Kolumbia

Kolumbia

Przyjaźnią się jak... pies z małpą

Te dwa zwierzęta połączyła niezwykła więź. Pozbawiona opieki maleńka małpka znalazła "mamę zastępczą" w suczce, która straciła swe szczenięta. Wzruszający film dokumentuje międzygatunkową przyjaźń.

Uciekają do sąsiadów przed gospodarczą zapaścią. Kolumbia prosi o pomoc

Już ponad pół miliona Wenezuelczyków uciekło przez granicę do sąsiedniej Kolumbii, uciekając przed walącą się w gruzy gospodarką i państwem. W ostatnich dniach mają wyjątkowo szturmować granicę, po zapowiedziach zaostrzenia kontroli. Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos apeluje o pomoc, ponieważ jego kraj przestaje sobie radzić z masowym napływem uciekinierów.

Wenezuelczycy szturmują granicę z Kolumbią

Tysiące Wenezuelczyków rozpoczęło w piątek szturm na przejścia graniczne z Kolumbią po tym, jak prezydent tego kraju Juan Manuel Santos ogłosił zaostrzenie kontroli granicznych. Wenezuelczycy szukają w Kolumbii dorywczej pracy, kupują też podstawowe towary.

Samolot bliski katastrofy. Załoga uratowała się w ostatniej chwili

Kolumbijski samolot transportowy był blisko katastrofy. Pilotom kończył się pas startowy, a maszyna nie chciała się poderwać w powietrze. Udało się to dosłownie na jego ostatnich metrach. Załoga i linia lotnicza prawdopodobnie źle skalkulowali masę ładunku i nie uwzględnili wysokiej temperatury powietrza, która pogarsza osiągi samolotu. W reakcji na incydent, kolumbijski nadzór lotniczy zawiesił licencję linii lotniczej do czasu zakończenia dokładnego śledztwa.

Rebelianci wznowili ataki. Prezydent zawiesza negocjacje

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos zawiesił w środę negocjacje pokojowe z rebeliantami z Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN), które odbywały się w stolicy Ekwadoru Quito. Powodem było wznowienie przez rebeliantów ataków na instalacje naftowe i siły zbrojne.

"Chciałbym was objąć i płakać z wami"

- Przemoc rodzi następną przemoc, nienawiść – nową nienawiść, a śmierć - kolejną śmierć. Musimy przerwać ten łańcuch, który wydaje się nieuchronny, a jest to możliwe tylko dzięki przebaczeniu i pojednaniu - mówił papież Franciszek Kolumbijczykom podczas piątkowego spotkania modlitewnego w intencji pojednania narodowego w mieście Villavicencio.

"Wyjść z bagna przemocy i urazy"

W trzecim dniu wizyty w Kolumbii papież Franciszek odprawił w piątek mszę w mieście Villavicencio, gdzie ogłosił błogosławionymi biskupa i księdza, zamordowanych podczas wojny domowej. W homilii apelował o odwagę pojednania i wyjście z "bagna przemocy".