"Życie" na Dworcu Centralnym. Brakuje lekarzy, środków higienicznych, transportu dla uchodźców

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Sytuacja na Dworcu Centralnym w czwartek 10 marca 2022 roku
Sytuacja na Dworcu Centralnym w czwartek 10 marca 2022 rokuTVN24
wideo 2/8
Sytuacja na Dworcu Centralnym w czwartek TVN24

Kolejny dzień pomocy uchodźcom na Dworcu Centralnym, gdzie tłumy ludzi z Ukrainy czekają na dalszą podróż. Wolontariusze pracują dzień i noc, by pomóc zagubionym osobom, nakarmić i przekazać im artykuły higieniczne. Jak przyznają - są już zmęczeni i zirytowani na bezradność, z jaką się mierzą. - Tracą już ochotę, a jeśli stąd odejdą, ci ludzie zostaną bez jakiejkolwiek pomocy - opisuje reporter tvnwarszawa.pl.

Sytuację na Dworcu Centralnym sprawdzał w czwartek rano reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. W nocy przyjechały kolejne autobusy i pociągi z uchodźcami. - Nadal, jak mówią wszyscy wolontariusze, z którymi rozmawiałem, brakuje koordynacji i pomocy ze strony wojewody i rządu. W dalszym ciągu przed kasami ustawia się duża kolejka. Z 16 kas otwartych jest pięć - opisał nasz reporter.

Potrzebni są lekarze

Bardzo trudna sytuacja jest w punkcie medycznym prowadzonym przez wolontariuszy. - Mówią, że potrzebują tutaj lekarza na stałe. Zgłaszają się do nich osoby z różnymi dolegliwościami, mają swoje ukraińskie recepty, bądź potrzebują recepty na choroby, na które się leczą i nie uzyskują pomocy - opisał Węgrzynowicz.

Na pomoc zgłosili się już lekarze-wolontariusze. Na miejscu pojawili się także strażacy, którzy pomagają w noszeniu bagaży i udzielają informacji. Namiot rozstawiony w hali dworca służy z kolei jako punkt medyczny. - Wśród tych osób wciąż brakuje jednak lekarzy, są sami ratownicy. Mają deskę ortopedyczną, torby medyczne. Jednak są w stanie udzielić jedynie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach - zauważył nasz reporter.

- W punkcie medycznym od jednego z ratowników dowiedziałem się, że w nocy dotarł transport z Hiszpanii z darami, w tym z lekami. Są to lekarstwa z hiszpańskimi etykietami. Część z nich była przeterminowana. Nie wiedzą, co zrobić z tymi paczkami, bo takich lekarstw nie mogą podawać. Wszystkie etykiety są w języku hiszpańskim - opisał Węgrzynowicz.

Dodał, że wolontariusze zwracają też uwagę na złą organizację namiotu gastronomicznego, który został ustawiony na parkingu obok dworca. Jak opowiadali, jest on prowadzony przez wojewodę, ale tylko w ciągu dnia. Po godzinie 20 punkt przejmują ponownie wolontariusze. Wszyscy, którzy w nocy docierają na dworzec, są zmęczeni i zziębnięci. Wolontariusze częstują ich gorącym posiłkiem, który otrzymują wcześniej od ludzi.

"Dowiadują się, że ktoś z ich rodziny zginął"

Nasz reporter rozmawiał także z osobami, które opiekują się kobietami z najmłodszymi dziećmi. Wolontariusze mówią, że to ich żłobek. Potrzebują pomocy psychologa i lekarza. - Te kobiety dowiadują się, że właśnie ktoś z ich rodziny zginął na Ukrainie i przeżywają prawdziwe dramaty. Zostają z tym same - ocenił nasz reporter.

Jeden z wolontariuszy mówił, że sam zorganizował magazyn środków higienicznych dla maluchów. Nie otrzymał pomocy od zarządzających dworcem, czy żadnych innych służb. - Część wolontariuszy, z którymi rozmawiałem, mówi, że są zmęczeni i zirytowani na tę bezradność i brak dobrej koordynacji. Tracą już ochotę i jeśli stąd odejdą, ci ludzie zostaną bez jakiejkolwiek pomocy.

Zaznaczył, że ciągle jest problem ze zorganizowaniem transportu dla osób, które chcą jechać dalej. Za mało jest pociągów i autobusów. - Jeżeli nawet pojawiają się jakiekolwiek służby państwowe to tylko w ciągu dnia, a życie na dworcu toczy się całą dobę - zaznaczył Węgrzynowicz.

Nasz reporter rozmawiał z jednym z podróżnych - z Arturem z Charkowa, który w kasie usłyszał, że już nie ma biletów na pociąg do Berlina. - Ustawił się do punktu wojewody, gdzie są autobusy i został zapisany na listę, ale nie otrzymał żadnej informacji, kiedy taki autobus się pojawi. W kolejce na ten autobus czeka w tej chwili około 100 osób. Większość to małe dzieci - opisał Węgrzynowicz.

Trudna sytuacja na Dworcu Centralnym

O tym, że Dworzec Centralny jest przepełniony uchodźcami z Ukrainy pisaliśmy już wcześniej na tvnwarszawa.pl. Wolontariusze pomagają, jak mogą. Jednak - jak sami wielokrotnie twierdzą - sytuacja jest trudna. Wiele osób czeka na parterze hali głównej i na antresoli. Porozkładane są karimaty, koce i kołdry, na których część osób czeka na dalszą podróż. Porozstawiane są bagaże, ale potrzebujący mają dostarczane jedzenie czy artykuły pierwszej potrzeby. Zapewniana jest im także pomoc medyczna. Wolontariusze od kilku dni skarżą się głównie na brak koordynacji.

Do pomocy zaangażowano również strażaków. Odpowiedzialny za punkt informacyjny dla uchodźców wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł potwierdzał również dzień wcześniej, że osobiście sprawdzał sytuację w tym miejscu, w centrum Warszawy, trudno jest utworzyć tak ogromny punkt dla uchodźców - stąd ich lokalizacje na większych powierzchniach: na Torwarze i w halach Expo. Powiedział, że przed Dworcem Centralnym dostawiony został duży namiot, do którego wyprowadzono żywienie osób czekających na dworcu na dalszą jazdę. Zapewnił, że dworcowe toalety są udostępnione, nie trzeba za nie płacić i wszyscy mogą z nich korzystać. - Poszedłem tam bez żadnej obstawy. Otwarte są te kołowrotki, które normalnie funkcjonują, no i każdy może wejść. Mało tego - nie ma tam jakiegoś wielkiego tłumu. Przysięgam, byłem tam - stwierdził.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj wydanie specjalne w TVN24 GO:

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Warszawska prokuratura rejonowa skierowała Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END) do Prokuratury Generalnej Szlezwiku-Holsztyna w sprawie Łukasza Ż. podejrzanego o spowodowanie wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Śledczy chcą zabezpieczenia telefonu podejrzanego, jego ubrań i dokumentacji lekarskiej. W sprawie wypadku podejrzanych jest sześć osób.

Łukasz Ż. czeka na ekstradycję z Niemiec, prokuratura chce zabezpieczenia jego telefonu i ubrań

Łukasz Ż. czeka na ekstradycję z Niemiec, prokuratura chce zabezpieczenia jego telefonu i ubrań

Źródło:
PAP

Czy dwa fotoradary znikną z mostu Poniatowskiego? Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest za tym, by pozostały. I zapowiada rozmowy z konserwatorem zabytków.

"Te fotoradary powinny tam zostać"

"Te fotoradary powinny tam zostać"

Źródło:
PAP

Przez najbliższy rok mieszkańcy Warszawy zapłacą mniej za odbiór odpadów. Opłaty są niższe o 30 procent dla mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz o 15 procent dla domów jednorodzinnych.

Niższe stawki za odbiór śmieci w Warszawie. Obowiązują przez rok

Niższe stawki za odbiór śmieci w Warszawie. Obowiązują przez rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archeolodzy rozpoczęli prace w miejscu dawnej synagogi Goldbergów w Otwocku. Świątynia mieściła 650 wiernych. Przed wojną odbywały się w niej różne uroczystości, nie tylko religijne. W 1940 roku została rozebrana.

"Wstępne prace ujawniły bezcenne relikty dające obraz tej niezwykłej budowli"

"Wstępne prace ujawniły bezcenne relikty dające obraz tej niezwykłej budowli"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie liderek Strajku Kobiet. Sąd uznał Martę Lempart, Klementynę Suchanow i Agnieszkę Czerederecką-Fabin za niewinne. Chodzi o organizację jesienią i zimą 2020 r. tzw. czarnych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Wyrok nie jest prawomocny.

Były oskarżone o organizację strajku w pandemii. Zapadł wyrok

Były oskarżone o organizację strajku w pandemii. Zapadł wyrok

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Duża akcja służb w Alejach Jerozolimskich. Policjanci "dynamicznie" zatrzymali kierowcę samochodu osobowego, nie zdradzają jednak, o co chodziło.

Tajemnicze zatrzymanie w Alejach Jerozolimskich. Wiele radiowozów, policjanci w kominiarkach

Tajemnicze zatrzymanie w Alejach Jerozolimskich. Wiele radiowozów, policjanci w kominiarkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilkadziesiąt minut wstrzymano odprawy na stołecznym Lotnisku Chopina. Powód? Wybuch walizki jednego z pasażerów. Rzeczniczka lotniska wyjaśnia, co się wydarzyło.

