Terroryzm

Terroryzm

Trzy osoby trafiły do szpitala z lekkimi obrażeniami po potrąceniu we wtorek rano przez samochód, który wjechał w barierę bezpieczeństwa przed brytyjskim parlamentem w centrum Londynu. Policja poinformowała, że traktuje zdarzenie jako akt terroru. Zastępca komisarza londyńskiej policji Neil Basu powiedział, że mężczyzna, który kierował pojazdem, odmówił współpracy ze śledczymi.

Co najmniej 15 osób zginęło we wtorek w Dżalalabadzie we wschodnim Afganistanie, gdy uzbrojeni napastnicy zaatakowali budynki miejscowych władz. Uwięzili w nich kilkanaście osób po tym, gdy zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze przy bramie wejściowej.

Nieznany sprawca zabił samochodem czterech zachodnich turystów w południowej części Tadżykistanu - poinformował w poniedziałek szef MSW tego kraju Ramazon Hamro Rahimzoda. Zaznaczył, że zdarzenie mogło mieć podłoże terrorystyczne.

Wykonano wyrok śmierci przez powieszenie na kolejnych sześciu członkach sekty Aum - podała agencja Kyodo. Sekta dokonywała zamachów na terenie Japonii z użyciem sarinu. W zamachu w tokijskim metrze w 1995 roku zginęło 12 osób, a ponad 5 tysięcy zostało rannych.

W zamachu samobójczym w Pakistanie zginął w niedzielę członek opozycyjnej partii. Kandydował w zaplanowanych na środę wyborach do Zgromadzenia Narodowego. Wracał ze spotkania z wyborcami. W wybuchu życie stracił także jego kierowca, a cztery osoby zostały ranne.

Do 128 wzrosła liczba zabitych w zamachu samobójczym, do którego doszło w piątek w miejscowości Mastung na południowym zachodzie Pakistanu. Atak nastąpił na wiecu przed zaplanowanymi na 25 lipca wyborami parlamentarnymi. Do zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu, do którego doszło we wtorek w Peszawarze na północnym wschodzie Pakistanu - poinformowały w środę władze. Ataku dokonano podczas wiecu świeckiej Ludowej Partii Narodowej (ANP), której "wojnę" wypowiedzieli talibowie.

FBI zatrzymało związanego z Al-Kaidą mężczyznę, który planował zamach terrorystyczny w Cleveland w stanie Ohio. Do ataku miało dojść w najbliższą środę, gdy w USA obchodzony będzie Dzień Niepodległości. Mężczyzna usłyszał zarzut wspierania organizacji terrorystycznej.

Marokańczyk, który w sierpniu 2017 roku na rynku w Turku, w południowo-zachodniej Finlandii, zaatakował nożem przechodniów, zabijając dwie osoby i raniąc osiem, został skazany w piątek na dożywocie. Sąd uznał, że Abderrahman Bouanane przeprowadził atak o podłożu terrorystycznym.