Urodzony w Wielkiej Brytanii Alexanda Kotey przyznał się do winy w ośmiu sprawach karnych, w tym do zamordowania zakładników i spisku na rzecz wspierania terrorystów. Alexanda Kotey był członkiem grupy bojowników Państwa Islamskiego w Syrii nazywanej "The Beatles",
Urodzony w Londynie Alexanda Kotey jest jednym z dwóch członków Państwa Islamskiego, którzy byli przetrzymywani w Iraku przez wojsko amerykańskie, zanim zostali przewiezieni do Stanów Zjednoczonych, aby stanąć przed sądem pod zarzutem terroryzmu.
Występując przed sędzią okręgowym USA T.S. Ellisem na rozprawie w Alexandrii w stanie Wirginia, Kotey przyznał się do winy w sprawie zamordowania amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz pracowników organizacji humanitarnych Kayli Mueller i Petera Kassiga.
Mężczyźnie groziła kara śmierci, ale władze USA poinformowały Brytyjczyków, że amerykańscy prokuratorzy nie będą domagać się jej dla Koteya.
Wyrok w jego sprawie ma zapaść w marcu.
Dożywotnie więzienie w USA
Sędzia Ellis oświadczył, że zgodnie ze wstępnymi ustaleniami między władzami USA i Wielkiej Brytanii, Kotey mógłby zostać przekazany Wielkiej Brytanii po 15 latach więzienia.
Departament Sprawiedliwości przekazał w oświadczeniu, że biorąc pod uwagę, że Kotey zgodził się na dożywotnie więzienie bez możliwości zwolnienia warunkowego, to jeśli wyrok, który będzie odsiadywał w Wielkiej Brytanii, z jakiegokolwiek powodu będzie krótszy niż dożywocie, Kotey ma "zostać przekazany z powrotem do Stanów Zjednoczonych w celu odbycia reszty wyroku".
Ellis dodał, że w ramach przyznania się do winy Kotey zgodził się na "pełną i zgodną z prawdą" współpracę ze śledczymi, a także na kontrolowane spotkania z członkami rodzin ofiar zakładników.
"Beatles" dżihadu
Kotey był obywatelem Wielkiej Brytanii, ale rząd brytyjski cofnął mu obywatelstwo. Należał do czteroosobowej komórki Państwa Islamskiego o pseudonimie "The Beatles" ze względu na brytyjskie akcenty jej członków.
Grupa była podejrzana o udział w zamieszczanych w internecie filmach Państwa Islamskiego pokazujących ścięcia zagranicznych zakładników.
24-stronicowy akt oskarżenia zawiera długą listę aktów tortur, o które Kotey jest oskarżony, w tym porażenia prądem za pomocą paralizatora, zmuszanie zakładników do walki między sobą czy bicie kijami.
Źródło: Reuters