Ukraina

Ukraina

Prokremlowska telewizja LifeNews rozpowszechnia plotki, że dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego przygotowują zamachy na Ukrainie. "Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji ostrzegła przed atakami ukraińską Służbę Bezpieczeństwa" - podała stacja. Doniesienia te zostały zdementowane w Kijowie.

Ekstradycja do Rosji dwóch żołnierzy wywiadu wojskowego GRU, zatrzymanych w maju 2015 r. obwodzie ługańskim, jest możliwa - oświadczył prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios. Jewgienij Jerofiejew i Aleksandr Aleksandrow walczyli po stronie rebeliantów w Donbasie. Prokuratura w Kijowie oskarżyła ich o terroryzm.

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland poinformował, że wysyła na Krym misję, która zbada sytuację w sferze praw człowieka na należącym do Ukrainy półwyspie, zaanektowanym w 2014 r. - Udzielimy wszelkiej pomocy - zadeklarował wiceprzewodniczący krymskiego parlamentu Konstantin Bacharjew w rozmowie z rosyjską agencją RIA-Nowosti.

Z powodu grypy i ostrego zapalenia płuc w obwodzie donieckim zmarło ok. 300 osób - informują władze w Kijowie. - Samozwańcze władze nie są w stanie zapewnić miejscowej ludności niezbędnej opieki medycznej, co prowadzi do pogorszenia sytuacji sanitarno-epidemiologicznej – przekazał ukraiński wywiad.

Rebelianci ukrywają wyrzutnie rakietowe Grad i działa przeciwpancerne Rapira w miastach Krasnyj Łucz i Torez - poinformował wywiad ukraiński. Sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie przekazał, że separatyści ostrzeliwują pozycje wojsk ukraińskich, jednak liczbę ich ataków trudno precyzyjnie ustalić, ponieważ atakują zazwyczaj po zmierzchu, kiedy obserwatorzy nie są w stanie monitorować sytuacji.

"Według naszych źródeł Kreml jest gotowy do omówienia z Kijowem zamkniętego wcześniej tematu - wymiany przywódców tzw. republik w Doniecku i Ługańsku, Aleksandra Zacharczenki i Igora Płotnickiego" – napisał opiniotwórczy ukraiński tygodnik "Zerkało Tyżnia". Zdaniem tego pisma, w zamian władze Rosji chcą, by w Donbasie odbyły się wybory samorządowe.

Według ukraińskich służb w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie znajduje się ok. 8,5 tysiąca żołnierzy Federacji Rosyjskiej – oświadczył szef Centrum Antyterrorystycznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Witalij Malikow.

Komitet Antymonopolowy Ukrainy (AMKU) poinformował w piątek o nałożeniu na rosyjski Gazprom kary wysokości 85 miliardów hrywien (ok. 3,5 mld USD) za nadużywanie przez ten koncern monopolistycznej pozycji na rynku usług tranzytowych gazu przez Ukrainę.

Misja OBWE nie będzie miała dostępu do wszystkich przejść granicznych Rosji z Ukrainą w Donbasie. Decyzję o rozszerzeniu mandatu OBWE zablokowali Rosjanie. Ustanowienie kontroli nad ukraińsko-rosyjską granicą w strefie walk jest jednym z 12 punktów planu pokojowego, podpisanego w lutym zeszłego roku w Mińsku.

Sąd na zaanektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie wydał nakaz aresztowania legendarnego przywódcy Tatarów krymskich i deputowanego do parlamentu Ukrainy Mustafy Dżemilewa - poinformował adwokat Dżemil Temyszew. Według niego decyzja zapadła w środę w jednym z sądów dzielnicowych Symferopola na wniosek śledczych rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).