Ukraina

Ukraina

23 ofiary śmiertelne podrobionego alkoholu

Do 23 wzrosła liczba zmarłych w ostatnich dniach po spożyciu podrabianego alkoholu na Ukrainie. Zatrucia, o których alarmowano początkowo w obwodzie charkowskim, odnotowywane są już w obwodzie donieckim. Uległo im 51 osób, 21 znajduje się w szpitalach.

Komisja PE za zniesieniem wiz dla Ukraińców

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich opowiedziała się za zniesieniem przez UE wiz dla tych obywateli Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne. Z decyzją w tej sprawie zwlekają rządy państw UE.

Demobilizacja na Ukrainie. To kolejny krok do zawodowej armii

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał w poniedziałek dekret o demobilizacji poborowych ze strefy konfliktu z separatystami w Donbasie na wschodzie kraju. Gdy ostatni z demobilizowanych odejdzie do rezerwy, będą tam służyli wyłącznie żołnierze kontraktowi.

Miał planować przewrót. Tajemnicze samobójstwo separatysty

Były premier separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Hennadij Cypkałow, zatrzymany przez jej samozwańcze władze za próbę przewrotu, popełnił samobójstwo – doniosły w sobotę media prorosyjskich bojowników na wschodzie Ukrainy.

USA daje zielone światło dla dostarczenia broni na Ukrainę

Izba Reprezentantów USA uchwaliła w środę ustawę upoważniającą rząd do dostarczania Ukrainie broni i sprzętu wojskowego. Ustawa ma też zapewnić ciągłość obowiązywania sankcji wobec Rosji niezależnie od wyników wyborów prezydenckich w USA.

Samozwańczy premier ma gest. Mandatu do Dumy nie chce

"Szef rządu" zaanektowanego Krymu Siergiej Aksjonow, mimo zwycięstwa w rosyjskich wyborach parlamentarnych, nie zostanie deputowanym Dumy. Twierdzi, że pozostanie na dotychczasowym stanowisku i będzie realizował zadania, związane z rozwojem półwyspu.

UE nie uznała wyborów na Krymie. Komunikat MSZ Polski

Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską, dlatego nie uznała też rosyjskich wyborów parlamentarnych na terytorium Półwyspu Krymskiego, które odbyły się w niedzielę - podano w oświadczeniu opublikowanym przez Brukselę. Polskie MSZ w swoim komunikacie stwierdziło, że ich przeprowadzenie na Krymie było niezgodne z prawem.

Zbojkotowali wybory, teraz obawiają się nasilenia represji

Tatarzy, którzy zbojkotowali niedzielne wybory parlamentarne na zaanektowanym przez Rosję Krymie, liczą się z nasileniem represji ze strony rosyjskich władz – powiedział wiceszef nadającej na Ukrainie tatarskiej telewizji ATR Ajder Mużdabajew.

"Apelujemy o nieuznawanie wyników wyborów"

Ukraińska dyplomacja potępiła niedzielne wybory parlamentarne na zajętym przez Rosję Krymie. MSZ w Kijowie zaapelowało do wspólnoty międzynarodowej o ich nieuznawanie i zapowiedziało, że przekaże swoim partnerom zagranicznym listy osób zaangażowanych w ich organizację.

Nie żyje zaufany generał Poroszenki. Zderzył się z barką

"Ukraina straciła jednego z najlepszych obrońców" – napisał na Twitterze prezydent Petro Poroszenko. Zastępca szefa jego administracji, 49-letni generał Andrij Taranow zginął w czasie niedzielnej przejażdżki skuterem wodnym, który nieoczekiwanie zderzył się z barką. Dziennikarze ukraińskiej telewizji Espreso, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców.

"Bez zapewnienia bezpieczeństwa żadnych innych kroków nie będzie"

Polityczne działania w sprawie ogarniętego konfliktem z separatystami Donbasu nie będą możliwe bez zapewnienia bezpieczeństwa w tym regionie – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Szef dyplomacji odniósł się do zaprezentowanego dzień wcześniej planu uregulowania konfliktu, który przywieźli do Kijowa ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault.