Fotoradary

Fotoradary

Z Nowym Rokiem wchodzi w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym oraz o strażach gminnych, na mocy której straż miejska nie będzie już mogła prowadzić kontroli z wykorzystaniem urządzeń fotoradarowych. Jednak piraci drogowi złapani przez fotoradary do końca 2015 r. nie unikną kary - informuje MSWiA.

Nowy bat na kierowców, czyli odcinkowy pomiar prędkości. Pierwszy pojawił się na Opolszczyźnie, teraz kolejny stanął w Zwierkach, niewielkiej miejscowości koło Białegostoku. Docelowo na polskich drogach powstać ma 29 odcinkowych pomiarów prędkości. Materiał magazynu "Polska i świat".

Przy drogach jest coraz więcej fotoradarów, ale robią one kierowcom coraz mniej zdjęć - pisze poniedziałkowe "Metro". - Nasze prognozy tegorocznych wpływów z fotoradarów okazały się mocno przeszacowane – przyznaje Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministerstwa Finansów. Kwotę prognozowanych 1,5 mld zł zastąpiła nowa suma, nieco ponad 80 mln zł, czyli aż 17-krotnie mniej.

Do Sądu Najwyższego trafiła pierwsza kasacja w sprawie ukarania kierowcy przez straż miejską na podstawie zdjęć ze stacjonarnego fotoradaru - poinformowała Prokuratura Generalna. W jej ocenie straże miejskie nie mają prawa wykorzystywać takich urządzeń.

- W wielu przypadkach widać i czuć, że intencją wystawienia fotoradaru jest cel sportowy: zróbmy dużo zdjęć, zróbmy pieniądze - mówił w "Tak Jest" w TVN24 Emil Rau, nazywany "łowcą radarów". - Nikomu na siłę z portfela nie wyciągamy pieniędzy. Jeśli kierowcy będą stosowali się do przepisów, nie będziemy nakładać na nich mandatów - odpierała zarzuty Monika Niżniak, rzeczniczka stołecznej straży miejskiej.

- Radary - przy zastrzeżeniach prawnych - przynoszą efekty, jeździmy wolniej - powiedział we wtorek minister transportu Sławomir Nowak, przytaczając policyjne statystyki. Liczby pokazują, że względem ubiegłego roku zmniejszyła się liczba wypadków oraz liczba zabitych na drogach. O tym, że polskie drogi są bezpieczniejsze mówił też premier Donald Tusk.