bociany

bociany

Polskie bociany czarne odlatują do Afryki, gdzie spędzą zimę. Jak poinformował ornitolog Marian Stój, będziemy mieli okazję je obserwować w czasie przelotu. Ptaki mają pojawić się m.in. nad Podkarpaciem.

Podczas gdy my ogłaszamy powrót lata, przyroda czuje już jego schyłek. Mimo, że temperatury od weekendu mocno poszybują w górę, nie da się ukryć, że już za chwilę, już za momencik zwita do nas jesień. Wiedzą o tym bociany, które powoli szykują się do odlotu.

Trzy młode bociany z Przygodzic, które wykluły się w połowie maja i które wraz z rodziną robią furorę w Internecie, zyskały tożsamość. Każdemu z ptaków nadano imię i numer identyfikacyjny. W tym celu na ich kończyny założono obrączki. To niezwykłe wydarzenie podglądał Reporter 24.

Wygląda na to, że rodzą się kolejne, po bielikach z Kutna, ptasie gwiazdy polskiego internetu. Od kilku dni można podglądać online życie bocianów białych w Kłopocie (Lubuskie), gdzie mieści się jedyne w Polsce muzeum poświęcone tym ptakom.

Agresywne naloty z góry i podniebne akrobacje - tak walczyły o upatrzone gniazdo bociany na Lubelszczyźnie. Ptaki nie chciały odstąpić wygodnego lokum, bo pierwsze dnia maja to ostatni dzwonek na złożenie jaj. Bocianie perypetie zrelacjonował na Kontakcie Meteo adarek1.

Żywkowo na Warmii nazywane jest mekką bocianów z powodu rekordowej liczby gniazd. Właśnie przyleciał tam pierwszy przedstawiciel gatunku. Mieszkańcy wioski twierdzą, że reszta doleci, kiedy minie krótkotrwałe pogorszenie pogody.

Zaczęła się wiosna, więc bociany wracają z Afryki do Europy. Wiosna, ta astronomiczna, rozpoczęła się we wtorek 20 marca o godz. 6.14. Wyprzedziła o jeden dzień wiosnę kalendarzową, która co roku wypada 21 marca.

- Ok. 50 bocianów odleciało już z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie). Ptaki, które spędziły tam zimę, wróciły do rodzinnych gniazd - poinformował w poniedziałek lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński. Ale nie wszystkie - 30 kalekich zwierząt nie zostało wypuszczonych na wolność.

Blisko 80 bocianów, które spędziły zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, przygotowuje się do wylotu i samodzielnego życia. Kalekie osobniki rozpoczynają natomiast w ośrodku budowę gniazd.

"Pomóż bocianom przetrwać zimę", pod takim hasłem ruszyła akcja Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Placówka opiekuje się 80 bocianami, które nie odleciały do Afryki. Ptaki potrzebują dużej ilości pożywienia i leków.

Do końca września będą trwały odloty bocianów czarnych do miejsc zimowania w Afryce. Ich trasa przelotu biegnie m.in. przez Podkarpacie.

Mieszkańcy Radziejowa (woj. kujawsko-pomorskie), którzy wybrali się we wtorek na zakupy do popularnego supermarketu, natknęli się na nietypowego spacerowicza. Wzdłuż sklepu, w tę i z powrotem, przechadzał się... bocian.

Około 80 bocianów, które nie odleciały do Afryki, najbliższą zimę spędzi w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Są to ptaki, które ze względu na zły stan zdrowia nie mogły dołączyć do pozostałych emigrantów.

Choć prognoza długoterminowa nie zapowiada jeszcze końca lata, bociany nie dają zamydlić sobie oczu i już szykują się do odlotu. Ptaki dobrze wiedzą, kiedy czas ruszać w drogę w poszukiwaniu komfortowych warunków termicznych. Stado bocianów gotowych do odlotu sfotografował Reporter 24.

Bocian czarny, niezwykle rzadki ptak lęgowy w Polsce, pojawił się w Nowym Sączu. Jego pobyt w tym mieście udokumentował Reporter 24 kmnaniak.

Cztery postrzelone bociany trafiły w ostatnich dniach na leczenie do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Pomyślnie przeszły operacje. Czeka je rehabilitacja.

Reporter 24 wyśledził parę bocianów siedzącą na kapliczce w deszczowy poranek. Najwyraźniej one również podtrzymują naszą niedzielną tradycję.