Ukraina

Ukraina

Ukraina zasugerowała w poniedziałek, że europejscy nabywcy rosyjskiego gazu ziemnego musieliby dokonać poważnej rewizji swych umów z Gazpromem, gdyby został on objęty sankcjami, jakie ma uchwalić ukraiński parlament.

Rosja w porozumieniu z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża kieruje na Ukrainę konwój z pomocą humanitarną - miał zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Kreml poinformować przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso Władimir Putin. MSZ w Kijowie poinformowało Rosję, że jeśli chce ona wysłać konwój humanitarny na wschodnią Ukrainę, może to uczynić wyłącznie "kanałami ONZ i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża" oraz bez eskorty wojskowej.

Ukraina zapewni sprawny przesył rosyjskiego gazu do Europy, nawet, jeśli Kijów nałoży własne sankcje na Moskwę - uspokaja ukraiński państwowy koncern paliwowy Naftohaz. W ten sposób odniósł się do piątkowych słów premiera Arsenija Jaceniuka, który przyznał, że restrykcje mogą zatrzymać "tranzyt surowców".

Po kilku dniach starć i przepychanek służby porządkowe ostatecznie uprzątnęły Majdan w Kijowie. Zniknęły barykady i niemal wszystkie namioty. Po raz pierwszy od ponad pół roku reprezentacyjną aleją Chreszczatyk swobodnie jeżdżą samochody.

Ukraińskie wojsko całkowicie okrążyło Donieck i szykuje się do odbicia miasta - oznajmił rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko. Przedstawiciele władz w Kijowie twierdzą, że z miasta uciekł już dowódca bojówek, Igor Striełkow.

Moskwa prowadzi rozmowy z Kijowem, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i ONZ w sprawie wysłania pomocy humanitarnej na wschodnią Ukrainę - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, na Ukrainie konieczny jest rozejm.

- To, jaki Putin jest, widać od dawna - stwierdził w "Faktach po Faktach" eurodeputowany PiS, Andrzej Duda. Według niego Władimir Putin "próbuje realizować politykę imperialną", czego dowodem jest działanie Rosji wobec Ukrainy. - Putin na pewno uporządkował sprawy wewnętrzne, a teraz faktycznie mamy do czynienia z człowiekiem zagrażającym porządkowi międzynarodowemu - przyznał doradca prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz.

Siły ukraińskie wypierają przeciwnika z kolejnych miast, co potwierdzają sami rebelianci. Sytuacja "Donieckiej Republiki Ludowej" jest krytyczna, Donieck i Gorłówka są już niemal zupełnie odcięte od separatystów ługańskich. Igor Girkin wini za klęski Kozaków i kierownictwo "Ługańskiej Republiki Ludowej". A ta ostatnia umacnia się, mając za plecami coraz liczniejsze wojska rosyjskie.

Trwa sprzatanie na kijowskim Majdanie. Służbom miejskim i ochotnikom udało się uprzątnąć barykady z jezdni. - Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy brali udział w rewolucji. Teraz jednak powoli wracamy do normalności - przekonywał w sobotę mer Kijowa Witalij Kliczko. Niektórzy mieszkańcy miasteczka namiotowego nie chcieli jednak odpuścić - przed południem na Majdanie zapłonęły opony i poleciały koktajle Mołotowa.

Ukraińskie siły przechodzą znów do ofensywy w Donbasie. Jeśli uda im się manewr pod Krasnym Łuczem, rozetną siły separatystów na trzy części. W nocy – choć wielu tego się spodziewało – nie doszło do rosyjskiej interwencji. Wiceszef administracji prezydenta Ukrainy mówi jednak o próbie jej rozpoczęcia.

Ukraina nie dopuściła do wkroczenia na swe terytorium ogromnej kolumny wojsk rosyjskich, która zmierzała ku jej granicy pod pretekstem misji humanitarnej – oświadczył wiceszef administracji prezydenckiej w Kijowie Wałerij Czałyj. Wiceszefowa departamentu informacji MSZ Rosji Maria Zacharowa nazwała te informacje "bajkami". - Twórcza inwencja Kijowa w wymyślaniu bajek jest coraz większa - podsumowała.

Przed dwoma tygodniami wyruszyli pociągiem z Madrytu i w końcu dotarli do Donbasu. Dzisiaj walczą w szeregach batalionu "Wostok" po stronie prorosyjskich separatystów z rządem w Kijowie i "Stanami Zjednoczonymi, które za tym wszystkim stoją". Angel Davilla-Rivas i Rafa Munoz swoją walką chcą podziękować Rosjanom za udział Związku Radzieckiego w hiszpańskiej wojnie domowej w 1936 roku.

Samoloty biorące udział w ćwiczeniach dostały rozkaz powrotu do swoich baz - przekazało w piątkowy wieczór w komunikacie prasowym rosyjskie ministerstwo obrony, informując o zakończeniu wielkich manewrów powietrznych, jakie od 4 sierpnia trwały niedaleko wschodniej granicy Ukrainy.