Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska pełnoskalowa inwazja zbrojna na Ukrainę trwa jedenasty miesiąc. Ukraińskie wojsko utrzymuje pozycje w dwóch kluczowych miastach w obwodzie donieckim, Bachmucie i Sołedarze - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tego samego dnia strona ukraińska poinformowała o uwolnieniu 50 jeńców wojennych. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał natomiast, że Rosgwardia rozstrzelała sześciu żołnierzy, którzy chcieli oddać się do ukraińskiej niewoli. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> - Siły ukraińskie odpierają ciągłe ataki na Bachmut, który mimo wszystko się trzyma, choć duża część miasta jest zniszczona. Utrzymują też swoje pozycje w pobliskim Sołedarze, choć sytuacja jest bardzo trudna - powiedział szef państwa. Według Zełenskiego, "w okolicach tych dwóch miast nie ma kawałka ziemi, na którym okupant nie oddałby życia w imię obłąkanych idei przywódców rosyjskiego reżimu".

> Ukraina i Rosja wymieniły w niedzielę po 50 jeńców wojennych. Informację potwierdziły już obie strony, a szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak opublikował zdjęcia uwolnionych. "Kolejna udana wymiana jeńców wojennych. 50 ukraińskich żołnierzy powróciło. Ciąg dalszy nastąpi. Musimy sprowadzić wszystkich naszych ludzi do domów i już to robimy" - napisał w mediach społecznościowych, publikując zdjęcia żołnierzy w pobliżu autobusu, do którego mieli wsiąść. 

> Rosyjska Gwardia Narodowa (Rosgwardia) rozstrzelała sześciu żołnierzy, którzy chcieli oddać się do ukraińskiej niewoli - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zdarzenie miało miejsce w czwartek w pobliżu miejscowości Czystopilla w obwodzie zaporoskim, którego część znajduje się pod rosyjską okupacją. Takie działania mają na celu utrzymanie dyscypliny wojskowej i zapobieżenie szerzeniu się paniki wśród żołnierzy wojsk okupacyjnych - napisano w komunikacie sztabu.

> Doniesienia władz Rosji, które ogłosiły, że w ataku na Kramatorsk zginęło ponad 600 ukraińskich żołnierzy, są nieprawdą – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. Jego zdaniem "Rosja nie ma sprzętu do tak precyzyjnych uderzeń". Ostrzał Kramatorska miał być rzekomo "aktem zemsty" za ukraińskie uderzenie na okupowaną Makiejewkę.

> Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do wiernych, by nie zapominali o Ukraińcach, bardzo cierpiących z powodu wojny. Zachęcił do modlitwy za ukraińskie i rosyjskie matki, które straciły na froncie synów - żołnierzy. Zwracając się do tysięcy wiernych, zgromadzonych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, papież powiedział: - nie zapominajmy o naszych ukraińskich braciach i siostrach. Bardzo cierpią z powodu wojny.

Autorka/Autor:pqv/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Anrij Jermak/Twitter

Tagi:
Raporty: