Gospodarka

Gospodarka

Minister spraw wewnętrznych w 2016 roku wydał 356 zezwoleń na zakup przez cudzoziemców nieruchomości. Najwięcej zgód dostali obywatele ukraińscy. Najczęściej kupowane były nieruchomości w województwach dolnośląskim i mazowieckim.

Miliardy ludzi na całym świecie piją wodę skażoną cząsteczkami plastiku - wynika z dziennikarskiego śledztwa organizacji Orb Media. Na jej zlecenie naukowcy zbadali 159 próbek wody na całym świecie. Tak zwane mikroplastiki, czyli włókna tworzyw nie większe niż pół centymetra, znaleziono w kranach od Nowego Jorku przez Afrykę, Europę po Indie. W sumie były w ponad 80 proc. próbek w USA, a w Europie - w 72 proc. próbek wody. Jak podkreślają autorzy raportu, mikroplastiki są tak małe, że trudno je zmierzyć. Co gorsza, woda z kranu jest wykorzystywana w produkcji wielu napojów czy żywności.

Okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne będzie wydłużony do 3 lat - proponuje resort pracy. Podstawa wymiaru składek wynosiłaby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia działalności gospodarczej oraz 60 procent w trzecim roku.