Maroko

Maroko

W Maroku uruchomiono w czwartek pierwszą w Afryce linię kolejową dużych prędkości. Pociągi, które będą jeździć z prędkością do 320 kilometrów na godzinę, skrócą ponad dwukrotnie czas podróży pomiędzy Tangerem na północy kraju a Casablanką na zachodzie.

Władze Hiszpanii planują usunięcie drutu kolczastego z ogrodzeń w Ceucie i Melilli, północnoafrykańskich enklawach tego kraju graniczących z Marokiem. W czwartek szef MSW Fernando Grande-Marlaska zapowiedział, że jest to jedno z jego priorytetowych zadań.

Maroko zerwie stosunki dyplomatyczne z Iranem - poinformował we wtorek marokański minister spraw zagranicznych Nasser Bourita. Jak wytłumaczył, powodem decyzji jest wsparcie, jakiego Teheran udzielać ma ruchowi niepodległościowemu w Saharze Zachodniej, uważanej przez Maroko za część własnego terytorium.

Tysiące Marokańczyków w niedzielę wyszły na ulice stołecznego Rabatu w proteście przeciwko korupcji i nadużyciom władzy. Była to najliczniejsza z trwających już od kilku tygodni na północy kraju antyrządowych demonstracji, najpoważniejszych od czasu arabskiej wiosny w 2011 roku.

Kilka dni temu Sahara się zabieliła. Naukowcy twierdzą, że był to pierwszy śnieg w tej części świata od 37 lat. Granicę zasięgu białego puchu widać na zdjęciu satelitarnym.

Izrael może w dużej mierze zawdzięczać zwycięstwo w wojnie sześciodniowej 1967 roku ówczesnemu królowi Maroka. Hassan II miał dostarczyć Mosadowi tajne nagrania z kluczowej narady przywódców arabskich z okresu poprzedzającego wojnę - twierdzi były szef wywiadu wojskowego.