Ukraina

Ukraina

- Prezydent Andrzej Duda zgłasza tego typu postulaty, nie koordynując tego z rządem - tak wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski w "Faktach po Faktach" skomentował słowa prezydenta Andrzeja Dudy o zmianie formatu rozmów nt. Ukrainy. - Była rozmowa telefoniczna pomiędzy Andrzejem Dudą a prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką - zaznaczył Jarosław Gowin, lider Polski Razem.

Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformował we wtorkowe popołudnie o nowych, wykrytych przez ukraiński wywiad ruchach rosyjskich wojsk zaopatrzenia technicznego. Przerzuciły one na jednej z granicznych rzek w Donbasie pięć mostów pontonowych dla wojska.

Unia Europejska potępiła proces i skazanie ukraińskiego reżysera i uczestnika Majdanu Ołeha Sencowa jako "naruszenie międzynarodowego prawa". Sencow został skazany przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Berlińskie rozmowy o Ukrainie bez udziału Polski. Wszystko wskazuje na to, ze apel prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę formatu normandzkiego nie zostanie wzięty pod uwagę. Gośćmi "Otwarcia dnia" w tym temacie byli Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO oraz Witold Waszczykowski z PiS-u, były wiceminister spraw zagranicznych

- Angeli Merkel i Francois Hollande'owi zależy na tym, aby nikt nie ogłosił klęski formatu (normandzkiego), który oni wymyślili - skomentował poniedziałkowe rozmowy niemieckiej kanclerz i francuskiego prezydenta z Petrem Poroszenką Paweł Kowal. - Oni jednak też mają limit czarowania rzeczywistości - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

- Biciem próbowali nas przekonać do przejścia na ich stronę. (...) Byli rosyjscy najemnicy i Czeczeni, którzy okazali się najokrutniejsi, oraz mieszkańcy Doniecka - wspomina siedmiomiesięczną niewolę w tzw. Donieckiej Republice Ludowej "cyborg" Ołeksandr Maszonkin. Żołnierz do końca bronił donieckiego lotniska przed prorosyjskimi separatystami, potem trafił do niewoli. W sierpniu wrócił do Kijowa i w rozmowie z Radiem Wolna Europa opowiedział o wydarzeniach ostatnich miesięcy.

Koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że spotkanie Petra Poroszenki w poniedziałek w Berlinie z Angelą Merkel i Francois Hollande'em odbędzie się na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy bez udziału przedstawiciela Rosji.

- Zwycięstwo jest możliwe poprzez połączenie wysiłków obronnych, sprytu dyplomatycznego i dialogu politycznego - powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas uroczystości z okazji 24. rocznicy niepodległości Ukrainy, podkreślając, że "wojna o niepodległość Ukrainy wciąż trwa". Poroszenko zaapelował do Ukraińców o konsolidację, która nie pozwoli Rosji na destabilizację sytuacji wewnątrz Ukrainy.

Antyrządowe protesty na Majdanie w Kijowie, obalenie prezydenta Wiktora Janukowycza, aneksja Krymu przez Rosję, konflikt zbrojny z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie - ukraińscy socjolodzy twierdzą, że te wydarzenia wywarły wpływ na świadomość obywatelską Ukraińców, którzy po 24 latach od uzyskania niepodległości ponownie poparliby suwerenność kraju i są dumni z symboli państwowych.

Podczas piątkowej wizyty w Berlinie prezydent Andrzej Duda będzie chciał poruszyć temat zmiany formatu rozmów dotyczących Ukrainy. Mogłyby brać w nich udział także USA i sąsiedzi Ukrainy - powiedział prezydent dziennikarzom w niedzielę przed północą. Obecnie rozmowy odbywają się w tzw. formacie normandzkim, czyli przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji.