Medyczna marihuana

Medyczna marihuana

Parlament Izraela jednomyślnie przyjął ustawę zezwalającą na eksport marihuany wykorzystywanej w celach leczniczych. Zatwierdzenie nowego prawa przez rząd - ostatni krok wymagany do wejścia ustawy w życie - uważany jest za formalność - podała agencja Associated Press.

O zaletach stosowania medycznej marihuany przez ludzi chorych mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Kamil Sipowicz, który od wielu lat wspiera pomysł legalizacji tych preparatów. - Marihuana łagodzi okropne myśli o śmierci, chorobie, umieraniu. Jest bardzo skutecznym antydepresantem - podkreślał.

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało w czwartek o zmianie przepisów, na mocy których od 1 listopada lekarze specjaliści będą mogli wypisywać pacjentom lekarstwa oparte na medycznej marihuanie. - Poruszyły mnie łamiące serce historie chorych dzieci. Było dla mnie szczególnie ważne, abyśmy podjęli szybkie działania - przyznał szef MSW, Sajid Javid.

Sejm Litwy zalegalizował w czwartek medyczną marihuanę. Leki z konopi indyjskich będą w tym kraju dostępne od maja 2019 roku. Za nowelizacją prawną opowiedziała się większość litewskich posłów - 90 w 141-osobowym parlamencie.

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił we wtorek skargę kasacyjną w sprawie odmowy refundacji leku z suszu marihuany przez ministra zdrowia. Sprawa dotyczyła chorej cierpiącej na rzadką chorobę powodującą ciężkie do uśmierzenia bóle. Podczas wtorkowej rozprawy pełnomocnik skarżącej podkreśliła, że celem chorej jest w godny sposób znosić ból.

Kanadyjski Senat przegłosował ustawę w sprawie legalizacji marihuany. Już za 12 tygodni narkotyk ma się pojawić legalnie na rynku. - Naszym dzieciom było zdecydowanie zbyt łatwo zdobyć marihuanę, a przestępcom na tym zarabiać. Dzisiaj to zmieniamy - stwierdził premier Justin Trudeau.

Preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza - przewiduje nowelizacja przepisów, która w środę weszła w życie. Dorota Gudaniec z fundacji "Krok po kroku" podchodzi jednak do tej sprawy sceptycznie. Jej zdaniem długo jeszcze poczekamy, zanim marihuana medyczna pojawi się w aptekach. - Ustawa daje tylko to, że już nie jesteśmy przestępcami - oceniła we "Wstajesz i wiesz". - Dopiero zrobiono pierwszy mały krok do tego, żeby marihuana medyczna, a właściwie jej składniki, były dostępne - dodał doktor Paweł Grzesiowski, pediatria i immunolog.

- Przez cały czas, gdy toczyła się debata o medycznej marihuanie, minister Radziwiłł bardzo krytycznie się wypowiadał na ten temat. Teraz lekarze teoretycznie będą mieli wypisywać recepty. Pytanie, czy oni będą wypisywać te recepty, jeśli taki sygnał szedł z Ministerstwa Zdrowia - powiedziała w TVN24 Anna Kalita, żona zmarłego na nowotwór byłego rzecznika SLD, Tomasza Kality.

Walka ze złośliwym nowotworem mózgu i mocny głos w sprawie legalizacji medycznej marihuany - tak wyglądały ostatnie miesiące życia Tomasza Kality, polityka i rzecznika SLD, który zmarł w wieku 37 lat. Przez ostatnie miesiące Tomaszowi towarzyszyli reporterzy "Superwizjera". Jak choroba przewartościowała jego życie? Czy dzięki zaangażowaniu Tomasza Kality olej z konopi indyjskich trafi do aptek i inni chorzy uzyskają ulgę w cierpieniu? O tym w sobotę o godzinie 20 w "Superwizjerze" w TVN24.

Lekarze w Niemczech będą mogli przepisywać ciężko chorym pacjentom marihuanę refundowaną przez kasy chorych. Bundestag przyjął w czwartek jednomyślnie ustawę w tej sprawie. Uprawa konopi do celów leczniczych będzie kontrolowana przez państwo. W Polsce sprawa nadal czeka na rozstrzygnięcie.

Klub Kukiz'15 oficjalnie dotychczas nie poparł zapowiadanego przez Piotra Liroya-Marca wniosku o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. - Podpiszę się tylko w sytuacji, kiedy będzie to decyzja całego klubu - powiedziała Anna Siarkowska z Kukiz'15. - Chętnie zobaczylibyśmy wszystkie podpisy klubu Kukiz'15 pod tym wnioskiem - stwierdził z kolei Marcin Kierwiński z PO.