Kosowo

Kosowo

Dżihadyści z Państwa Islamskiego ogłosili w ostatnich dniach, że ich celem są całe zachodnie Bałkany. Chorwacki dziennik "Jutarnji list" opisuje w środę przekaz video umieszczony w jednym z serwisów społecznościowych. Islamiści zapowiadają w nim "wyzwolenie" i nadejście "szariatu", w pierwszej kolejności w Serbii, następnie w Chorwacji.

Niemal połowa Prisztiny, stolicy Kosowa, została w sobotę pozbawiona wody. Są obawy, że sztuczny zbiornik wody pitnej dla miasta mogli zatruć terroryści. Tego dnia w pobliżu zbiornika policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o terroryzm.

Ponad pięć tysięcy spódnic i sukienek wywieszono na sznurach do bielizny na głównym stadionie piłkarskim w Prisztinie. Jest to część instalacji mającej zwrócić uwagę na losy ofiar gwałtów podczas wojny w Kosowie z lat 1998-1999. Instalację otwarto w piątek, w 16. rocznicę wkroczenia sił NATO do stolicy Kosowa.

Wydawało się, że odeszła w zapomnienie, ale wiele wskazuje na to, że albo się odradza, albo na jej gruzach powstaje coś nowego. Armia Wyzwolenia Kosowa i jej "żołnierze" znani przed laty z przeprowadzania zamachów terrorystycznych i walki z serbską armią w czasie wojny lat 1998-99, dwa razy w ciągu dwóch tygodni pojawili się w Macedonii. Za pierwszym razem uwięzili pograniczników, za drugim stoczyli regularną bitwę o Kumanowo. NATO i Unia Europejska zareagowały nad wyraz szybko, apelując o spokój w regionie, a Bułgaria na granicę z Macedonią wysłała wojsko. Konflikt albańsko-macedoński to być może tylko kwestia czasu.

Sytuacja w Macedonii może się pogorszyć, dlatego musimy być gotowi, również po to, by przyjąć uchodźców - powiedział w czwartek premier Bułgarii Bojko Borysow i zarządził wysłanie dużych oddziałów armii na granicę z Macedonią. To pokłosie trwającej dwa dni (9-10 maja) bitwy o miasto Kumanowo, w której macedońska policja starła się z albańskimi ekstremistami. W walce zginęło 18 osób, a ponad 30 zostało rannych.

Do katastrofy śmigłowca unijnej misji EULEX doszło we wtorek na lotnisku w stolicy Kosowa Prisztinie. Kilka osób zostało rannych - poinformował agencję Reuters przedstawiciel NATO. Po wypadku lotnisko zamknięto.

Około 40 uzbrojonych kosowskich Albańczyków w uniformach rozwiązanej Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK) okupowało w nocy z poniedziałku na wtorek mały posterunek policyjny na północy Macedonii. Policjantom powiedzieli, że chcą utworzenia państwa albańskiego.

Warszawski sąd po raz trzeci odroczył wydanie opinii dotyczącej serbskiego generała. Zapytanie dotyczy tego, czy może on odbywać w Polsce karę 14 lat więzienia. Vladimir Lazarević został skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze za zbrodnie wojenne, jakie popełniał na Albańczykach w Kosowie pod koniec lat 90.

Liczba wniosków o azyl złożonych w krajach rozwiniętych wzrosła o 45 proc. w 2014 roku z powodu m.in. konfliktów w Syrii i Iraku zbliżyła się do rekordowego poziomu z początku wojny w Bośni i Hercegowinie - wynika z danych opublikowanych przez ONZ.