Czechy

Czechy

Pięciu Czechów i ich tubylczy kierowca zaginęli w Libanie - podało w sobotę czeskie MSZ. Samochód, którym podróżowali, został znaleziony porzucony na poboczu drogi w pobliżu miejscowości Kefraja w dolinie Bekaa.

Centrolewicowy czeski rząd uchwalił w środę projekt nowelizacji konstytucji, zmieniającej uprawnienia prezydenta - poinformowała czeska państwowa agencja CTK, powołując się na własne źródła. Jeśli wszystko pójdzie po myśli rządu, to od przyszłego roku Milosz Zeman utraci niektóre prerogatywy.

Prezydent Czech Milosz Zeman pogratulował Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich, wyrażając w swej depeszy przekonanie, że obaj przyczynią się do dalszego rozwoju partnerskiej współpracy Polski i Republiki Czeskiej.

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał na Kremlu uroczyste przyjęcie, upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Była to doskonała okazja do dwustronnych rozmów z przywódcami, którzy przybyli do Moskwy. Na długiej liście rozmówców prezydenta Rosji znaleźli się m.in. przywódcy Czech, Chin i Indii.

Dwóch Czechów postanowiło symbolicznie sprezentować głowę swojego państwa prezydentowi Rosji - wysyłając na Kreml list z załączonym zdjęciem prezydenta Czech Milosza Zemana. To ich reakcja na "obrzydzenie", jakie czują w związku z postawą czeskiego polityka w obliczu wojny na Ukrainie.

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony krajów UE naszymi myśliwcami Gripen - poinformował szwedzki koncern lotniczo-zbrojeniowy Saab. Jest to efekt konfliktu, który trwa na wschodzie Ukrainy.

Władze Czech szukają sposobów na to, by ewentualny przejazd członków rosyjskiej grupy motocyklowej Nocne Wilki przez ten kraj był dla nich możliwie jak najmniej przyjemny - poinformował czeski dziennik "Lidove Noviny".