Włochy

Włochy

Polska turystka przebywająca na urlopie w górach w Lombardii we Włoszech, zawiadomiła policję, że została zgwałcona przez grupę Polaków po wieczorze spędzonym w lokalu w miejscowości Livigno - podały w piątek włoskie media. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

Władze Florencji mają dość kiczowatych pamiątek ze swojego miasta. Na wzór Pizy chcą zabronić sprzedawania reprodukcji największych dzieł takich jak obraz "Narodziny Wenus", czy rzeźba Dawida. Wszystko po to, by kulturę Włoch traktowano z należnym jej szacunkiem. Więcej o tym, co przywieziemy z Florencji, a czego już wkrótce nie, w programie "24 Godziny" mówił Mateusz Walczak.

We Włoszech tuż przed drugą rundą konsultacji w sprawie powołania rządu po wyborach z 4 marca doszło do kolejnej polemiki między dwoma liderami politycznymi ubiegającymi się o fotel premiera: Luigim Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd i Matteo Salvinim z Ligi.

14 miliardów euro rocznie kosztuje Włochy wyjazd tysięcy osób za granicę w poszukiwaniu pracy i nowego życia. W analizie tego zjawiska zaznacza się, że kiedyś jeździło się, by pomagać rodzinie w kraju. Teraz rodzice często wspierają finansowo dzieci, które wyjechały.

Lider antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio zaapelował do centrolewicowej Partii Demokratycznej o "zakopanie topora wojennego" i wspólne powołanie rządu. Centrolewica dotąd nie deklaruje takiej gotowości.

Lider sił włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi oświadczył, że nowy rząd musi być wolny od "populizmu, dyletantyzmu i improwizacji". Berlusconi rozmawiał w czwartku z prezydentem Sergio Mattarellą na temat powołania gabinetu po wyborach w marcu.

Wybory były trzęsieniem ziemi, teraz możliwe są różne scenariusze - ocenił profesor Fulco Lanchester z uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Jego zdaniem po wyborach we Włoszech spełnia się "koszmar polaryzacji stanowisk" i obecności dwóch formacji antysystemowych, co sprawia, że "sytuacja jest złożona", a "przyszłość trudna do przewidzenia".

Były premier Włoch, przywódca centroprawicy Silvio Berlusconi wystąpił o prawną rehabilitację, jaką przewiduje kodeks karny po trzech latach od odbycia kary. Chodzi o wyrok więzienia, zamieniony na prace społeczne za oszustwa podatkowe w jego telewizji.

Były premier Włoch i przywódca bloku centroprawicy Silvio Berlusconi po raz kolejny stanie przed sądem. 9 maja rozpocznie się jego proces w Mediolanie, w którym oskarżony jest o przekupienie świadków, by składali fałszywe zeznania na temat imprez w jego domu.

Premier Włoch Paolo Gentiloni złożył w sobotę dymisję swego rządu na ręce prezydenta Sergio Mattarelli, na prośbę którego będzie dalej kierować gabinetem i zajmować się bieżącymi sprawami do czasu powołania nowej Rady Ministrów - podał Pałac Prezydencki.

Sąd w Mediolanie, przed którym toczy się proces Polaka oskarżonego o porwanie latem 2017 roku brytyjskiej modelki, odrzucił w poniedziałek wniosek o zbadanie mężczyzny przez psychiatrów, uznając, że jest on poczytalny. Wyrok w sprawie zapadnie 2 maja.

Premier Włoch Paolo Gentiloni potępił atak chemiczny na byłego podwójnego rosyjsko-brytyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córkę w Salisbury. Jak podały źródła rządowe w Rzymie, takie słowa padły podczas telefonicznej rozmowy szefa rządu z Theresą May, brytyjską premier.