Wielka Brytania

Wielka Brytania

Rząd Wielkiej Brytanii zabronił policjom w Anglii i Walii korzystania z armatek wodnych, kupionych z drugiej ręki w reakcji na zamieszki w Londynie w 2011 roku. Szefowa MSW Theresa May podkreśliła, że mogą one powodować obrażenia ciała. Powołała się na przypadek w Niemczech, gdzie mężczyzna stracił wzrok po trafieniu strumieniem wody.

Brytyjska baza lotnicza Akrotiri na Cyprze została tymczasowo zamknięta, ponieważ z lądującego tam samolotu RAF odpadły dwa pociski rakietowe Brimstone. Myśliwiec bombardujący Tornado prawdopodobnie wracał z misji nad Irakiem lub Syrią, gdzie nie wykorzystał całego uzbrojenia.

Dokładnie rok temu trzech brytyjskich żołnierzy przypłaciło życiem chęć dostania się do elitarnej jednostki komandosów SAS. Mężczyźni nie wytrzymali morderczego upału i niemal 9-godzinnego marszu górskimi zboczami w pełnym rynsztunku. Organizator marszu, czyli brytyjski resort obrony, nie wyciągnął wniosków z tej tragedii - twierdzi koroner prowadząca śledztwo. I zarzuca resortowi brak przygotowania, kiepską organizację oraz twierdzi, że tych śmierci można było uniknąć.

Rząd Wielkiej Brytanii będzie dążyć do całkowitego zlikwidowania deficytu budżetowego i osiągnięcia dodatniego bilansu finansów publicznych w roku fiskalnym 2019/2020 - zapowiedział w środę minister finansów George Osborne w oświadczeniu. Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostanie podniesiona kwota wolna od podatku i wyniesie od następnego roku 11 tys. funtów.

W 10. rocznicę dokonanych przez islamistów samobójczych zamachów bombowych w środkach miejskiego transportu w Londynie brytyjski premier David Cameron oddał we wtorek hołd ofiarom. Tego dnia z rąk zamachowców zginęły 52 osoby. Więcej w "Faktach z Zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

We wtorek 7 lipca mija 10 lat od zamachów w Londynie. Cała Wielka Brytania zatrzyma się dziś na chwilę, aby oddać hołd 52 ofiarom ataków. W pierwszym samobójczym zamachu fundamentalistów islamskich w Europie Zachodniej zginęły trzy Polki.

Hiszpańscy funkcjonariusze zatrzymali w okolicach Alicante parę Brytyjczyków, którzy, symulując porwanie kobiety, usiłowali wyłudzić od jej rodziców 5 tys. funtów. Partner kobiety, który udawał porywacza, domagał się też oddania opieki nad córką, która została odebrana rodzicom i przekazana dziadkom.

W sobotę w Londynie, w dniu zapowiadanej od jakiegoś czasu akcji społeczności żydowskiej w sąsiedztwie Shomrim, w której zachęcano do obchodzenia szabatu, na ulicach pojawiła się mała demonstracja neonazistów. Jak udokumentowali brytyjscy fotoreporterzy, zdecydowaną większość ultraprawicowej grupy stanowili paradujący ze sztandarami i w koszulkach Narodowego Odrodzenia Polski.

W niedzielę ochrzczono księżniczkę Charlotte, córkę księcia Williama i księżnej Kate. Sakramentu udzielił arcybiskup Canterbury. Uroczystość odbyła się w symbolicznym miejscu - kościele, gdzie 54 lata temu ochrzczona została księżna Diana.

Brytyjscy oficjele poważnie rozważali przetransportowanie 5,5 mln mieszkańców Hongkongu do Irlandii Północnej i stworzenia nowej aglomeracji na Wyspach. Miała to być odpowiedź na obawy związane z upływem w 1997 r. terminu dzierżawy miasta od Chin - wynika z dokumentów odtajnionych przez brytyjskie Archiwa Państwowe.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron sądzi, że atakowanie w razie potrzeby dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii byłoby zgodne z prawem. Chce, żeby rozważył to parlament - powiedziała w czwartek rzeczniczka szefa rządu. Wielka Brytania uczestniczy już w bombardowaniu pozycji IS w Iraku.

Lipiec rozpoczął się upalnie niemal w całej Europie. W Wielkiej Brytanii padł rekord temperatury. W wielu innych miejscach odnotowano wartości powyżej 30 stopni. Upały dotknęły m.in. Francję, Belgię, Szwajcarię i Niemcy. Mieszkańcy Europy szukają ochłodzenia m.in. w fontannach. Ci ciepłolubni korzystają ze słonecznej aury i opalają się na plażach.