Kopalnia Bogdanka pod Łęczną (woj. lubelskie) wstrzymała zapisy na zakup węgla z wrześniowej puli przeznaczonej dla gospodarstw domowych. Informacje o zapisach na kolejne miesiące mają się pojawić na stronie spółki. Pierwsi klienci odbierają węgiel na podstawie wcześniejszych zapisów - te zostały wprowadzone po tym, jak przed kopalnią tworzyły się ogromne kolejki. Klienci stali w nich nawet tydzień.
- Zainteresowanie jest ogromne. W ciągu całego zeszłego roku sprzedaliśmy dla gospodarstw domowych około 60 tysięcy ton węgla. W tym roku właśnie przekroczyliśmy dwukrotność tej liczby. Przyjeżdżają klienci nie tylko z naszego województwa, ale z całej Polski. Nawet ze Śląska - mówi Dorota Choma, rzeczniczka spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka".
W poniedziałek, 29 sierpnia, kopalnia wprowadziła zapisy na odbiór węgla. Wcześniej przed bramą do Bogdanki ustawiały się kilometrowe kolejki.
Stali w kolejkach nawet przez ponad tydzień
W sobotę (27 sierpnia) jeden z oczekujących na węgiel mężczyzn powiedział naszej reporterce, że przyjechał w to miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 21 na 22 sierpnia). Zapytany, dlaczego czeka akurat przed Bogdanką, odpowiada wprost: - A gdzie ja kupię? To jest zło konieczne.
W kopalni jest też dużo taniej niż w skupie: za tonę węgla trzeba zapłacić od 1,3 do 1,6 tys. zł, a w skupach - od trzech do czterech tysięcy.
Zebrali już ponad pięć tysięcy deklaracji
We wtorek (6 września) spółka poinformowała, że zakończyła już zapisy z puli przeznaczonej na wrzesień.
Czytaj też: Skokowy wzrost cen. Oto koszty ogrzewania domu
- Chcemy uniknąć zapisów na odległe terminy, musimy też wydać węgiel na podstawie zapisów na wrzesień. O puli na kolejne miesiące poinformujemy w oddzielnym komunikacie. Do tej pory zebraliśmy ponad pięć tysięcy zgłoszeń od osób, które zadeklarowały zakup około 15 tysięcy ton węgla – zaznacza rzeczniczka.
Spóźnialscy nie kupią
Dodaje, że pierwsi klienci otrzymują już informacje o wyznaczonym dniu i godzinie wrześniowego odbioru węgla. - Jeśli ktoś nie zjawi się w danym dniu i godzinie, później nie będzie mógł już kupić węgla na podstawie danego formularza. Chcemy, żeby wszystko przebiegało sprawnie – podkreśla Dorota Choma.
Pojedyncze gospodarstwo domowe może w danym roku kalendarzowym w Bogdance kupić maksymalnie trzy tony.
Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.