Wybuch walizki na lotnisku. "Rozszczelnienie hermetycznie zamkniętego pojemnika"

Wybuch walizki na lotnisku. "Rozszczelnienie hermetycznie zamkniętego pojemnika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji zatrzymali kolejne dwie osoby zamieszane w usiłowanie zabójstwa 61-letniego mężczyzny, do którego doszło w ubiegłym roku w centrum Warszawy.

Wynajęty, by zabić. Kolejne zatrzymania w sprawie ataku nożownika na znanego menedżera

Wynajęty, by zabić. Kolejne zatrzymania w sprawie ataku nożownika na znanego menedżera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy i pasażerowie warszawskiej komunikacji publicznej. Kierowca chevroleta zablokował torowisko. Potrzebna była interwencja służb.

Dachował, auto zablokowało torowisko

Dachował, auto zablokowało torowisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Wyszkowie. Na przejściu dla pieszych zginęła 61-letnia rowerzystka. Szczegóły wypadku wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora.

Śmierć rowerzystki na przejściu dla pieszych

Śmierć rowerzystki na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie projektu 13-kilometrowego odcinka trasy S7 od węzła Kiełpin do Trasy Armii Krajowej. W ramach inwestycji powstaną m.in. dwa tunele pod Bielanami i Bemowem. Według wstępnego harmonogramu kierowcy pojadą nimi w 2032 roku.

Dwa tunele, cztery pasy, osiem lat. Jest umowa na projekt ważnego odcinka trasy S7

Dwa tunele, cztery pasy, osiem lat. Jest umowa na projekt ważnego odcinka trasy S7

Źródło:
PAP

Zakończyły się obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wieczorne uroczystości odbyły się w Parku Akcji "Burza" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie.

"Ta rana, która w pewnym sensie pozostała niezabliźniona, przypomina o tym, jaki powstańcy mieli hart ducha"

"Ta rana, która w pewnym sensie pozostała niezabliźniona, przypomina o tym, jaki powstańcy mieli hart ducha"

Źródło:
PAP

Sąd uwzględnił wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu dla 26-letniego Sebastiana H., który w lipcu potrącił samochodem w Borzęcinie Dużym dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. Kierujący bmw był pijany.

Wjechał autem w dwóch chłopców, jeden z nich zginął. Przedłużony areszt dla sprawcy wypadku

Wjechał autem w dwóch chłopców, jeden z nich zginął. Przedłużony areszt dla sprawcy wypadku

Źródło:
PAP

W miejscowości Ostrówek na drodze krajowej numer 50 zderzyły się czołowo dwa samochody osobowe. Na miejscu wylądowały dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Droga była zablokowana.

Czołowe zderzenie na drodze krajowej, wylądowały dwa śmigłowce ratownicze

Czołowe zderzenie na drodze krajowej, wylądowały dwa śmigłowce ratownicze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niewielkie, zielone tabliczki z hasłem "Nie rezygnuj z życia" pojawiły się w ostatnich dniach na barierkach warszawskich mostów. Są skierowane do osób znajdujących się w kryzysie samobójczym. Na tabliczkach są numery, pod którymi można całodobowo uzyskać pomoc psychologiczną.

Tabliczki z hasłem "Nie rezygnuj z życia" na warszawskich mostach

Tabliczki z hasłem "Nie rezygnuj z życia" na warszawskich mostach

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Woda w miejscowości Pionki koło Radomia nie nadaje się do spożycia. W wodociągu wykryto bakterię z grupy coli i enterokoki. Burmistrz powołał miejski zespół kryzysowy.

Bakterie kałowe w wodzie, burmistrz powołał zespół kryzysowy

Bakterie kałowe w wodzie, burmistrz powołał zespół kryzysowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Markach pod Warszawą doszło do zderzenia dwóch aut osobowych. Jedno z nich zostało zepchnięte na przejście dla pieszych i wpadło na pieszego i rowerzystę. Jak podawała policja, jeden z kierowców uciekł pieszo z miejsca zdarzenia, jednak jeszcze tego samego dnia stawił się na policji.

Rowerzysta i pieszy ranni. Kierujący porsche zgłosił się na komisariat kilka godzin po wypadku

Rowerzysta i pieszy ranni. Kierujący porsche zgłosił się na komisariat kilka godzin po wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie szkoły podstawowej w podwarszawskim Otwocku odnaleziono niewybuch. Odkryto go podczas prac ziemnych na boisku. 355 osób - uczniów i nauczycieli - zostało ewakuowanych. Na miejsce wezwano saperów.

Ze szkoły ewakuowano ponad 350 osób. Saperzy wywieźli wojenny niewybuch

Ze szkoły ewakuowano ponad 350 osób. Saperzy wywieźli wojenny niewybuch

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie, że przy wejściu do budynku Dworca Centralnego leży pijany mężczyzna. "Patrol, który przybył na miejsce stwierdził, że zlecenie jest o wiele bardziej dramatyczne" - relacjonuje straż miejska. Mężczyzna nie oddychał.

Leżał obok dworca, nie oddychał. Dramatyczna akcja ratunkowa

Leżał obok dworca, nie oddychał. Dramatyczna akcja ratunkowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejście łączące galerię północną Dworca Centralnego z Varso Tower zostało otwarte. Tunel został zamknięty w 2017 roku w związku z budową wieżowca. Przeszkodą w jego przywróceniu długo pozostawał brak porozumienia inwestora z kolejarzami.

Z Dworca Centralnego prosto do wieżowca. Podziemne przejście otwarte

Z Dworca Centralnego prosto do wieżowca. Podziemne przejście otwarte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w sprawie strzelaniny, do jakiej doszło na początku września na warszawskim bazarze "Olimpia". Po usłyszeniu prokuratorskich zarzutów zostali przez sąd tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący Pragę Północ strażnicy miejscy zauważyli leżącego przy ogrodzeniu szkoły mężczyznę. "Nie reagował na bodźce, a z ust ciekła mu krew. Patrol natychmiast przystąpił do udzielania pomocy" - relacjonuje interwencję warszawska straż miejska.

Leżał przy szkole, usta miał pełne krwi, nie reagował

Leżał przy szkole, usta miał pełne krwi, nie reagował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

66-letni mężczyzna, który w niedzielę pobił i ranił nożem 90-latkę, usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa i trafił na trzy miesiące do aresztu - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba.

"Przewrócił 90-latkę na chodnik, uderzał ją po ciele i zadawał liczne ciosy nożem"

"Przewrócił 90-latkę na chodnik, uderzał ją po ciele i zadawał liczne ciosy nożem"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP,tvnwarszawa.pl

Służby zatrzymały siedmiu kolejnych członków gangu, którzy mieli uczestniczyć w procederze prania pieniędzy i wystawiania pustych faktur. Prokuratura wylicza, że chodzi o 22 tysiące faktur na kwotę blisko pół miliarda złotych. Łącznie w tej sprawie zarzuty usłyszało już 80 osób.

Wystawiali puste faktury. "Ich wartość szacuje się na blisko 500 milionów złotych"

Wystawiali puste faktury. "Ich wartość szacuje się na blisko 500 milionów złotych"

Źródło:
PAP

27-latek jeździł sportowym porsche po Piasecznie. Gdy zobaczył policjantów, zamienił fotel kierującego na siedzenie pasażera. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie powinien się znaleźć za kierownicą auta. Szybka zmiana miejsc nie uchroniła go przed konsekwencjami.

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Źródło:
PAP

Na moście Poniatowskiego jest ich sześć. Niebawem się to zmieni. Dwa fotoradary mają zniknąć do końca roku. Takie jest zalecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Źródło:
PAP

Drogowcy naprawią jezdnię ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Przez dwie noce tunel Wisłostrady w kierunku Żoliborza będzie zamknięty. Autobusy linii 185 zmienią trasę.

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Źródło:
PAP

Do konkursu na "Ulubioną Księgarnię Warszawy" trafiło 26 wyjątkowych miejsc. To księgarnie, kluboksięgarnie i antykwariaty. Oddany głos może realnie wesprzeć te miejsca. - Tytuł to nagroda pieniężna - zapewnia wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Ulubione księgarnie i antykwariaty. Już można głosować

Ulubione księgarnie i antykwariaty. Już można głosować

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Weszły w życie nowe zasady wydawania rejonowego abonamentu parkingowego dla osób mieszkających w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Będzie można parkować w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania.

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia sprawę śmierci 17-letniego Rafała z Marek. Śmiertelny cios nożem nad Wisłą w Warszawie miała zadać 15-letnia Gabriela, jego znajoma. W sprawie zatrzymano jeszcze dwóch 19-latków, jeden z nich to chłopak podejrzanej, który po tragedii miał ukryć nóż.

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów radomskiej komendy, który po służbie latał motoparalotnią, zauważył palące się trawy i drzewa.

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował, że wykonawca parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy otworzył kolejny wyjazd, co nieco usprawni ruch w rozkopanym Śródmieściu. Sama inwestycja - jak deklarują urzędnicy - jest prawie gotowa, ale wątpliwości budzi wygląd pawilonu wejściowego na parking, który znacząco różni się od tego, co pokazano na wizualizacjach.

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Źródło:
tvnwarszawa.pl