy i komentatorzy oceniają parlamentarny Ruch Pięciu Gwiazd byłego komika Beppe Grillo, który w ostatnich dniach zażądał m.in. odwołania prezydenta Giorgio Napolitano.

Dwie kobiety i siedmioletnia dziewczynka zginęły na Sycylii w samochodzie porwanym przez strumień wezbrany po ulewach. Z powodziami, awariami i innymi skutkami intensywnych opadów zmaga się większość kraju. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć, bo prognozy pogody na ten tydzień mówią o kolejnych opadach.

Włoskie władze ostrzegają mieszkańców przed niebezpiecznymi skutkami intensywnych opadów deszczu. W Pizie wprowadzono najwyższy stan alarmowy, Rzym zalewa woda, a w kurortach narciarskich schodzą lawiny. Według prognoz, opady ustąpią dopiero na początku tygodnia.

Dwie firmy budowlane powiązane z najgroźniejszym klanem neapolitańskiej mafii, kamorry, wykonały prace w Galerii Uffizi we Florencji- wynika ze śledztwa włoskiej Gwardii Finansowej. Spółki były zapisane na nie budzących podejrzeń figurantów.

Włoscy detektywi odczytali tajemniczy dokument znaleziony podczas śledztwa w sprawie zabójstwa przedstawiciela 'ndranghety, potężnej mafijnej organizacji. Trzy strony zapisane znakami przypominającymi starożytne hieroglify opisują ceremonię inicjacji członków mafii. Ale najważniejsze jest samo złamanie szyfru - ułatwi walkę z 'ndranghetą.

Stopa bezrobocia we Włoszech wzrosła w listopadzie, do nienotowanego od 37 lat, poziomu 12,7 procent - informuje tamtejszy urząd statystyczny. Bez pracy jest ponad 40 proc. młodzieży. Nadal najtrudniej o pracę w Hiszpanii, jest tam bez niej aż 26,7 proc. społeczeństwa.

Od soboty w całych Włoszech trwają zimowe wyprzedaże. Na ulicach i w centrach handlowych pojawiły się tłumy klientów. W Rzymie do jednego z butików ustawiła się kolejka półnagich Włochów. Pierwszych stu klientów mogło się ubrać za darmo.

Noc w samochodach spędzili najbardziej przestraszeni mieszkańcy Neapolu i okolic po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło ren rejon w niedzielę wczesnym wieczorem. Wstrząs o sile 4,9 w skali Richtera był odczuwalny nie tylko w regionie Kampania, ale także w Molise i Abruzji. Nikt nie został poszkodowany.

Dwie osoby zginęły, a ok. 1500 zostało ewakuowanych w poniedziałek z powodu ulewnych deszczów padających w poniedziałek w centralnych i południowych Włoszech. Ze względu na rosnącą liczbę zalań i podtopień oraz kolejne szkody powodowane przez deszcz, wiatr i sztorm na morzu, ogłoszono tam alarmy pogodowe. W niektórych miastach sypał grad. Najgorsza sytuacja panuje w okolicach adriatyckiego kurortu Pescara.