Medyczna marihuana

Medyczna marihuana

Konstanty Radziwiłł powinien przestać być ministrem zdrowia już dawno - powiedział w rozmowie z TVN24 Bartosz Arłukowicz, przewodniczący komisji zdrowia. Zapowiedział, że jeśli pojawi się wniosek o wotum nieufności, to zarekomenduje kolegom z klubu poparcie go. PSL na razie unika odpowiedzi ws. wotum nieufności.

- Mam nadzieję, że komisja zdrowia swoje prace jak najszybciej zakończy i prześle projekt sprawozdania pod obrady parlamentu - mówiła o projekcie dotyczącym medycznej marihuany rzeczniczka PiS Beata Mazurek podczas konferencji prasowej w Sejmie. Opozycja zarzuca jednak większości parlamentarnej, że ta blokuje projekt.

Nie będzie legalizacji upraw konopi na potrzeby terapii - powiedział Piotr Liroy-Marzec z Kukiz'15, powołując się na rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim. Poseł przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i podkreślał, że preparaty z konopi indyjskich są bardzo pomocne m.in. w przypadku lekoopornej padaczki.

- Marihuana nie wyleczyła nikogo z glejaka, marihuana nie stanowi preparatu, który leczyłby SM - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, który uczestniczył w Warszawie Kongresie Zdrowia Publicznego.

We wtorek Amerykanie nie tylko wybrali prezydenta i członków Kongresu, ale podjęli też szereg istotnych decyzji na poziomie stanów. Zwolennicy poluzowania przepisów dotyczących używana marihuany triumfują. Teraz już większość stanów będzie ją dopuszczać rekreacyjnie lub do celów leczniczych.

- Marihuana być może podobnie jak morfina ma jakieś możliwości lecznicze. Jeżeli tak, to na zasadach reglamentacji można rozważyć jej stosowanie, ale tylko w udokumentowanych medycznie wypadkach - powiedział w piątek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

- Dla mnie to jest dyskusja o prawie do wyboru metody leczenia - mówił Tomasz Kalita, który w ubiegłym tygodniu wywołał na nowo dyskusję na temat medycznej marihuany. Były polityk zmaga się ze złośliwym guzem mózgu. SLD zapowiedziało, że złoży u marszałka Sejmu w formie petycji projekt "ustawy Kality", dopuszczający leczenie medyczną marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny.

- To jest kropla w morzu - stwierdził w "Faktach po Faktach" neurolog dr Marek Bachański, komentując fakt, że zaledwie 90 pacjentów w ciągu ostatnich 4 lat korzystało w Polsce z terapii medyczną marihuaną. Posłanka PO i onkolog prof. Alicja Chybicka przekonywała, że sprawę należy uregulować tak, by terapia była szerzej dostępna.