Polski węgiel

Polski węgiel

Nowa Kompania Węglowa powstanie - zapewniła w piątek premier Ewa Kopacz. Zaapelowała o "więcej optymizmu" i czas. Zaznaczyła - odnosząc się do wcześniejszych rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej - że Kompania Węglowa "bez zamykania kopalń będzie miała się dobrze".

Rada nadzorcza Kompanii Węglowej ogłosiła konkurs na prezesa zarządu tej spółki. Nie oznacza to rezygnacji dotychczasowego szefa KW, a związane jest z procesem tworzenia tzw. Nowej KW. Konkurs na stanowisko prezesa nowej spółki ma być ogłoszony w kolejnych dniach.

Krzysztof Sędzikowski pozostanie prezesem Kompanii Węglowej (KW). Jak podała w poniedziałek spółka, prezes zdecydował, że nie złoży rezygnacji. Informację o możliwej dymisji Sędzikowskiego od kilku dni podawały media.

Węgiel kamienny i brunatny pozostaną podstawowymi paliwami dla energetyki - wynika z zaprezentowanej w środę w resorcie gospodarki "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." Elektrownia atomowa wg niej ma ruszyć do 2029 roku. Dokument jest obecnie poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym.

Od września górnicze centrale związkowe rozpoczną na Śląsku akcję mającą informować mieszkańców regionu o stanie realizacji porozumienia rządu ze związkami z 17 stycznia br. Od października miałoby zostać ogłoszone pogotowie protestacyjno-strajkowe.

Jastrzębska Spółka Węglowa chce uruchomić normalne wydobycie węgla z najlepszych ścian też w soboty. Ma to służyć wzrostowi przychodów firmy i lepszemu wykorzystaniu pracujących pod ziemią maszyn. Firma rozmawia o wynagradzaniu za pracę w soboty ze związkami.

W przemyśle wydobywczym jest w przemyślany sposób tworzona sytuacja, w której po wyborach, kiedy prawdopodobnie będzie nowy rząd, może zabraknąć pieniędzy na wypłaty dla górników - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ministerstwo Skarbu Państwa zapewnia, że nie ma zagrożenia wypłat dla górników. "Konsekwentnie realizujemy przyjęty kierunek polityki restrukturyzacji sektora węgla kamiennego zatwierdzony w planie naprawczym Kompanii Węglowej" - czytamy w komunikacie resortu.