Rodziny ofiar wybuchu dostaną wyższe odszkodowania. Pod ziemią zginęło 12 Polaków

[object Object]
Materiał z 27 grudnia 2018 roku: w czeskiej kopalni zginęło 12 Polaków i jeden górnik z Czechtvn24
wideo 2/23

Czeska spółka Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) poinformowała w środę, że zwiększy kwotę jednorazowych odszkodowań dla rodzin 13 górników, którzy zginęli w grudniu w następstwie wybuchu metanu w kopalni węgla CSM w Stonawie.

Jak oświadczył rzecznik OKD Ivo Czelechovsky, jednorazowe odszkodowanie wzrośnie z 240 tysięcy do 340 tysięcy koron (57 tysięcy złotych).

- Wypłacane będzie małżonce i każdemu pozostającemu na cudzym utrzymaniu dziecku. Jeśli zmarli górnicy żyli wspólnie z rodzicami, także oni otrzymają łącznie 340 tysięcy koron - wyjaśnił rzecznik.

Taka sama kwota przysługuje również w przypadku, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym z górnikiem żyło tylko jedno z rodziców.

Zwroty wydatków i renty

Rodziny będą miały także prawo ubiegania się o zwrot stosownych wydatków związanych z leczeniem lub pogrzebem do maksymalnej kwoty 20 tysięcy koron. (3,3 tysiąca złotych). Wypłacanie jednorazowych odszkodowań rozpoczęto pod koniec stycznia, a rodzinom, które je już otrzymały, dopłaci się różnicę.

Osobom, które były lub powinny być na utrzymaniu zmarłego górnika, przysługują renty. Ich wypłacanie potrwa do czasu wygaśnięcia tej powinności, a najpóźniej do końca kalendarzowego miesiąca, w którym zmarły skończyłby 65 lat.

Wysokość renty ma wynosić od 50 do 80 procent średniego wynagrodzenia zmarłego w zależności od tego, czy miał on na utrzymaniu jedną bądź więcej osób.

Pasterka w Stonawie w intencji ofiar katastrofy górniczej
Pasterka w Stonawie w intencji ofiar katastrofy górniczejtvn24

Pieniądze z fundacji do końca kwietnia

Zarząd OKD postanowił też, że za pośrednictwem podległej tej spółce fundacji przekaże rodzinom czeskich i polskich górników 15 milionów koron (2,5 miliona złotych).

Na pomoc dla górniczych rodzin fundacja OKD zgromadziła już w ramach zbiórki 2,7 miliona koron (450 tysięcy złotych). Pieniądze te oraz nowo przydzielona kwota 15 milionów koron zostaną rozdzielone do końca kwietnia - poinformowała dyrektorka fundacji Karolina Preisingerova.

20 grudnia w następstwie wybuchu metanu i spowodowanego nim pożaru w należącej do OKD kopalni CSM w Stonawie zginęło 12 polskich górników i czeski sztygar. Ciała dziewięciu z ofiar nie zostały dotąd wydobyte na powierzchnię, gdyż rejon katastrofy odcięto szczelnymi zaporami do czasu całkowitego wygaśnięcia ognia.

Poprawia się stan zdrowia poparzonego górnika

Stan zdrowia polskiego górnika, który doznał w katastrofie poparzeń 65 proc. powierzchni ciała, znacznie się poprawił - oświadczyła w środę rzeczniczka szpitala klinicznego w Ostrawie Nadia Chattova.

Pacjent, który po przewiezieniu tam był przez dłuższy czas w stanie krytycznym, odbywa obecnie rehabilitację na normalnym oddziale. Zanim opuści szpital, będzie musiał się jeszcze poddać drobnym zabiegom operacyjnym na głowie.

Katastrofa w kopalni w KarwinieMaciej Zieliński / PAP

Autor: asty / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: