Ukraina

Ukraina

Zachęcają mieszkańców Krymu do przyjmowania rosyjskiego obywatelstwa, a robią poważne błędy w paszportach. Od kilku dni pojawiają się informacje o różnych niedociągnięciach przy przekształcaniu półwyspu w część Federacji Rosyjskiej. Kolejną przekazuje na swoim profilu na Facebooku Dmytro Tymczuk, szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych.

- Celem ewentualnej rosyjskiej agresji na Ukrainę byłby totalny blitzkrieg. Ustanowienie nowej granicy, zanim sami Ukraińcy czy Zachód zdołaliby zareagować - pisze jeden z czołowych ekspertów ds. bezpieczeństwa Rosji, dr Mark Galeotti. Przedstawia scenariusz, w którym rosyjskie wojska uderzyłyby w kluczowe punkty infrastruktury, szeroko wykorzystały desanty z powietrza oraz siły specjalne. Celem byłoby szybkie zagarnięcie wybranego fragmentu kraju i postawienie świata przed faktem dokonanym.

- By móc krytycznie przeanalizować historię, najpierw trzeba o niej mówić - twierdzi nowy dyrektor ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz. By móc o niej mówić, chce odebrać służbom znajdujące się w ich posiadaniu akta KGB.

- Sytuacja w Naddniestrzu i próby "ochronienia" Naddniestrza przez Federację Rosyjską są bardzo niepokojącym sygnałem - świadczył szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca na konferencji prasowej w sobotę, podkreślając, że Rosja nadal stara się zdestabilizować sytuację w jego kraju.

- Putin chce rządzić całe życie, chce być carem i robi wszystko dla popularności - mówił w "Babilonie" pierwszy prezydent Białorusi, Stanisłau Szuszkiewicz. Dodał, że swój plan prezydent Rosji realizuje przez głoszenie hasła o "Wielkiej Rosji".

Julia Tymoszenko zapewniła, że jeśli wygra wybory prezydenckie, nie odda ani centymetra ukraińskiej ziemi. Partia Batkiwszczyna wysunęła w sobotę jej kandydaturę na prezydenta. - Na stanowisku prezydenta - jeśli mi je powierzycie - nie oddam więcej agresorowi ani jednego centymetra ukraińskiej ziemi - oznajmiła była premier w sobotę na zjeździe swojej partii.

Rosyjska aneksja Krymu oznacza dla Ukrainy nie tylko utratę terytorium, ale praktycznie całej floty. W Sewastopolu Rosjanie przejęli wszystkie większe ukraińskie okręty, poza samotnym Hetmanem Sahajdacznym, który akurat był w morzu. Bez floty Ukraińcy nie będą w stanie walczyć z Rosją o kontrolę nad wodami wokół Krymu.

Witalij Kliczko według sondaży zajmujący drugie miejsce w wyścigu po prezydenturę ogłosił, że wycofuje się ze startu w wyborach 25 maja, a swoje głosy przekazuje Petro Poroszence - byłemu szefowi dyplomacji Ukrainy i biznesmenowi znanemu jako "król czekolady". Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył z kolei, że nie ma zamiaru startować w wyborach.

Władimir Putin skupił się w rozmowie z Barackiem Obamą na tłumaczeniu prezydentowi USA, jak bardzo ukraińscy ekstremiści niepokoją zwykłych obywateli swojego kraju i zasugerował, by wspólnota międzynarodowa pomogła w stabilizowaniu sytuacji na Ukrainie. Dodał, że niepokoją go trudne warunki życia w Naddniestrzu, które jest izolowane od świata - czytamy w sobotnim komunikacie Kremla po rozmowie telefonicznej szefów państw.

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał w piątek przez telefon z przywódcą USA Barackiem Obamą. Podczas godzinnej rozmowy politycy omawiali amerykańską propozycję dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie - poinformował Biały Dom.

Ministerstwo Obrony Ukrainy oświadczyło, że wbrew doniesieniom z Moskwy ukraińskie siły zbrojne wciąż znajdują się na okupowanym przez Rosję Krymie. Resort w Kijowie podkreślił, że rozmowy o wyprowadzeniu wojsk z półwyspu jeszcze się nie zakończyły.

Wiktor Janukowycz stał się instrumentem walki z niepodległą Ukrainą – oświadczyła była premier tego kraju Julia Tymoszenko, komentując w ten sposób odezwę obalonego prezydenta, który po ucieczce z Ukrainy ukrył się w Rosji.

- Wszyscy ukraińscy żołnierze, którzy pozostali wierni władzom w Kijowie, opuścili już Krym - oznajmił rosyjski minister obrony, Sergiej Szojgu. Wszystkie bazy ukraińskiego wojska na półwyspie są pod kontrolą Rosjan. Władimir Putin tymczasem oznajmił, że niedawne wydarzenia na Krymie zademonstrowały wysoki poziom wyszkolenia rosyjskich sił zbrojnych.

Wiktor Janukowycz wydał oświadczenie, w którym wzywa Ukraińców, by domagali się od władz w Kijowie specjalnych referendów. Miałyby one dotyczyć ustalenia "statusu każdego regionu". Można to odczytać jako referendum nad federalizacją i znacznym zwiększeniem niezależności poszczególnych części kraju, co najbardziej interesuje teraz Rosję.