Rząd szykuje zmiany w składaniu wniosków o dodatek węglowy. - Po rozmowach w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego razem wypracowaliśmy rozwiązania, które mają uszczelnić ten system, czyli uniemożliwić osobom nieuprawnionym składanie wniosków - powiedział w rozmowie z TVN24 Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że zostanie wprowadzona między innymi zasada "jeden adres zamieszkania - jeden dodatek".
Od 17 sierpnia br. ruszyło składanie wniosków o wypłatę jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. Ustawa przewiduje, że dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę środków.
- W ostatnich, dniach tygodniach otrzymywaliśmy sygnały z różnych samorządów odnośnie prób wyłudzeń, czy prób składania wniosków o dodatek węglowy przez osoby, które nie są do tego uprawnione - powiedział w czwartek w rozmowie z TVN24 Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zaznaczając, że takich przykładów jest mnóstwo.
Przytoczył przy tym sytuację, w której w jednym lokalu mieszka kilka osób dorosłych, które tworzą jedno gospodarstwo domowe, ale "w sposób nieuprawniony" składają wnioski o dodatek węglowy, mówiąc, że osobnymi gospodarstwami domowymi.
- Po rozmowach w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego razem wypracowaliśmy rozwiązania, które mają uszczelnić ten system, czyli uniemożliwić osobom nieuprawnionym składanie wniosków i wypłatę środków przez gminy. Z drugiej strony, będziemy wskazywać gminom wachlarz rozwiązań, dokumentów, które umożliwią lepszą, bardziej szczegółową weryfikację tych osób, które będą składały wnioski o dodatek węglowy - zapowiedział Brzózka.
Rzecznik prasowy MKiŚ przekazał, że szczegóły zostaną zaprezentowane w piątek. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do treści propozycji nowelizacji, przygotowanej w rządzie.
Dodatek węglowy - zmiany
Z informacji dziennika wynika, że zostanie wprowadzona zasada "jeden adres zamieszkania - jeden dodatek". "Ma to ukrócić proceder wyłudzania kilku dodatków na jeden lokal. Propozycja przewiduje, że w przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem" - czytamy w artykule.
Dziennik przekazał, że w przypadku złożenia kilku wniosków w ramach tego samego adresu, dodatek będzie przyznany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy.
Ponadto w przypadku wątpliwości, zgodnie z planowanymi zmianami, gmina będzie przeprowadzała weryfikację i wywiad środowiskowy. "DGP" wskazał, że samorząd będzie mógł brać pod uwagę "fakty znane organowi z urzędu". "Urzędnik będzie mógł więc zajrzeć do wcześniej złożonej deklaracji śmieciowej, porównać dane z tymi, które zostały podane przy wnioskowaniu o świadczenia rodzinne i dodatki do zasiłku rodzinnego, o świadczenie wychowawcze (500 plus), o dodatek osłonowy lub o dodatek mieszkaniowy" - wyjaśniono. Jak dodano, możliwa też będzie weryfikacja danych zgromadzonych w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców.
Z informacji dziennika wynika, że wydłużony zostanie też czas na rozpatrzenie i wypłatę dodatku węglowego - z 30 do 60 dni.
Według "DGP" pojawią się też zmiany dotyczące deklaracji składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ukrócony ma zostać proceder aktualizacji wcześniej złożonych wniosków. Z informacji dziennika wynika, że nowelizacja ma zakładać, że w przypadku, gdy główne źródło ogrzewania zostało uruchomione do dnia 30 czerwca 2022 roku, przy przyznawaniu dodatku bierze się pod uwagę deklarację złożoną przed dniem wejścia w życie ustawy o dodatkach na inne paliwa niż węgiel.
W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma się zaś pojawić stosowna adnotacja o przyznanym już dodatku węglowym.
Źródło: TVN24 Biznes, Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock