Edukacja

Edukacja

Wyposażenie ucznia podstawówki w zeszyty, piórnik, plecak i buty na WF to koszt nawet 800 złotych, w przypadku liceów jest jeszcze drożej. Rządowe wsparcie w kwocie 300 złotych wystarcza na niewiele. Łukasz Łubian

Na razie do HiT-u jest tylko jeden podręcznik. Nieobowiązkowy, bo można korzystać z innych pomocy dydaktycznych. Ten zatwierdzono szybko, jest więc co analizować. Na przykład to, że jedyni politycy obecni na łamach książki to politycy Prawa i Sprawiedliwości. Maria Mikołajewska

To, że podręcznik do Historii i Teraźniejszości trzeba poprawić, przyznaje samo wydawnictwo. Książki już wydrukowane, rok szkolny za niewiele ponad tydzień. Nie wiadomo, czy ktoś sporne fragmenty będzie zaklejał, bo kartek chyba nie wyrwie. Osobnym wątkiem jest bunt szkół. Niektórzy w ciemno chcą brać podręcznik, który oficjalnej rekomendacji ministerstwa nie ma. I to staje się rekomendacją najsilniejszą. Maria Mikołajewska.

Z roku na rok ubywa studentów i absolwentów kierunków nauczycielskich, a selekcja do zawodu coraz częściej jest negatywna. Jaka przyszłość czeka dzieci i szkoły, gdy na uniwersytecie w mieście wojewódzkim do nauczania fizyki szykują się dwie osoby?

Skandaliczny fragment o in vitro z pytaniem, kto "będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci", ma zostać usunięty z podręczników do HiT-u. Słowa te oburzyły, zraniły i wywołały ogólnopolską krytykę. Wielu nauczycieli i urzędników mówi wprost, że tego podręcznika nie chcą. Lekcja biologii i głębokiego humanizmu do odrobienia przez wielu i o tym Karolina Bałuc.